Czym zastąpić jajko w potrawach? Oto najlepsze zamienniki jaj kurzych. Zobacz, co sprawdzi się zamiast jajek do panierki, ciasta i kotletów

1/18

Czym zastąpić jajko w potrawach? Oto najlepsze zamienniki jaj kurzych. Zobacz, co sprawdzi się zamiast jajek do deseru, ciasta, panierki czy kotletów mielonych

Czym zastąpić jajko w potrawach? Oto najlepsze zamienniki jaj kurzych. Zobacz, co sprawdzi się zamiast jajek do deseru, ciasta, panierki czy kotletów mielonych

Jeśli unikasz jaj kurzych, wciąż możesz przygotować deser, ciasto, majonez czy pasztet.

Sprawdź 13 naturalnych zamienników jajek kurzych i ich kulinarne zastosowania. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

 ElodiV/Pixabay

2/18

Agar-agar

Agar-agar

Żelująca substancja pozyskiwana z czerwonych alg sprawdza się nie tylko jako zamiennik żelatyny – z powodzeniem zastąpi też białko jaja w deserach o piankowej konsystencji, utrwalając ich strukturę. Polecamy go zwłaszcza do „bezowych” deserów, które nazywane są zefirami, a także pianek typu marshmallow, bloków z pianki owocowej czy musów czekoladowych. W przepisach zastępuje też zwierzęcą żelatynę.

Aby zastąpić 1 jajko, połącz 1 łyżkę proszku z agaru (9 g) z 1 łyżką ciepłej wody (15 ml), po czym ochłódź, a przed użyciem wymieszaj ponownie.

 Dmytro Kobeza/123RF

3/18

Aquafaba – woda z gotowania cieciorki

Aquafaba – woda z gotowania cieciorki

Woda pozostała z gotowania nasion cieciorki (z dna garnka lub puszki) to zaskakująco efektywny zamiennik białek jaja w daniach, które wymagają ich ubicia na pianę. Aquafaba, bo tak się nazywa, ma co prawda nikły aromat „strączkowy”, ale po ubiciu i dodaniu składników aromatycznych wychodzą z niej pyszne bezy. Na jej bazie można też przygotować pianki marshmallow, makaroniki czy nugat.

Aby zastąpić 1 jajko (a właściwie białko jaja), użyj w przepisie 3 łyżek wody z cieciorki (45 ml).

Woda z cieciorki zastępuje też żółtka jaja w majonezie, choć do jego przygotowania można tak naprawdę użyć wielu różnych składników. Najprościej zmiksować ten sos, zamieniając jaja na taką samą objętość mleczka sojowego (bez cukru, choć może być z zagęstnikami) i nieco zwiększyć udział musztardy.

 Tatyana Aksenova/123RF

4/18

Mus jabłkowy

Mus jabłkowy

Purée otrzymywane z rozgotowanego miąższu jabłek to świetny zamiennik jajek w ciastach, ciasteczkach i innych słodkich wypiekach. Mus jabłkowy nadaje im słodyczy i wilgoci, poprawiając konsystencję.

Aby zastąpić 1 jajko, odmierz 1/4 szkl. musu jabłkowego (ok. 65 g), a jednocześnie zwiększ dodatek proszku do pieczenia o ok. połowę i wydłuż nieco czas w piekarniku.

 handmadepictures/123RF

5/18

Soda oczyszczona i sok z cytrusów

Soda oczyszczona i sok z cytrusów

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jako składnik proszku do pieczenia jest źródłem dwutlenku węgla, które uwalniając się spulchniają strukturę dań i sprawiają, że staje się ona lżejsza. W połączeniu z kwasem (sokiem z cytryny czy limonki albo octem jabłkowym) reakcja ta zachodzi w szybkim tempie, dlatego składniki te są używane w miejsce piany z ubitych białek zwłaszcza w ciastach, muffinach i chlebkach.

Aby zastąpić 1 jajko, użyj w przepisie 1 łyżki sody oczyszczonej (ok. 7 g, najlepiej w mieszance składników suchych) i 1 łyżki soku cytrusowego lub słabego octu (15 g, w mieszance składników suchych albo tych mokrych). Jednocześnie zwiększ dodatek wody do przepisu o 1/4 szkl. na każde zastąpione jajko.

Podobny, choć słabszy efekt daje użycie w przepisie 1/4 szkl. (60 g) mocno gazowanej wody.

 Hugo Alexander Ruiz Acevedo/123RF

6/18

Masło orzechowe

Masło orzechowe

Zmiksowane na pastę orzechy – ziemne, nerkowe, migdały lub inne – mają gęstą, lepką konsystencję i charakterystyczny zapach, przez co zastępują jajka w wypiekach takich jak brownie, lekkie ciasteczka czy naleśniki. Jednocześnie dodaje im sporo roślinnego białka.

Aby zastąpić 1 jajko, użyj 3 łyżek gładkiego masła orzechowego (60 g).

 Baiba Opule/123RF

7/18

Naturalne tofu

Naturalne tofu

Miękkie tofu bez dodatków smakowych to jedyny zamiennik jajka w roślinnej „jajecznicy”, w tym przypadku nazwanej „tofucznicą”. Ma już sporo białka, a żeby danie bardziej przypominało z wyglądu oryginał, warto dodać do niej szczyptę kurkumy (nadaje potrawie żółty kolor). Pomocnym składnikiem jest też odrobina czarnej soli kala namak, która jest bogata w związki siarkowe, nadając jedzeniu jajeczny aromat.

Tofu sprawdzi się w miejscu jaj kurzych również w wypiekach, ale tych o cięższej konsystencji, takich jak m.in. serniki, kremowe tarty, brownie czy ciastka zbożowe, a także w ciastach i szybkich chlebach na proszku do pieczenia.

Aby zastąpić 1 jajko, użyj 4 łyżek pokruszonego tofu, najlepiej miękkiego. W wypiekach używaj tofu zmiksowanego na gładką masę.

 Elena Veselova/123RF

8/18

Purée z bananów

Purée z bananów

Zmiksowane lub dokładnie zgniecione widelcem dojrzałe banany mają kleistą konsystencję, dzięki czemu można dodawać je zamiast jajek do słodkich wypieków i innych deserów, m.in. domowej roboty batonów na bazie suszonych owoców, orzechów i suchych dodatków, takich jak rozdrobnione zboża czy proszki owocowe. Mus bananowy pasuje też do ciastek czekoladowych i korzennych, spodów do ciast i pączków.

Aby zastąpić 1 jajko, weź zmiksowany miąższ z 1/2 średniego banana. Możesz też jednak wybrać inne owoce, np. awokado lub namoczone w wodzie suszone śliwki.

 123RF

9/18

Nasiona chia

Nasiona chia

Nasiona szałwii hiszpańskiej to niewielkie ziarenka o właściwościach zbliżonych do lnu, jednak bez zawartości szybko jełczejącego tłuszczu, a więc często o lepszych właściwościach smakowych. Są dobrym dodatkiem do naleśników, wafli, ciastek i wypieków wytrawnych.

Aby zastąpić 1 jajko, wymieszaj dokładnie 1 łyżkę nasion chia (7 g) z 1/3 szkl. wody (83 ml), by ziarenka się nie posklejały (najłatwiej użyć do tego celu trzepaczki do jajek) i odstaw na min. 15 min, od czasu do czasu mieszając.

 fascinadora/123RF

10/18

Mąka z cieciorki

Mąka z cieciorki

Mąka uzyskiwana ze zmielonych, suszonych nasion ciecierzycy (besan) jest bogata w białko, a w połączeniu z wodą tworzy mieszankę żelującą przy ogrzewaniu. Dzięki temu sprawdza się w naleśnikach bez jajek i mąki pszennej (wystarczy wymieszać ją z wodą do odpowiedniej konsystencji, choć dla lepszej struktury dobrze jest dodać nieco dowolnej skrobi), ale też wypiekach takich jak cantucci, brytyjskie bułeczki śniadaniowe (scones) czy ciastka ze zbożami i/lub bakaliami. Zagęści również pasztety i inne wytrawne wypieki.

Aby zastąpić 1 jajko, połącz 3 łyżek mąki z cieciorki i 3 łyżek wody i wymieszaj dokładnie na gładką masę.

 vm2002/123RF

11/18

Siemię lniane

Siemię lniane

Nasiona lnu należą do produktów najbogatszych w żelujący w wodzie błonnik, dzięki czemu skutecznie stabilizuje konsystencję dań, a także wiąże wodę. Dodaje im też nieco orzechowego aromatu, dzięki czemu pasuje zwłaszcza do dań takich jak gofry, naleśniki, muffiny, ciastka, ciasto marchewkowe, ale także chlebek z cukinią, warzywne pasztety i placki.

Aby zastąpić 1 jajko, potrzeba 1 łyżki mielonego siemienia lnianego z dodatkiem 3 łyżek wody i odstaw na co najmniej 5 min (mieszankę warto zmiksować, ew. siemię mielone można wtedy zastąpić całym, choć taki miks ma nieco inne właściwości).

 ildipapp/123RF

12/18

Płatki owsiane

Płatki owsiane

Płatki owsiane, kasza i mąka z owsa to popularne składniki kuchenne obfitujące w rozpuszczalny w wodzie błonnik, który tworzy z nią lepki kleik. Można stosować go zamiast jajek w pasztetach, plackach warzywnych i wytrawnych wypiekach, jak również w tych słodkich.

Aby zastąpić 1 jajko, użyj 1/4 szkl. owsianki przygotowanej z płatków i wody.

 magone/123RF

13/18

Mąka ararutowa

Mąka ararutowa

Mąka ararutowa (ang. arrowroot) to skrobia pozyskiwana z kłączy kilku tropikalnych roślin, m.in. maranty trzcinowej, choć tak nazywa się też kudzu czy tapiokę z kassawy – manioku jadalnego (na zdjęciu). Z dodatkiem takiej skrobi można przygotowywać bezjajeczne ciasta i wypieki bez proszku do pieczenia, puddingi i nadzienia, a także słodkie i słone sosy.

Aby zastąpić 1 jajko, wymieszaj 2 łyżki skrobi (ok. 18 g) z 3 łyżkami wody (45 g).

 Marek Uliasz/123RF

14/18

Nasiona babki jajowatej i płesznik

Nasiona babki jajowatej i płesznik

Nasiona popularnych odmian babki nazywane są błonnikiem witalnym, ponieważ obfitują we frakcje tego związku dobrze rozpuszczalne w wodzie, cenione ze względów zdrowotnych (m.in. ograniczają wchłanianie cholesterolu i toksyn z jedzenia, odżywiają mikroflorę jelitową). Dzięki nim tworzy też żele zapewniające elastyczność wypieków, np. śniadaniowych bułeczek, ciastek czekoladowych czy muffinów, nie dodając im przy tym smaku ani aromatu.

Aby zastąpić 1 jajko, wymieszaj 1 łyżeczkę błonnika z 3 łyżkami wody, odstaw na 10-15 min i wymieszaj znowu. Możesz też dodać go bezpośrednio do mąki, a do przepisu dołożyć odpowiednią ilość wody (mieszanka powinna jednak odstać przez ok. kwadrans).

 espies/123RF

15/18

Bezy wegańskie piecze się tak samo, jak jajeczne, praktycznie „susząc” je w stosunkowo niskiej temperaturze.

 Maryna Voronova/123RF

16/18

Nawet osoby uczulone na kurze jaja oraz weganie nie muszą rezygnować z kosztowania świątecznych wypieków.

 evgenyatamanenko/123RF

17/18

Jajka kurze mogą być dla niektórych osób bardziej alergizujące niż np. przepiórcze, które czasem bywają ich polecanym zamiennikiem.

 stevepb/Pixabay.com

18/18

Auafaba ubija się jak białko jaja. By miała lepsze właściwości, można lekko ją zagęścić poprzez podgrzanie i odparowanie części wody, a następnie ochłodzenie.

 ivanovanton/123RF

Najnowsze wiadomości