Abp Skworc apeluje do MEN: Religia albo etyka mają być obowiązkowe w szkołach. Metropolita katowicki apeluje do MEN

PM
Arcybiskup Wiktor Skworc apeluje o obowiązkowe lekcje religii lub etyki w szkołach
Arcybiskup Wiktor Skworc apeluje o obowiązkowe lekcje religii lub etyki w szkołach Lucyna Nenow / Polska Press
Abp Wiktor Skworc apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie obowiązkowych lekcji religii lub etyki w każdej szkole. Dzisiaj uczniowie masowo rezygnują z tych lekcji za cichym przyzwoleniem rodziców. Metropolita katowicki przewodniczył 1 stycznia mszy świętej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii poruszył temat religii i etyki w polskich szkołach. Zaapelował do MEN, aby były to zajęcia obowiązkowe. Zdaniem abp Skworca takie zajęcia pozwalają wykształcić w dzieciach i młodzieży odpowiednie postawy.

Abp Wiktor Skworc przewodniczył w mszy świętej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii poruszył temat religii i etyki w polskich szkołach.

Zdaniem metropolity katowickiego szkoła ma za zadanie kształcić i wychowywać, a religia właściwie ustawia relacje zarówno z Bogiem, jak i otaczającymi nas ludźmi. Ponadto, szkoła ma wprowadzać ucznia w kulturę, a jej nieodłącznym elementem jest religia. Trzecim argumentem był fakt, że religia niesie za sobą odpowiednie wartości i dzięki temu jest możliwe utrzymanie pokoju.

Nie przegapcie

Uczniowie wypisują się z lekcji religii

Abp Wiktor Skworc zauważał, że obecnie młodzież chętnie wypisuje się z lekcji religii. Powodów upatruje w sytuacjach kryzysowych w Kościele, braku oparcia dzieci w rodzinie oraz niesprzyjającej katechezie organizacji zajęć w szkole. Rodzicom przypominał, że podczas chrztu obiecują wychowywać swoje dzieci w wierze. Prosił, aby nie ulegali presji młodzieży i nie wypisywali ich z katechezy.

Dlaczego uczniowie rezygnują z religii w szkole?

Wśród przyczyn wypisywania się uczniów z religii arcybiskup Wiktor Skworc wymienił:

  1. sytuacje kryzysowe w Kościele,
  2. brak oparcia dzieci w rodzinie
  3. niesprzyjającą katechezie organizację zajęć w szkole, zwłaszcza, gdy „nauczanie religii odbywa się na pierwszej, bądź na ostatniej godzinie zajęć”.

W obliczu tych trudności metropolita katowicki zwrócił się do rodziców przypominając im powzięte zobowiązania chrzcielne względem dzieci do wychowania ich w wierze. Prosił też, by nie ulegali presji ze strony swych dzieci wycofując deklarację ich uczestnictwa w lekcjach religii w myśl zasady „świętego spokoju”, lub „zera wymagań”.

Etyki nie ma w szkole

Metropolita katowicki negatywnie odniósł się do braku alternatywy dla religii w szkole.

– W naszym systemie szkolnym – kiedy dziecko czy młody człowiek – wypisuje się z religii otrzymuje niejako w prezencie czas wolny, gdyż nie ma obowiązku korzystania z zajęć etyki – mówił.

Jego zdaniem ten wyraźny brak kształcenia etycznego młodych Polaków prowadzi do powstania „pokolenia nihilistów” – ludzi nie tylko nieuznających „wartości religijnych, ale również humanistycznych, wspólnych wspólnocie narodowej i całej ludzkiej rodzinie”. Jego niepokojącym symptomem jest m.in. „nasilające się zjawisko przemocy szkolnej i nie tylko”.

Na zakończenie zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę regulacji prawnych. Metropolita katowicki uważa, że zajęcia religii lub etyki powinny być zajęciami obowiązkowymi. Jego zdaniem tylko w ten sposób można wychować młode pokolenie w duchu pokoju.

- Nauczanie religii w szkole i zajęcia z etyki będą odpowiedzią na poczucie zagubienia, dezorientacji, niezadowolenia i braku poczucia sensu wśród młodego pokolenia, czego krańcowym wyrazem są samobójstwa młodocianych - tłumaczył abp Wiktor Skworc.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Abp Skworc apeluje do MEN: Religia albo etyka mają być obowiązkowe w szkołach. Metropolita katowicki apeluje do MEN - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl