10 najbardziej świętych miejsc w Polsce. Tu przyjeżdżają pielgrzymi z kraju i ze świata

1/11

 

2/11

Jasna Góra

Jasna Góra

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze wraz z klasztorem zakonu paulinów jest jednym z najbardziej popularnych obiektów kultu Maryjnego w Polsce. Początki istnienia klasztoru sięgają 1382 roku.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Wszystko za sprawą cudownie ocalałego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Częstochowską, znajdującego się w klasztorze. Najstarsza wzmianka o wizerunku dotyczy relacji Jana Długosza opisującej rok 1430, kiedy to podczas napadu na klasztor obraz został sprofanowany i zniszczony. Wtedy to na obliczu Matki Boskiej miały pojawić się dwa zacięcia, które do dziś widnieją na jej prawym licu. Według legendy obraz miał namalować sam Św. Łukasz.

Przy obrazie uznawanym za cudowny modlono się od wieków: robił to np. Jan Kazimierz w 1656 roku, obierając Marię za patronkę królestwa. Sam klasztor na Jasnej Górze oparł się oblężeniu podczas potopu szewdzkiego, co również uznawane jest za cud.

 Wikimedia Commons/Jerzy Szota/CC BY-SA 3.0 pl

3/11

Święta Lipka

Święta Lipka

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny we wsi Święta Lipka bywa nazywana Częstochową Północy. Świętolipska bazylika, wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem, to wyśmienitu przykład zabytku barokowego.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Miejsce, jakim jest Święta Lipka, przyciąga pielgrzymów od średniowiecza. Początki kultu maryjnego na tym obszarze sięgają XIV wieku, wiążąc się z objawieniami Maryjnymi. Matka Boska miała ukazać się więźniowi skazanemu na śmierć i poprosić go, by wyrzeźbił z drewna jej figurkę wraz z Dzieciątkiem. Mężczyzna wypełnił prośbę, następnego dnia zaś został cudownie uwolniony.

Wracając do domu, wolny już człowiek położył figurkę przy jednej z lip rosnących przy drodze z Kętrzyna. Miejsce to stało się źródłem cudownych uzdrowień, aż w końcu postanowiono wznieść tam kaplicę. Choć w czasie reformacji figurkę wrzucono do jeziora a zamiast kaplicy wystawiono szubienicę, po kilkudziesięciu latach Święta Lipka wróciła do życia, najpierw w formie drugiej kaplicy, a następnie okazałej świątyni.

Budowa kościoła roczpoczęła się w latach 1688-1693, zaś ostatnie prace kończono jeszcze w 1754 roku.

 Wkikimedia Commons/Roman Eugeniusz/CC BY-SA 3.0

4/11

Licheń Stary

Licheń Stary

Sanktuarium Maryjne w Licheniu, istniejące od połowy XIX wieku, jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Obecna monumentalna bazylika została wzniesiona w 2004 roku dla upamiętnienia objawień maryjnych.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Istnienie sanktuarium związane jest z obrazem Matki Bożej, który zawiesił w pobliskim lesie Tomasz Kłossowski, kowal z Izabelina. Sam obrazek został prawdopodonie namalowany pod koniec XVIII wieku przez nieznanego malarza. Na piersi spoglądającej w dół Matki Boskiej umieszczono rozpostartego orła białego w koronie.

Około 1850 roku miejscowy pasterz o imieniu Mikołaj Sikatka miał kilkakrotnie doznać przed obrazem wizji. Objawiająca się Matka Boża przekazała mu orędzie wzywające do modlitwy i nawrócenia oraz polecenie przeniesienia obrazu w miejsce bardziej godne. Zapowiedziała także epidemię cholery. Choć początkowo nikt nie uwierzył w cudowne objawienia, sytuacja zmieniła się, gdy faktycznie pojawiła się epidemia. Świadectwa o licznych uzdrowieniach modlących się przed obrazem sprawiły, że władze kościelne poleciły przenieść obraz do kościoła św. Doroty w Licheniu w 1852 roku.

W 2004 roku wybudowano złotą, pięcionawową bazylikę, będącą największą świątynia w Polsce, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Dziś to w niej znajduje się cudowny obraz.

 Pixabay

5/11

Zakopane, Krzeptówki

Zakopane, Krzeptówki

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy zakopiańskiej ulicy Krzeptówki należy do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Pierwsza kaplica przy Krzeptówkach powstała w 1951 roku. Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej został wzniesiony w latach 1987–1992 jako wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II podczas zamachu na jego życie.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Papież Jan Paweł II dnia 13 maja 1981 roku został ranny w zamachu na placu św. Piotra - dokładnie w w godzinie pierwszego objawienia Matki Bożej Fatimskiej. Wtedy właśnie narodziła się idea świątyni-wotum. Papież sam pobłogosławił makietę nowopowstającej świątyni.

 

6/11

Kraków-Łagiewniki

Kraków-Łagiewniki

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach to kompleks sakralny i sanktuarium, związany z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Najważniejszym miejscem Sanktuarium jest kaplica św. Józefa z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. To w związku z obecnością obrazu i szczątek Świętej, od lat 40. XX wieku Łagiewniki stały się miejscem pielgrzymek.

Obraz Jezusa Miłosiernego to wizerunek przedstawiający Chrystusa zmartwychwstałego. Występuje też pod nazwami Jezu ufam Tobie oraz Obraz Miłosierdzia Bożego. Pierwszy wizerunek namalował Eugeniusz Kazimirowski w 1934 według wskazówek świętej Faustyny, która miała zobaczyć cudowny obraz w swojej wizji. Najbardziej znaną wersją jest jednak obraz Adolfa Hyły z 1944 roku i to on znajduje się w Łagiewnikach.

 Wikimedia Commons/Zygmunt Put/CC BY-SA 4.0

7/11

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego znajduje się na tzw. Św. Krzyżu, czyli Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Jest to miejsce uznawane za najstarsze polskie sanktuarium, związane ze szczególnym kultem już w XV wieku.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Według legendy pierwszy chrześcijański kościół na Łysej Górze powstał za sprawą Dąbrówki, żony Mieszka I. Klasztor Benedyktynów istniał tam już na pewno w XI wieku, gdyż to w nim znalazły się fragmenty drzewa z krzyża Chrystusa, które miał przekazać węgierski królewicz, św. Emeryk.

Zgodnie z legendą Święty zgubił się w lesie na polskich ziemiach, które odwiedził na zaproszenie Bolesława Chrobrego. Wtedy miał mu się objawić anioł i wskazać bezpieczną drogę w zamian za to, że odda mnichom to, co posiada najcenniejszego. Tak się złożyło, że był to relikwiarz z fragmentami drzewa z Krzyża Świętego.

Obecnie w Św. Krzyżu znajduje się późnobarokowa bazylika wzniesiona w latach 1781-1789 oraz dawny, zachowany klasztor. Do dziś sanktuarium z relikwiami krzyża Świętego stanowi miejsce kultu i licznych pielgrzymek.

 Wikimedia Commons/Jakub Hałun/CC BY-SA 3.0

8/11

Gietrzwałd

Gietrzwałd

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie związana jest z kultem, którego początki sięgają XVI wieku.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Kult w Gietrzwałdzie związany z Matką Boską i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, znajdującym się w ołtarzu głównym kościoła, istnieje od co najmniej 1505 roku.

Gietrzwałd zyskał popularność miejsca kultu także dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boska miała się ukazać dwóm dziewczynkom, trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej.

Cudowny obraz doczekał się aktu koronacji. Z okazji dziewięćdziesięciolecia objawień, 10 września 1967 roku, dokonał jej prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński.

 Wikimedia Commons/I, Bogitor/CC BY-SA 3.0

9/11

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska to słynny ośrodek ruchu pielgrzymkowego, który w 1999 roku, jako jedyna kalwaria na świecie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bazylika Matki Bożej Anielskiej to nie tylko miejsce kultu, ale także niezwykły zabytek w postaci manierystycznego zespołu architektonicznego i krajobrazowego oraz parku pielgrzymkowego z XVII wieku.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Uznawane za jedno z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce i na świecie, sanktuarium mieści obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Obraz, powstały prawdopodobnie w I połowie XVII wieku, zwany Matką Boską Płaczącą, przedstawia wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według legendy, 3 maja 1641 Stanisław Paszkowski z Brzezia Paszkowskiego podczas modlitwy zauważył spływające z oczu Matki Bożej krwawe łzy. Na polecenie biskupa krakowskiego miał zanieść obraz do kościoła w Marcyporębie, jednak podczas podróży poczuł, że jakaś siła kieruje go w przeciwną stronę. Gdy dotarł do sanktuarium kalwaryjskiego zrozumiał, że wolą Bożą jest aby obraz spoczął w tym miejscu.

Wizerunek Matki Boskiej Płaczącej do dziś jest uznawany przez wiernych za cudowny.

 Wikimedia Commons/Ludwig Schneider/CC BY-SA 3.0

10/11

Dukla

Dukla

Sanktuarium św. Jana z Dukli, czyli klasztor oo. Bernardynów, powstał w 1741 roku. Po beatyfikacji św. Jana z Dukli w 1733 roku powzięto myśl, by założyć klasztor w rodzinnej miejscowości Błogosławionego. Budowa trwała w latach 1761-1764.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Klasztor w Dukli stał się centralnym miejscem kultu św. Jana w 1946 roku, czyli w momencie, w którym trumna z relikwiami Świętego została sprowadzona ze Lwowa do Rzeszowa, a następnie, w 1974 roku, do Dukli. Relikwie zostały umieszczone w specjalnie przygotowanej kaplicy.

W dniach 9-10 czerwca 1997 r. ziemię dukielską odwiedził Jan Paweł II. 10 czerwca, podczas mszy św. w Krośnie, dokonał aktu kanonizacji św. Jana z Dukli.

 Wikimedia Commons/Paweł Marynowski/CC BY-SA 3.0

11/11

Wadowice

Wadowice

Kult powstały wokół bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach jest związany przede wszystkim z obecnością w mieście papieża, Jana Pawła II. Bazylikę wzniesiono w latach 1792–1798 w stylu późnobarokowym.

Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?

Niezwykłość miejsca związana jest z osobą Jana Pawła II, który odwiedzał bazylikę w czasie każdej wizyty w rodzinnym mieście, czyli:

7 czerwca 1979 – podczas pierwszej pielgrzymka do Polski i pierwszej wizyta w Wadowicach jako głowa Kościoła
14 sierpnia 1991 – podczas konsekracja kościoła pw. św. Piotra Apostoła
16 czerwca 1999 – podczas koronacji papieskimi koronami cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

15 maja 2011 roku Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał kościołowi relikwie w postaci krwi Jana Pawła II w specjalnym relikwiarzu.

 Wikimedia Commons/Thomas.xx71/CC BY-SA 4.0

Najnowsze wiadomości