Czy znasz te zabytki? 11 niezwykłych miejsc w Polsce, które warto zwiedzić

1/12

Czy znasz te zabytki? 10 niezwykłych miejsc w Polsce, które warto zwiedzić.

Czy znasz te zabytki? 10 niezwykłych miejsc w Polsce, które warto zwiedzić.

 

2/12

Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

Chociaż nazwa tego budynku brzmi nieco orientalnie, pochodzi on...ze Skandynawii. Ta ewangelicka świątynia została w 1842 roku przeniesiona z Vang, miejscowości leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Co ciekawe, przy budowie świątyni nie użyto gwoździ - cała konstrukcja opiera się na użyciu złączy ciesielskich.

 Dariusz Gdesz

3/12

Krzywa wieża w Ząbkowicach

Krzywa wieża w Ząbkowicach

Ten średniowieczny budynek jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce. Jej wysokość wynosi 34 m, natomiast obecne odchylenie od pionu - 2,14 m. Jej pochodzenie jest zagadką - na temat jej powstania nie zachowały się żadne źródła pisane. Wieża dostępna jest dla turystów od 1 kwietnia do 31 października.

 Dariusz Gdesz

4/12

Pałac w Bożkowie

Pałac w Bożkowie

Istnienie tego zabytku mogło umknąć nawet miłośnikom architektury pałacowej. Wzniesioną w XVI wieku budowlę udostępniono zwiedzającym niedawno - w 2016 r. Pałac zbudowany został w stylu barokowo-klasycystycznym przez hrabiego von Magnisa. Wnętrza, choć wciąż nieodnowione, imponują swoim rozmachem i monumentalnością.

 Dariusz Gdesz

5/12

Sanktuarium prawosławne w Puchłach

Sanktuarium prawosławne w Puchłach

Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Puchłach stanowi ważny ośrodek kultu maryjnego dla polskiej ludności prawosławnej. Turystów przyciąga niezwykłą, baśniową architekturą.

 @Wikipedia

6/12

Kaplica czaszek w Kudowie-Zdroju

Kaplica czaszek w Kudowie-Zdroju

Ten zabytek sakralny został wybudowany w latach 1776–1804 przez proboszcza parafii w Czernej, księdza Wacława Tomaszka. Na zewnątrz ten budynek przypomina zwyczajny, barokowy budynek. Wnętrze wypełnia ok. 3000 czaszek i kości ofiar wojen i epidemii.

 Dariusz Gdesz

7/12

Nikiszowiec

Nikiszowiec

Znana Ślązakom zabytkowa dzielnica Katowic jest znakomitym miejscem na wycieczkę. Osiedle to powstało w latach 1908−1918, z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben, według projektu Georga i Emila Zillmannów. Warto wybrać się na spacer historycznymi uliczkami, zwiedzić lokalne muzeum i wypić kawę w jednej z klimatycznych kawiarenek.

 Zygmunt Wieczorek

8/12

Meczet w Kruszynianach

Meczet w Kruszynianach

Wieś Kruszyniany została nadana żołnierzom Tatarskim przez króla Jana III Sobieskiego w XVII wieku. Widoczny na zdjęciu meczet został najprawdopodobniej wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku.

 @Wikipedia

9/12

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko

Obowiązkowy punkt programu dla każdego miłośnika wojskowości! Twierdza jest świetnie zachowanym systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Dla turystów udostępnione jest ok. 10% obiektu - łącznie z odcinkiem trasy podziemnej. Za wcześniejszą rezerwacją, przewidziano możliwość zwiedzania nocą!

 Dariusz Gdesz

10/12

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze

Ten charakterystyczny, drewniany kościół ewangelicki, został wybudowany z okazji zawarcia pokoju westfallskiego w 1648 r. Budowla powstała z materiałów nietrwałych - drewna, słomy i gliny. Zwiedzanie warto połączyć z uczestnictwem w jednym z Koncertów Pokoju, które odbywają się corocznie w okresie od maja do września.

 Piotr Krzyżanowski

11/12

Cieszyńska Wenecja

Cieszyńska Wenecja

Historyczna część miasta Cieszyna, tradycyjnie zamieszkana przez rzemieślników, którzy potrzebowali dostępu do wody. Do rejestru zabytków wpisane są okoliczne domy, głównie pochodzące z XIX wieku. Nazwa pochodzi od położenia nad kanałem Młynówką, z licznymi mostkami przerzuconymi przez jego koryto.

 @Wikipedia

12/12

Piramida w Rapie

Piramida w Rapie

Ta niezwykła budowla została wybudowana na początku XIX wieku jako grobowiec pruskiej rodziny baronów von Fahrenheid. Miejsce to otacza wiele miejscowych podań i legend, w których główne role grają trujące grzyby, ucięte głowy i tajemnicze pomory bydła.

 @Wikipedia

Najnowsze wiadomości