10 najpiękniejszych polskich starówek. Która zachwyca najbardziej? Propozycje dla fanów krótkich wypadów

1/11

 iStock / Poznań

2/11

10. Lublin

Lublin słynie przede wszystkim ze swojego neogotyckiego zamku, do którego dostaniemy się podążając ulicą Zamkową. Najsłynniejszym zamkowym pomieszczeniem jest Kaplica Trójcy Świętej, ze świetnie zachowanymi freskami w stylu rusko-bizantyńskim. Na terenie Starego Miasta znajdują się także liczne zabytki, w tym pozostałości murów miejskich z historycznymi bramami, renesansowe kamienice, dawny ratusz stojący na środku rynku, archikatedra i Wieża Trynitarska. W 2007 zespół architektoniczno-urbanistyczny lubelskiego Starego Miasta został wpisany na listę pomników historii.

 

3/11

9. Zamość

Zamojska starówka nie bez powodu bywa nazywana perłą renesansu. Jest ona jednym z najbardziej unikatowych miejsc w Polsce. Została wybudowana od podstaw według planu opracowanego przez włoskiego architekta Bernarda Morando, który nawiązywał do ówczesnych idealnych, renesansowych miast włoskich. Do najciekawszych atrakcji Zamościa należą wyjątkowe ormiańskie kamienice znajdujące się po wschodniej stronie ratusza. Ich kolory są tak samo różne, jak historie ich dawnych mieszkańców.

 

4/11

8. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to miasto, które w całości jest jedną wielką starówką, choć jego najstarsza część zdaje się być najbardziej urokliwa. Jest to miejsce, które przyciąga nie tylko turystów, ale także artystów i intelektualistów. Jego oferta kulturalna obfituje w ciekawe wydarzenia, w tym w odbywający się co roku festiwal filmowy "Dwa Brzegi". Do najsłynniejszych zabytków Kazimierza Dolnego należą renesansowe kamienice Przybyłów, ruiny zamku oraz kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja.

 

5/11

7. Sandomierz

Położony na 7 wzgórzach Sandomierz bywa nazywany "Małym Rzymem". Starówka oferuje jednak znacznie bardziej kameralny klimat niż stolica Włoch. Uwagę przykuwa gotycki ratusz mieszczący się na rynku, a także barokowa dzwonnica znajdująca się przy Bazylice Katedralnej. W 2017 r. wpisano sandomierski historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy na listę pomników historii. Odwiedzając Sandomierz warto zahaczyć także o pobliską Kotlinę Sandomierską, by nacieszyć oczy pięknymi pejzażami.

 

6/11

6. Warszawa

Choć podczas Powstania Warszawskiego Stare Miasto zostało zniszczone w ok. 90%, dziś możemy podziwiać zrekonstruowaną starówkę, stanowiącą jedyny na świecie obszar planowej i dokończonej odbudowy na tak dużą skalę terenu zabytkowej zabudowy miejskiej. Do najważniejszych obiektów Starego Miasta należą Plac Zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim, Katedra św. Jana i zespół murów miejskich z barbakanem. Mianem starówki nazywa się potocznie obszar Starego oraz Nowego Miasta. Na rynku tego pierwszego znajdziemy słynną warszawską syrenkę.

 

7/11

5. Kraków

Stare Miasto w Krakowie od lat przyciąga nie tylko polskich, ale także zagranicznych turystów. W 1978 roku wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego głównymi zabytkami są kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, wieża ratuszowa oraz pozostałości murów obronnych – w tym Brama Floriańska i Barbakan. Do największych atrakcji Krakowa zalicza się także zamek na Wawelu, znajdujący się poza obszarem Starego Miasta. Kraków słynie z odgrywanego co godzinę hejnału mariackiego, którego można posłuchać z jednej z kafejek znajdujących się na rynku.

 

8/11

4. Poznań

Sercem starówki w Poznaniu jest zabytkowy, renesansowy ratusz projektu włoskiego architekta Giovanni Battista di Quadro. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Tam też, każdego dnia o godzinie 12:00, ukazują się słynne koziołki. Do najważniejszych, poza ratuszem, zabytków, należą zrekonstruowana Waga miejska, Odwach i barokowa Bazylika farna. Uwagę na rynku przykuwają także barwne kamienice, w których znajdują się kawiarnie i restauracje. Odwiedzając Poznań warto skosztować rogali Świętomarcińskich - tradycyjnego poznańskiego wypieku.

 

9/11

3. Wrocław

Wrocław to miasto, które wywodzi się z XIII wieku, obfitując w liczne zabytki architektury gotyckiej. Do jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów należy Ratusz znajdujący się na rynku starego miasta. Jest to jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Bliskość Uniwersytetu względem rynku sprawia, że starówka tętni życiem o każdej porze roku. Liczne punkty widokowe - z wieży kościoła Św. Elżbiety lub wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego - pozwalają na szerszy ogląd zabytkowej, urokliwej starówki. Dodatkową atrakcją Wrocławia są wszechobecne, miniaturowe rzeźby krasnali.

 

10/11

2. Toruń

Do zespołu staromiejskiego w Toruniu należą Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki. Starówka zachwyca oczy swoją ceglaną, gotycką architekturą, podniebienia zaś oryginalnymi, toruńskimi piernikami. Do najciekawszych obiektów Starego Miasta należą rynek z ratuszem staromiejskim, Dom Kopernika, mury miejskie i liczne gotyckie kościoły z XIII wieku, w tym kościół Wniebowzięcia NMP oraz katedra św. Janów. Turystów przyciąga także Muzeum Piernika i studencki klimat miasta.

 

11/11

1. Gdańsk

Gdańską starówką jest - mylnie - nazywany obecny obszar Głównego Miasta. Historyczne Stare Miasto zostało zniszczone w wyniku II wojny światowej. Dziś to Główne Miasto tworzy zwarty zespół zabytkowy przyciągający turystów. Do jego najciekawszych obiektów należy ulica Długi Targ wraz ze znajdującymi się przy niej zabytkami, takimi jak liczne manierystyczne kamienice czy Dwór Artusa. Odwiedzając Gdańsk nie można pominąć Bazyliki Mariackiej, Ratusza oraz licznych, świetnie zachowanych bram miejskich. Turystów zachwyca także znajdująca się nad Motławą słynna Brama Żuraw.

 

Najnowsze wiadomości