Spis treści
Czy żądło pszczoły trzeba wyciągnąć?
Żądło pszczoły trzeba jak najszybciej wyjąć, aby nie doszło do silnej reakcji i wystąpienia groźnych dla zdrowia, a nawet życia objawów. Osy, trzmiele czy szerszenie żądlą nawet kilkukrotnie, ale nie zostawiają żądła. Natomiast po użądleniu pszczoły jej żądło wbija się w skórę i odrywa od jej ciała razem z torebką z jadem, ponieważ jest zakończone haczykiem. Pszczoła niestety ginie. Owad ten nie jest zbyt agresywny i żądli w ostatecznej obronie, gdy czuje zagrożenie.
Po użądleniu pszczoły zwykle pojawia się natychmiastowy, intensywny ból w miejscu użądlenia oraz zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk wokół niego. To naturalna i niegroźna, chociaż bolesna i nieprzyjemna reakcja.
Może jednak dojść także do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego szczególnie u osób uczulonych na jad pszczoły lub gdy użądlenie owada jest w okolicy szyi, ust czy języka. Mogą się wtedy pojawić niebezpieczne objawy takie jak wymioty, biegunka, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, kołatanie serca, a nawet utrata przytomności.
Jak wyciągnąć żądło pszczoły?
Jeśli użądli cię pszczoła zwykle pozostawia ona swoje żądło, które trzeba jak najszybciej wyciągnąć. Im szybciej to zrobisz, tym mniej jadu dostanie się do organizmu i tym samym reakcja będzie łagodniejsza. Trzeba to jednak zrobić ostrożnie, aby nie wtłoczyć pod skórę większej ilości jadu, który znajduje się w woreczku jadowym przytwierdzonym do żądła.
Aby wyciągnąć żądło pszczoły naciągnij delikatnie skórę obok ranki i wyjmij delikatnie żądło podważając je paznokciem lub jeśli masz taką możliwość to igłą czy kartą kredytową. Nie używaj do tego pęsety ani nie ściskaj go palcami.
Następnie przemyj ranę wodą z mydłem, zdezynfekuj i przyłóż zimny kompres, aby zmniejszyć stan zapalny i ukoić ból. Jeśli jest on dokuczliwy to możesz wziąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Możesz też zastosować środki przeciwhistaminowe, aby zmniejszyć reakcję alergiczną na jad.
Ból, zaczerwienienie i obrzęk złagodzą także domowe sposoby takie jak okłady z sody, plastra cebuli, octu, korzenia pietruszki lub wody z sokiem z cytryny. Zneutralizują one jad.
Jeśli to nie pomoże, a twoje samopoczucie ulegnie pogorszeniu udaj się jak najszybciej do lekarza lub wezwij pogotowie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?