Czym jest pustynnienie?
Wielkimi krokami zbliża się lato, dni pełne słońca i wysokich temperatur. Z jednej strony to sytuacja wymarzona dla wakacyjnego lenistwa, z drugiej jednak obciążona pojawieniem się jednego, wymownego słowa – „susza”. Coraz więcej obszarów objętych jest zjawiskiem pustynnienia, Polska także. Na czym to polega?
Pustynnienie to poważny problem ekologiczny, który wiąże się z tym, że niewystarczająco wilgotne obszary stają się coraz bardziej suche. Konsekwencje są niepokojące. Mowa o ograniczeniu terenów, które można wykorzystać w celach rolniczych, czy utrata warunków dla rozwoju życia zwierząt i roślin.
Wpływ na pustynnienie mają m.in. zmiany klimatu, ale także gospodarcza działalność człowieka. Przeciwieństwo zrównoważonego rolnictwa, eksploatacja surowców mineralnych, czy wylesianie, w niebezpieczny sposób dodają temu zjawisku skrzydeł.
W obliczu tak ogromnych problemów ekologicznych, warto mieć świadomość tego, że działania każdego z nas mają znaczenie. Co możesz zmienić, choćby od zaraz? Spójrzmy!
5 prostych sposobów na zmniejszenie niepotrzebnego zużycia wody
150 litrów wody na osobę. Tyle dziennie zużywamy według najnowszych szacunków. Dużo, prawda? Rosnące rachunki są tylko jednym ze wskaźników, które w bardzo obrazowy sposób pokazują nam, jak cennym zasobem jest woda. Co zatem zrobić, aby jej nie marnować? Sposobów jest naprawdę wiele, a wprowadzenie choćby kilku z nich do codziennego życia sprawi, że weźmiemy los planety w swoje ręce.
Od czego zacząć?
Długa kąpiel w wannie?Nie, dziękuję. Wybieram prysznic
Kąpiel w wannie dostarczy dawki relaksu i odprężenia po ciężkim dniu, ale niestety nie jest synonimem oszczędzania. Do napełnienia wanny średnio potrzeba około 200 litrów wody. Dla porównania, pięciominutowy prysznic wiąże się z zużyciem około 50 litrów. Dla tych, którym los planety nie spędza snu z powiek – na korzyść prysznica działają także względy ekonomiczne.Zostań złotą rączką – pozbądź się cieknących kranów i uszkodzonych uszczelek
Uważasz, że cieknący kran to nic takiego i wciąż odkładasz jego naprawę na później? Jak wynika z szacunków, kapiąca co sekundę kropla wody z niedokręconego kranu może pochłonąć aż 90 litrów wody tygodniowo. Innym „złodziejem” cennego zasobu jest np. pęknięta uszczelka w spłuczce toaletowej. Co do tego ostatniego, jeszcze jedna podpowiedź – zainwestuj w taką, która reguluje wielkość strumienia spłukującej wody. Małe kroki mają spore znaczenie!
Przed Tobą zakup pralki lub zmywarki? Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale i na parametry
Kupując nowy sprzęt do domu zwracamy uwagę na jego cenę, wygląd, czy dodatkowe funkcje. W przypadku pralki oraz zmywarki warto również skupić się na wskaźnikach dotyczących pobierania wody. Co do prania i mycia naczyń jeszcze jedna ważna sprawa – zadbaj o to, aby sprzęt był całkowicie wypełniony. Zaoszczędzisz wodę oraz pieniądze.
Marzysz o pięknym ogrodzie? Zbieraj wodę deszczową
Woda deszczowa pochodzi z dachów i powierzchni, które nie są brudne, a jej gromadzenie to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Jakie są korzyści z jej wykorzystywania?
- woda deszczowa zawiera mniej kamienia, dlatego jest bardziej korzystna dla roślin,
- pozwala zaoszczędzić cenne zapasy wody podziemnej, dzięki czemu chronimy środowisko,
- zużywając mniej wody wodociągowej oszczędzamy pieniądze,
- pomagamy zredukować miejscowe podtopienia.
Jeśli masz działkę lub ogródek, warto również wyposażyć się w kilkaa przydatnych narzędzi, które pomogą Ci wykorzystać w pełni wodę deszczową, ale o tym za chwilę.
Dawaj dobry przykład
Edukacja ekologiczna jest bardzo istotna i warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Ucz dobrych nawyków swoje dzieci, uczulaj na problem związany z marnowaniem wody najbliższych. To nic nie kosztuje, a może zaprocentować!
Przydatne narzędzia do oszczędzania wody
Marzysz o pięknym ogrodzie, z bajecznie zielonym trawnikiem i bujnie kwitnącą roślinnością, ale obawiasz się zbyt dużego zużycia wody? Urządzenia marki Kärcher sprawią, że ta misja się powiedzie!O tym, że deszczówka ma supermoce już wiesz. A teraz przyjrzyjmy się temu, jak je wykorzystać. Czego potrzebujesz, aby korzystać z deszczówki do pielęgnacji ogrodu?
- zraszacz,
- beczka/zbiornik,
- wąż,
- filtr,
- pompa.
I na tym ostatnim się skupmy. Marka Kärcher ma w swojej ofercie m.in. pompy ciśnieniowe, które świetnie sprawdzą się do nawadniania ogrodu. Zadbają o Twój ogród pobierając wodę z beczek, cystern, zbiorników na deszczówkę, źródeł naturalnych czy studni – to bardzo ekologiczne rozwiązanie.
W ogrodzie, czy na działce świetnie sprawdzą się pompy Garden czyli modele BP 2 oraz BP 3 Garden. Pompy te umożliwiają efektywny pobór i transport wody oraz wykorzystanie do zasilania spryskiwaczy, zraszaczy, pistoletów i innych akcesoriów do nawadniania.
Co więcej, wspomniane urządzenia są również bardzo wygodne w użytkowaniu. Wyłącznik w nich jest na tyle duży, że można go obsługiwać stopą bez potrzeby schylania się, a ergonomiczna rączka gwarantuje łatwe przenoszenie pompy. Specjalne zabezpieczenie termalne skutecznie chroni sprzęt przed przegrzaniem.
Warto postarać się o zbiornik na wodę deszczową i korzystając ze sprzętów Kärcher oszczędzać wodę. Zbiornik taki można nabyć z dofinansowaniem ze środków publicznych. Dbajmy o planetę razem!
Jak nawadniać ogród i oszczędzać przy tym wodę?
Lato to nie tylko moment, w którym możesz się wygrzewać na leżaku w swoim dopieszczonym ogrodzie. To także czas, w którym musisz o niego zadbać. W tym celu warto zainwestować w odpowiedni system nawadniania. Planując to przedsięwzięcie, należy wziąć pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie różnego rodzaju roślinności, jej usytuowanie i wiele innych czynników. Poszukując najlepszego rozwiązania, warto bliżej poznać system nawadniania Kärcher Rain System, w skład którego wchodzą:
- Wąż kroplujący –przewód z umieszczonymi w nim dyszami kroplujacymi, które mają różny wydatek wody. Są one różnie rozmieszczone w zależności od typu roślinności jaka ma być podlana.**
- Dysze spryskujące – małe zraszacze, które świetnie sprawdzą się na rabatach kwiatowych czy skalniakach. W skład Kärcher Rain system wchodzą trzy rodzaje dysz spryskujących o trzech kątach nawadniania (360°, 180°, 90°) i regulowanym przepływie wody.
- Sterownik– jest to urządzenie elektroniczne, które programuje, o której godzinie włączą się i wyłącza poszczególne sekcje całego systemu. Można zamieścić go na ścianie domu na zewnątrz lub też w środku.
- Czujnik wilgotności gleby – to urządzenie steruje systemem zgodnie z poziomem wilgotności gleby.
Wybierając system nawadniania warto zdecydować się na ten, który łączy w sobie zarówno linie kroplujące jak i różnego rodzaju zraszacze, a tę zaletę posiada Rain System oferowany przez firmę Kärcher. Pozwala to precyzyjnie dopasować sposób nawadniania do wymagań różnego rodzaju roślinności w naszym ogrodzie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając system nawadniania do swojego ogrodu?
- Postaw na system z czujnikiem wilgotności gleby – jest to pomiar precyzyjniejszy niż w przypadku czujnika deszczu.
- Kolejnym czynnikiem na który powinieneś zwrócić uwagę jest ciśnienie z jakim woda jest wyrzucana z końcówek spryskujących. Nie może być ono za niskie, ponieważ wtedy całe nawadnianie nie będzie efektywne. Kärcher Rain System pracuje na najbardziej optymalnym ciśnieniu wynoszącym maksymalnie 4 bary.
- Jakość komponentów ma znaczenie. Opłaca się zainwestować w lepszej jakości materiały, które dłużej posłużą.
Po zamontowaniu systemu i jego odpowiednim zaprogramowaniu nie pozostaje nic innego niż przybranie wygodnej pozycji i podziwianie, jak pięknie Twoje rośliny wzrastają i kwitną.
Powyższe informacje przekonały Cię do tego, aby jeszcze lepiej poznać produkty firmy Kärcher? Sięgnij po dodatkową wiedzę dostępną na stronie internetowej i ciesz się pięknym ogrodem!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?