Blue Hearts Embassy – wyjątkowe miejsce w Krakowie dla osób z Ukrainy

Materiał informacyjny - Fundacja Hearty
Przy ulicy Kalwaryjskiej w krakowskiej dzielnicy Podgórze powstało wyjątkowe miejsce, w którym osoby z Ukrainy mogą m.in. nauczyć się języka polskiego, wziąć udział w warsztatach, skorzystać ze wsparcia psychologicznego czy zintegrować się z lokalną społecznością. To Blue Hearts Embassy, stworzone w ramach projektu realizowanego przez Fundację Hearty we współpracy z firmą Bossard.

Fundacja Hearty, która od lat zajmuje się długofalowym wsparciem dzieci i młodzieży ze środowisk narażonych na wykluczenie, doskonale rozumie, jak ważne jest długofalowe wsparcie. Firma Bossard, zainspirowana tym podejściem, postanowiła również zadziałać w ten sposób. Na początek uruchomiła globalne wyzwanie, polegające na zbieraniu kilometrów przez swoich pracowników w ramach ich ulubionej aktywności fizycznej. Każdy przebyty kilometr to 5 CHF przekazane przez Bossard Group na nową inicjatywę, którą jest właśnie Blue Hearts Embassy. Ma ona na celu wsparcie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z Ukrainy, znajdujących się w Polsce.

Zależało nam na stworzeniu przestrzeni, gdzie będziemy zapewniać pomoc w perspektywie długofalowej, a nie tylko doraźnej. Dlatego tak ważne było dla nas zadbanie o wsparcie psychologiczne, adaptację społeczną i pomoc w wejściu na rynek pracy dla ukraińskich uchodźców w Polsce – wyjaśnia Frank Hilgers, CEO Bossard North-East Europe. – Jako Grupa Bossard od początku wojny na Ukrainie nie pozostajemy obojętni na potrzeby uciekających przed nią ludzi. Z dumą wspieramy wszystkie nasze jednostki na całym świecie, które angażują się w akcje pomocowe. Mocno wierzymy, że wspólnie z Hearty Foundation stworzyliśmy kompleksowy projekt, który jest silnie związany z naszymi zasadami przewodnimi i wartościami korporacyjnymi. Mamy nadzieję, że nasze działania faktycznie wpłyną na poprawę jakości życia ukraińskich uchodźców w Polsce – dodaje.

Alicja Magiera-Bąk, dyrektorka i członkini Zarządu Fundacji Hearty przypomina, że już od drugiego tygodnia od wybuchu wojny fundacja wspiera Ukrainę. – We współpracy z licznymi partnerami zdziałaliśmy wiele dobrego i nadal działamy. Z firmą Bossard stworzyliśmy znaczący i bardzo potrzebny projekt, który stał się impulsem do zmian na lepsze i pomnażania dobra. Przebywanie w Blue Hearts Embassy, wśród społeczności ukraińskich uchodźców, każdorazowo pokazuje, jak włączanie kulturowe i holistyczna pomoc przekłada się na pozytywne efekty w codziennym życiu. Jesteśmy dumni, że tworzymy społeczność, która w trudnych chwilach jest dla siebie wsparciem. Budowane relacje napawają radością i dają ogromną satysfakcję. Zapraszam do śledzenia naszych aktywności - Alicja Magiera-Bąk.

Tu podaj tekst alternatywny

Warsztaty, zabawy, wycieczki

Czym jest Blue Hearts Embassy? To miejsce, w którym na wsparcie mogą liczyć zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Dla każdej grupy wiekowej jest przygotowany dostosowany do niej program i aktywności.

Placówka ruszyła prężnie ze swymi działaniami w lipcu, rozpoczynając od programu przygotowanego dla dzieci (w wieku 6-14 lat). W wakacje mogą one wziąć udział w dwutygodniowych cyklach warsztatów, podczas których korzystają z wielu atrakcji – takich jak zabawy czy wycieczki po Krakowie pod opieką wykwalifikowanych opiekunek z Ukrainy. W sumie w okresie wakacyjnym Blue Hearts Embassy zapewni opiekę setce dzieci.

Najmłodsi uczestnicy warsztatów nie mogą się ich nachwalić. – Podoba mi się tutaj. Mam dużo przyjaciół. Fajnie, że chodzimy grać na place zabaw – cieszy się 6-letnia Mila. 8-letni Wiktor też na nudę nie narzeka, a co najważniejsze – w Blue Hearts Embassy znalazł przyjaciela. Podobnie 10-letnia Mirra: – Lubię kontaktować się z innymi dziećmi, gdyż jesteśmy przyjaciółmi również poza obozem. Czuję się tu komfortowo.

Kateryna Lolenko, opiekunka w Blue Hearts Embassy zwraca również uwagę na istotny aspekt, jakim jest pomoc dla mam. Dzięki temu, że ich dziećmi ma się kto zaopiekować, zyskują one więcej czasu na szukanie pracy, naukę języka polskiego i adaptację do życia w Polsce. – Równolatkowie nie czują się samotnie w obcym kraju. Również, dużo pozytywnych emocji, co bardzo pomaga, odstresowuje. Uważam, że dzieci i rodzice są zadowoleni z faktu istnienia tego miejsca – mówi Kateryna Lolenko.

Od lekcji polskiego po wsparcie w szukaniu pracy

Młodzież i dorośli także znajdą w Blue Hearts Embassy coś dla siebie. Podgórska placówka zapewnia im popołudniowe aktywności: tematyczne warsztaty, lekcje języka polskiego dwa razy w tygodniu (dla osób od 15 lat), możliwość skorzystania z kącika czytelniczego, gdzie dostępne są książki w języku polskim i ukraińskim, a także z kącika biurowego, w którym można skorzystać z drukarki czy skanera. Co więcej, w trakcie zajęć z języka polskiego organizowane są równolegle warsztaty dla dzieci, aby rodzice nie musieli martwić się o opiekę dla nich w tym czasie i w pełni mogli skupić się na uczestnictwie zajęciach. W Blue Hearts Embassy istnieje także możliwość umówienia się na indywidualną konsultację z psychologiem i/lub doradcą zawodowym.

Blue Hearts Embassy to również wyrównywanie szans w dostępie do pracy i usamodzielniania się uchodźców w Polsce. Poza wsparciem w poszukiwaniu zatrudnienia oraz w nauce języka polskiego w przestrzeni Blue Hearts Embassy zostały zatrudnione osoby z Ukrainy. Do zespołu dołączyły trzy wykwalifikowane opiekunki, które zajmują się uczestnikami wakacyjnych warsztatów, jedna nauczycielka, która wspiera uczestników lekcji języka polskiego, oraz jedna osoba, która dba o wygląd siedziby.

Blue Hearts Embassy mieści się przy ul. Kalwaryjskiej 69, na pierwszym piętrze. Więcej informacji: https://heartyfoundation.com/blue-hearts-embassy-czyli-nowa-krakowska-przestrzen-dla-osob-z-ukrainy-3/

oprac. Paulina Szymczewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl