Ceramika, szkło bąbelkowe i kryształy z PRL-u. Niegdyś najmodniejsze, teraz osiągają zawrotne ceny. Sprawdź, czy masz je w domu

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Jedną z zastaw popularnych w PRL-u była ta wykonywana w Bolesławcu. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć szkło i zastawy stołowe z PRL-u, które teraz osiąga zawrotne ceny.
Jedną z zastaw popularnych w PRL-u była ta wykonywana w Bolesławcu. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć szkło i zastawy stołowe z PRL-u, które teraz osiąga zawrotne ceny. Łukasz Kaczanowski/archiwum PolskaPress
Przedmioty codziennego użytku wykonywane w PRL-u przeżywają teraz swoją druga młodość. Docenia się ich kunszt wykonania i wyjątkowe formy. Internauci sprzedają swoje domowe kolekcje na różnych aukcjach internetowych lub wymieniają się nimi w grupach w mediach społecznościowych. Jedno jest pewne, szkło i ceramika wykonane w latach 50., 60., 70. XX wieku przeżywa swój renesans. A kupić ją można w wyjątkowych cenach.

W skrócie

Naczynia z PRL-u przeżywają drugą młodość

Porcelana, ceramika i szkło użytkowe coraz częściej pojawia się na salonach. Wśród nich są:

  • całe zastawy stołowe z porcelany,
  • garnitury do kawy,
  • pojedyncze talerze z ceramiki pamiętające poprzednie pokolenia.

Dla mam i babć jest to okazja do przypomnienia sobie lat młodości, a także poczucia dumy, że dzieci i wnuki chcą korzystać z przedmiotów, które same z trudem kupiły.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię z przedmiotami do jadalni z PRL-u

Młode pokolenie docenia wyjątkowość wykonania i unikalność przedmiotów. Patery, kieliszki, kubki i talerze często były ręcznie wykonywane i zdobione. Osoby znające wartość przedmiotów, historię ich pochodzenia albo rozpoznają konkretnego projektanta, potrafią kupić za parę złotych na pchlich targach i sprzedać z zyskiem na aukcjach internetowych.

Najciekawsze fabryki produkujące porcelanę i ceramikę

W okresie PRL-u istniało wiele zakładów produkcyjnych naczynia użytkowe i wyjątkowe dekoracje. Wśród nich prym wiodła fabryka porcelany w Ćmielowie założona była w 1790 roku. W okresie PRL-u produkowała wyjątkowe talerze z delikatnymi zdobieniami kwiatowymi. Można było je spotkać niemal w każdym domu.

Fabryka porcelany w Chodzieży powstała pod koniec XIX wieku i znany był z produkcji zastawy stołowej z delikatnymi ornamentami. Obecnie fabryka została połączona z zakładem w Ćmielowie.

Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków stworzono w 1872 roku przez Jakuba Teichfelda i Ludwika Asterbluma. Fabryka istniała do 2021 roku. Spod ich ręki wychodziły popularne w PRL-u kubki „Irena”. Z zakładami współpracowali uznani projektanci sztuki użytkowej.

Ceramika Włocławek otworzyła swoją produkcję w XIX wieku. W czasach PRL-u znane były takie wyroby jak misy dekorowane wizerunkiem owoców lub naczynia z fajansu pochodzące z linii Picassowskiej, w tym rogate wazony.

Ceramika Bolesławiec do dzisiaj cieszy się niezwykłą popularnością. Wiele osób jest zachwyconych błękitnymi wzorami przypominającymi ludowe zdobienia. Najbardziej charakterystyczne są talerze, kubki i filiżanki ozdobione niebieskimi kropkami.

Porcelana na transatlantyku

W książce „Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX w.” zawarty jest opis wyjątkowych naczyń stworzonych przez znaną projektantkę Julię Keilową dla transatlantyku Piłsudski.

„Wszystkie elementy mają kuliste kształty, a ich jedynymi ozdobami są nieproporcjonalnie duże uchwyty oraz przyciski służące uniesieniu stabilnych, ciężkich pokrywek. Forma ewidentnie została podporządkowana warunkom morskiej podróży”.

W reportażu „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku” Bożena Aksamit opisała, że zastawa stołowa pochodziła z polskich fabryk. W tym używano porcelany z Ćmielowa, szkła z huty Zawiercie, a sztućce i inne srebra zaprojektowane przez Julię Keilową wykonano w zakładach Józefa Frageta w Warszawie.

Szkło bąbelkowe i kieliszki z kryształu

W okresie PRL-u trudno było o prawdziwe kryształy, dlatego szkłu nadawano wyjątkowe formy, przywodzące na myśl szlachetne kieliszki. Kryształ jest lżejszy, wydaje czystszy dźwięk i ładniej odbija światło niż szkło. W PRL-u fabryki szkła dwoiły się i troiły, aby pokazać kunszt w wyrobie szklanych przedmiotów. Wśród nich było szkło bąbelkowe, które służyło do robienia:

  • pater na ciasta,
  • wazonów,
  • półmisków,
  • szklanek
  • i misek na sałatki.

Naczynia z PRL-u najczęściej odnajdywane są w trakcie porządków w domach, w piwnicach i na strychach. Wiele osób w latach 90. XX wieku chciało korzystać z nowej zastawy, która nawiązywała do zachodnich trendów. Obecnie kolekcjonerzy wracają do wzornictwa z PRL-u, aby wyróżnić się na tle zastawy kupowanej w sieciach meblowych. Przyjrzeliśmy się, ile kosztują naczynia znane w PRL-u. Najdroższa patera wyceniana jest na 1700 złotych.

Jedną z zastaw popularnych w PRL-u była ta wykonywana w Bolesławcu. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć szkło i zastawy stołowe z PRL-u, które teraz osiąga zawrotne ceny.

Ceramika, szkło bąbelkowe i kryształy z PRL-u. Niegdyś najmo...

Piękne kieliszki na każdą okazję

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceramika, szkło bąbelkowe i kryształy z PRL-u. Niegdyś najmodniejsze, teraz osiągają zawrotne ceny. Sprawdź, czy masz je w domu - Strona Kuchni

Wróć na i.pl Portal i.pl