Pewnie tradycją każdej kolejnej konferencji AWS re: Invent organizowanej w „mieście grzechu”, czyli w Las Vegas staną się prezentowane na tej gigantycznej imprezie nowinki technologiczne.
O ile w ubiegłym roku Amazon Web Services przedstawił coś do zabawy, to w tym roku było coś dla ducha.
W roku 2018 pokazano sterowany drogą radiową miniaturowe, samojezdne autko wyścigowe AWS DeepRacer. Wyposażony on został w procesor Intel Atom, 4-megapikselową kamerę o rozdzielczości 1080p, porty USB oraz baterię, która zapewnia dwugodzinną jazdę, do tego mechanizmy machine learning Amazon SageMaker.
Gwiazdą tegorocznej edycji natomiast była AWS DeepComposer, czyli muzyczna klawiatura dająca możliwość komponowania z wykorzystaniem funkcji uczenia maszynowego (ML- machine learning).
Urządzenie przypominające zabawkę ma pomóc deweloperom (programistom) w nauce i nabywaniu praktycznych umiejętności w zakresie wykorzystywania uczenia maszynowego, ma też zarazem dostarczać im wiele przyjemności.
Skorzystają zapewne z tej 32-klawiszowej, 2-oktawowej klawiatury programiści, którzy będą zajmowali się generatywną sztuczną inteligencją, umożliwia ona korzystanie z wytrenowanych już wcześniej modeli albo własnych kompozycji.
AWS DeepComposer jest zachwalana jako pierwsza na świecie klawiatura muzyczna z funkcją uczenia maszynowego! Nie jest tajemnicą, że uczenie maszynowe (ML) wymaga sporo matematyki, informatyki, kodów i całej infrastruktury. Tematy te są bardzo ważne, ale przytłaczają wielu początkujących programistów ML, a czasem – czego nie kryją specjaliści tej materii – są po prostu nudne.
-AWS DeepComposer wykorzystuje stosunkowo nowy mechanizm sztucznej inteligencji – tzw. GAN – który przez wielu określany jest jako jedna z najciekawszych i najbardziej obiecujących nowości w świecie sztucznej inteligencji ostatniej dekady. Opiera się ona bowiem na wykorzystaniu dwóch sieci neuronowych – które rywalizują ze sobą – jedna próbując tworzyć pewne dzieło – jak np. obraz czy też utwór muzyczny – a druga próbuje odszyfrować na ile wygenerowany utwór przypomina prawdziwy. Ta gonitwa dwóch sieci – gdzie jedna próbuje tworzyć jak najbardziej realny byt, a druga stara się przechytrzyć i odgadnąć ‘fałsz’ – stwarza niesamowite możliwości w świecie AI – możliwości generowania rzeczy zupełnie nowych – wcześniej niespotykanych - mówi Tomasz Stachlewski, CEE Solutions Architecture Manager w AWS.
Aby więc pomóc wszystkim w nauce machine learning (ML) i czerpać z tego również przyjemność, wprowadzono takie właśnie urządzenie.
DeepComposer ma klawiaturę MIDI, jak i oprogramowanie, i współpracuje z platformą chmurową AWS (AWS). Grając melodię na klawiaturze obserwujemy ze zdumieniem, jak uczenie maszynowe pomaga przekształcać ją w kompletny układ.
DeepComposer używa tzw. Generative AI,(to najnowszy „wynalazek” w rozwoju sztucznej inteligencji, który można użyć do stworzenia czegoś nowego). DeepComposer jest wyposażony w kilka gatunków muzycznych - rock, pop, jazz i muzyka klasyczna a każdy z nas może też tworzyć własne.
Ścieżki można przesyłać bezpośrednio z AWS DeepComposer do SoundCloud, można je też wysyłać jako MIDI, aby potem je rozwijać w DAW. Oprócz standardowych funkcji, (sterowanie odtwarzaniem i nagrywaniem), klawiatura zawiera arpeggiator (od włoskiego arpeggio -szybkie granie osobnych nut) i funkcję Auto-Chord dla osób nie będących graczami
Pokaz urządzenia wykazuje, że ono naprawdę działa i pokazuje jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe coraz mocniej wchodzą w muzykę. AWS DeepComposer będzie kosztował 99,99 USD i będzie oferowany z trzymiesięczną wersją próbną usług w chmurze.
Nie pierwszy i nie drugi raz zaskoczono nad nowinką na AWS re: Invent. Podczas takiej imprezy w roku 2017 zaprezentowano AWS DeepLens. Była to pierwsza na świecie kamera z funkcją „głębokiego uczenia”, która pomaga programistom dowiedzieć się o machine learning (ML) do postrzegania komputerowego.
W ubiegłym roku był AWS DeepRacer, w pełni autonomiczny samochód wyścigowy w skali 1/18 napędzany przez machine learning, w tym roku poprzeczka znów została podniesiona.Czym nas zaskoczy AWS re: Invent 2020?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?