Dopłaty do kukurydzy w 2024 r. - pobierz wniosek PDF. Stawki do hektara dla każdego z województw i termin naboru

OPRAC.: Redakcja Strefa Agro
Dopłata do hektara kukurydzy w wysokości maksymalnie 1 tys. zł była jedną z propozycji Anny Gembickiej, która rolę ministra rolnictwa pełniła przez 2 tygodnie. Pomysł udzielenia wsparcia został utrzymany, 19 stycznia komisarz Janusz Wojciechowski poinformował, że jest zgoda KE na wypłatę pomocy dla rolników.
Dopłata do hektara kukurydzy w wysokości maksymalnie 1 tys. zł była jedną z propozycji Anny Gembickiej, która rolę ministra rolnictwa pełniła przez 2 tygodnie. Pomysł udzielenia wsparcia został utrzymany, 19 stycznia komisarz Janusz Wojciechowski poinformował, że jest zgoda KE na wypłatę pomocy dla rolników. pixabay.com/moniquayle
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin krótkiego naboru wniosków o dopłaty do kukurydzy. Poznaj stawki dla każdego województwa - zgodnie z zapowiedzią są zróżnicowane. Najwyższe wsparcie otrzymają producenci rolni z Lubelskiego i Podkarpackiego. Czy do wniosku trzeba dołączyć faktury potwierdzające sprzedaż?

Spis treści

Kiedy dopłaty do kukurydzy w 2024 roku? Termin naboru

ARiMR zaczyna przyjmować wnioski o dopłaty do kukurydzy. Nabór potrwa tylko kilka dni, od 22 do 29 lutego 2024 r. Pomoc będzie udzielana producentom kukurydzy poszkodowanym w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Aby ułatwić rolnikom składanie wniosków w krótkim naborze, ARiMR wydłuża godziny pracy biur powiatowych:

  • w dni robocze od 22 do 28 lutego 2024 r., biura będą otwarte dla rolników w godzinach 07:00-18:00;
  • w ostatnim dniu naboru, czy czwartek 29 lutego 2024 r. od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;
  • ponadto biura będą czynne również w sobotę w 24 lutego 2024 r. w godzinach 08:00-16:00.

Wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii BP, listownie za pośrednictwem operatora (np. Poczta Polska) lub za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Do wniosku nie trzeba dołączać faktur sprzedaży kukurydzy. Formularz wniosku i instrukcję możesz

pobrać ze strony ARiMR

.

Komisja Europejska zhttps://www.gov.pl/web/arimr/pomoc-dla-rolnikow-bedacych-producentami-kukurydzy-w-2023-rgodziła się na dopłaty do kukurydzy. O decyzji piszemy tu: Miliard złotych na pomoc dla rolników.

Kto może wnioskować o pomoc do kukurydzy? Resort rolnictwa wyjaśnia, że warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstw i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy z wyłączeniem upraw kukurydzy na kiszonkę.

Stawki dopłat do kukurydzy dla województw

ARiMR wyjaśnia, że wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwach innych niż wymienione w pkt 1 i 2.

Pula pieniędzy przeznaczona na ten cel wynosi 1 mld zł. Agencja zaznacza, że jeżeli łączna kwota, o którą będą wnioskować rolnicy, przekroczy budżet programu, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Nowe dopłaty do kukurydzy obiecane protestującym rolnikom

Przypomnijmy, że 28 listopada Anna Gembicka spotkała się z protestującymi rolnikami i transportowcami na granicy w Medyce. 29 listopada w Sejmie minister rolnictwa zapowiedziała nieco bardziej szczegółowo, jak ma wyglądać pomoc obiecana rolnikom podczas wizyty w Medyce.

Padła tam zapowiedź dopłat do kukurydzy. Z informacji zamieszczonej na stronie ministerstwa wynika, że uruchomione zostaną dopłat do kukurydzy w wysokości 1000 zł do hektara, jeżeli chodzi o województwo podkarpackie i województwo lubelskie. Dla pozostałych województw mają to być odpowiednio mniejsze stawki.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała do ministerstwa rolnictwa o wprowadzanie jednolitej stawki dopłat dla producentów kukurydzy w całej Polsce. Jednak resort odpowiedział, że stawki muszą być zróżnicowane ze względu na różne koszty związane ze zbytem ziarna.

Przyczynę udzielenia wsparcia opisano w projekcie, wskazując, że 2023 rok był kolejnym bardzo trudnym dla polskich producentów kukurydzy.

Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników, podchodzą do transakcji bardzo ostrożnie, mając na uwadze wysokie koszty suszenia i jednoczesny brak perspektyw na wzrost cen kukurydzy suchej.
Opisana sytuacja to wciąż skutek nadmiernego przywozu zbóż z Ukrainy do Polski. Zalanie rynku polskiego zbożami, głównie kukurydzą z Ukrainy, doprowadziło do problemów zarówno producentów rolnych jak i podmiotów skupowych i wciąż ma odbicie w sytuacji, jaka panuje na rynku.

Zapowiadano, że zanim pomoc popłynie do rolników, konieczna będzie notyfikacja do Komisji Europejskiej. Takiej udzielono.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do kukurydzy w 2024 r. - pobierz wniosek PDF. Stawki do hektara dla każdego z województw i termin naboru - Strefa Agro

Wróć na i.pl Portal i.pl