Cyfrowa przyszłość polskich finansów. Jak nowe technologie zmieniają rynek?

Materiał powstał we współpracy z Alior Bank SA
Przy mikrofonie Grzegorz Olszewski kierujący pracami zarządu Alior Banku
Przy mikrofonie Grzegorz Olszewski kierujący pracami zarządu Alior Banku
Udostępnij:
W trakcie Kongresu 590 odbyła się debata o przyszłości finansów przez pryzmat cyfryzacji. Czy nowe technologie mogą wesprzeć rynek? Paneliści rozmawiali o tym, jak technologie zmieniają nasz rynek i przed kim stoją największe wyzwania. Uczestniczyli w niej przedstawiciele spółek, które są liderami, jeśli chodzi o cyfryzacje sektora bankowego: Maciej Brzozowski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, Grzegorz Olszewski, wiceprezes kierujący pracami Zarządu Alior Banku oraz Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów.

Patrząc na polski rynek bankowy można odnieść wrażenie, że coraz mniej korzysta się z tradycyjnej bankowości stricte związanej z oddziałami. To efekt tego na jakim poziomie stoi zdigitalizowanie polskich banków. Na pytanie o to czy polskie banki osiągnęły najwyższy poziom światowej cyfryzacji Grzegorz Olszewski z Alior Banku odpowiedział z przekonaniem:

– Mogę spokojnie powiedzieć, że tak. Przede wszystkim aplikacje mobilne wypierają coraz bardziej tzw. tradycyjną bankowość elektroniczną, a więc obsługę konta przez stronę internetową. 25% posiadaczy aplikacji mobilnej używa jej co najmniej raz dziennie. W zasadzie tak często jak budzika – opowiada. – Za pomocą aplikacji możemy wykonywać wiele rodzajów płatności. Zapłacimy za autostradę, parkometr czy doładujemy telefon na kartę. Ten trend będzie się rozwijał, pojawią się kolejne usługi, ponieważ jest to naturalny sposób bankowości dla młodego pokolenia. Dla tych osób, wchodzących na rynek bankowości, tradycyjne oddziały praktycznie nie istnieją. Nie są im potrzebne. Bankowość ma im pomagać w codziennym funkcjonowaniu – kontynuuje Olszewski.

Potwierdził to Maciej Brzozowski z PKO. Wspominał, że jeśli chodzi o cyfryzacje to napędza ją chęć ułatwiania sobie życia. I dotyczy nie tylko społeczeństwa polskiego, ale całego świata. Mówi się o cyfrowym pieniądzu banków centralnych, a to także może przyczynić się do dalszego rozwoju tego sektora. Nie tylko w Polsce, ale co ciekawe, także np. w krajach trzeciego świata.

– Cyfryzacja doprowadzi do tego, że technologia może zastępować doradcę w oddziale np. w wyborze oferty kredytu, lokaty czy konta. Przestrzeń do dalszego rozwoju cyfryzacji jest, ale trudno powiedzieć jaki to będzie model. Na pewno będzie jeszcze łatwiej z usług korzystać.

O kwestii kredytów hipotecznych jako potencjalnym środowisku do zagospodarowania mówił także Grzegorz Olszewski z Alior Banku. Alior chciałby pójść w stronę cyfryzacji całego procesu, z uwzględnieniem każdego etapu także np. notarialnego. Prace nad zaimplementowaniem takiego rozwiązania są już podjęte. Zmieniać się będzie także aplikacja mobilna Aliora, ma być bardziej przyjazna dla obsługujących ją.

– Co warte odnotowania aż 95% uchodźców z Ukrainy, którzy korzystają z konta w Alior Banku używa aplikacji mobilnej. Bank wyszedł im naprzeciw i posiada jako jedyny aplikację mobilną w języku ukraińskim, a kanał wspomagający aplikację, a więc telefoniczny, także przystosowany jest do obsługi klientów ukraińskich – tłumaczy nam Olszewski. Alior Bank wdrożył także bota głosowego na infolinii. Dzięki temu poprawiła się znacząco jakość i efektywność obsługi. Zmniejszył się dzięki temu czas oczekiwania odpowiedź, jest także mniej błędów.

O zależnościach pomiędzy rynkiem, a administracją mówił natomiast Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów. Jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Wprowadzanie spójnych regulacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także regulacje dotyczące kryptowalut. W UE trwa dyskusja jak nimi operować i do nich podchodzić.

Jeśli chodzi o współpracę administracji z rynkiem to świetnym przykładem jest obsługa profilu zaufanego poprzez weryfikowanie konta poprzez przez bankowość elektroniczną. Ta weryfikacja i korzystanie z usług dla nas spersonalizowanych w formie elektronicznej będzie nadal rozwijane. Przykładami tutaj są: aplikacja mObywatel, portal urzędu skarbowego czy e-recepta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl