Babciowe 2024 z dodatkowymi warunkami? 1500 zł jednak nie dla wszystkich. Będzie próg dochodowy

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ponad połowa Polek, które chciałyby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy, nie ma takiej możliwości. Babciowe 2024 będzie jednak z progiem dochodowym.
Ponad połowa Polek, które chciałyby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy, nie ma takiej możliwości. Babciowe 2024 będzie jednak z progiem dochodowym. Karolina Miształ / Polska Press
Babciowe w wysokości 1500 zł na dziecko wejdzie w życie już w 2024 roku. Rośnie jednak liczba warunków. Medialne doniesienia mówią o progu dochodowym, który zdecyduje, czy świadczenie będzie przyznane. Jakiej umowy będzie wymagać babciowe? Ile minimalne trzeba będzie zarabiać? Kiedy Aktywny Rodzic może wejść w życie? Sprawdzamy, jakie będą warunki otrzymania babciowego 2024.

Spis treści

„Babciowe” lepsze od 500 plus?

Funkcjonujący od 2016 roku program 500 plus z założenia miał być wsparciem demografii w Polsce. Optymistyczne założenia, na które powołuje się Rzeczpospolita, mówiły, że w 2022 roku dzieci 500 plus na świat przyjdzie ponad 370 tys. dzieci. Urodziło się tymczasem nieco ponad 300 tys. nowych obywateli, a teraz nikt już nie ma wątpliwości, że 500 plus nie jest programem demograficznym, a wyłącznie socjalnym.

Jeszcze przed kampanią wyborcą Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie programu, które zachęci i da Polkom możliwość powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim:

Będzie „babciowe”. W ramach programu Aktywna Mama wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem, 1500 zł miesięcznie - mówił premier Tusk.

Przed wakacjami Tusk przekonywał, że ponad 90 proc. kobiet chce wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, jednak połowa z nich nie ma takiej możliwości. Stąd propozycja 1500 zł, które rodzice będą mogli przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem w żłobku, przez babcie lub nianię, co da obojgu rodzicom szanse na wykonywanie pracy zawodowej.

Zobacz także: Ulgi dla przedsiębiorców, reforma emerytur i podwyżki dla nauczycieli. Które zmiany wejdą w życie 1 stycznia?

1500 zł babciowego z progiem dochodowym? Jakie warunki?

„Babciowe” to pomysł nowego ministra finansów. Andrzej Domański przekonuje, że to program, który setkom tysięcy kobiet w Polsce ułatwi powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Jego zdaniem to nie tylko wsparcie kobiet, ale także całej gospodarki.

Chcemy wspierać powstawanie miejsc w przedszkolach, żłobek w każdej gminie, ale „babciowe” czy też Aktywna Mama to wsparcie natychmiastowe, warunkowane jedynie powrotem na rynek pracy — mówi Andrzej Domański minister finansów w rozmowie z Business Insider.

Z zapowiedzi premiera i ministra finansów wynika, że „babciowe” ma być wprowadzone jeszcze przed końcem 2024 roku.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać 1500 zł? „Babciowe” ma przysługiwać na każde dziecko do 3 roku życia, a 1500 zł co miesiąc otrzyma każda mama, która zdecyduje się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka lub podejmie zatrudnienie na nowo. Oto komplet warunków do otrzymania babciowego 2024, które ma dotyczyć jednego z rodziców:

  • zatrudnienie na etat lub umowę zlecenie;
  • miesięczna pensja poniżej określonego progu;
  • miesięczne wynagrodzenie na poziomie minimum najniższej krajowej.

Pieniądze mają być wypłacane od momentu powrotu do pracy do ukończenia przez dziecko 36 miesiąca życia rodzicowi, którego dochód osiągnie minimum poziom najniższej krajowej. Ta w bieżącym roku ma zmienić się dwukrotnie. Od stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło z 3600 zł brutto do 4242 zł. Od lipca wyniesie już 4300 zł brutto. Minister Domański dodaje, że program kierowany jest także do ojców. Próg dochodowy, o którym wspomina w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, odnosi się do jednego z rodziców i oznacza, że aby otrzymać babciowe dochody jednego z rodziców będą musiały mieścić się w określonych widełkach.

Kiedy babciowe wejdzie w życie?

Najnowsze zapowiedzi z resortu rodziny mówią, że „prace nad projektem są zaawansowane”, ale słyszymy także bardziej konkretne informacje:

W budżecie są przewidziane środki na ten program w ostatnim kwartale tego roku - mówi Aleksandra Gajewska wiceminister rodziny w rozmowie z PAP.

Za wprowadzeniem programu Aktywna Mama jest także wielu ekspertów.

Koszt netto dla budżetu nie powinien być duży (...) Kobiety, które wrócą do pracy, dostaną wprawdzie to dodatkowe świadczenie w wysokości 1500 zł, ale z tytułu tej pracy będą odprowadzały składki - przynajmniej od minimalnego wynagrodzenia. Można zatem powiedzieć, że koszt „babciowego” będzie bliski samosfinansowania - mówi Piotr Bielski Piotr Bielski, szef zespołu analiz makroekonomicznych w Santander BP, z którym rozmawiał portal Biznes Interia.

Wstępne wyliczenia ekonomistów pokazują, że rocznie babciowe może kosztować budżet państwa 3-5 mld zł. Dla porównania roczny koszt finansowania 500 plus jeszcze przed waloryzacją programu do 800 zł wynosił średnio 40 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Babciowe 2024 z dodatkowymi warunkami? 1500 zł jednak nie dla wszystkich. Będzie próg dochodowy - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl