„Dziś każdy Polak gra w Toto Lotka”

Materiał informacyjny Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W latach 60. XX w. gry Totalizatora Sportowego stały się najbardziej popularną masową rozrywką w Polsce. Nie tylko dostarczały graczom emocji, ale także satysfakcji z wygranych i poczucie udziału w sukcesach polskich sportowców.

Jako przedsiębiorstwo zajmujące się grami liczbowymi, a jednocześnie gromadzące środki na remonty, budowę oraz utrzymanie obiektów sportowych, Totalizator Sportowy odniósł wtedy sukcesy na rynku krajowym, nie tylko zwiększając liczbę graczy, ale też wpływy. Dodajmy do tego także sukcesy międzynarodowe.

INTERTOTO oraz igrzyska

Największym sukcesem, poprzedzonym współpracą z wieloma zagranicznymi loteriami, było przyjęcie Totalizatora Sportowego, w maju 1964 r., do INTERTOTO, Międzynarodowego Stowarzyszenia Loterii i Totalizatorów. Stowarzyszenie, po połączeniu z AILE, czyli Międzynarodowym Stowarzyszeniem Loterii Państwowych (Association Internationale des Loteries d’État), przekształciło się ostatecznie w latach 90. w WLA (World Lottery Assosiation).

W październiku 1968 r. w Meksyku odbywały się XIX Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polacy przywieźli stamtąd kilkanaście medali, w tym pięć złotych (m.in. Ireny Szewińskiej w lekkiej atletyce i Jerzego Kuleja w boksie). Ich sukcesy były możliwe także dzięki Totalizatorowi Sportowemu, który wcześniej, 3 marca 1968 r., nawiązał współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim. Jej celem było, dzięki dochodowi z tzw. zakładów podwójnych, wsparcie polskiej kadry olimpijskiej.

Dla graczy oznaczało to, że opłacając podwójną stawkę (wówczas co najmniej 20 złotych) można było wygrać milion złotych w pierwszym losowaniu, milion w drugim losowaniu, tysiąc w trzecim losowaniu i dwa tysiące na końcówkę banderoli. Wśród osób, które wygrały premię 2 tysiące złotych losowany był też wyjazd do Meksyku. Zakłady, z których dochód przeznaczany był na potrzeby PKOl organizowane były dwa razy do roku, ale w roku olimpijskim cieszyły się największym powodzeniem. Dochód z zakładów podwójnych wsparł także Fundusz Olimpijski Letnich Igrzysk w Monachium (1972) i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo (1972).

Ofensywa reklamowa

Rozwój Totalizatora Sportowego w latach 60. przyniósł także zmiany w promocji i reklamie firmy. Dużą rolę odegrała wtedy wzrastająca rola wzornictwa, które zwróciło się bardziej w stronę techniki niż sztuki. Odzwierciedlało to nowe, wpadające w oko logo Totalizatora Sportowego, oparte na schematycznej tarczy strzeleckiej, w której centrum znalazła się lotka z akronimem „TS”.
Dodajmy do tego reklamy przedsiębiorstwa, które pojawiły się w przestrzeni publicznej. Każdy mieszkaniec Warszawy znał hasło, które już w 1956 r. pojawiło się nad trybunami nowo wybudowanego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie: „Totalizator Sportowy buduje obiekty sportowe”. W latach 60. równie wielkie reklamy pojawiły się w innych punktach stolicy: na jednym z wieżowców przy moście Śląsko-Dąbrowskim, które witały kierowców jadących w stronę Pragi, czy przy skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską. Przy hasłach reklamujących grę widniało charakterystyczne logo firmy. Częściej reklamowanym przedsiębiorstwem było w dekadzie lat 60. jedynie PKO. Nie bez powodu „Express Wieczorny” latem 1968 r. donosił: „Dziś każdy Polak gra w Toto Lotka”.

Warto wspomnieć, że lata 60. to wielkie inwestycje w sportową infrastrukturę. Ze środków pochodzących z zakładów Totalizatora Sportowego współfinansowano m.in. budowę katowickiego „Spodka” (prace budowlane ruszyły w 1964 r., a obiekt oddano do użytku wiosną 1971 r.); poznańskiej „Areny” (decyzja o jej budowie zapadła w 1969 r.) i przebudowę Ośrodka Olimpijskiego w Spale. To na tamtejszej bieżni w 1965 r. Irena Kirszenstein (później Szewińska) oraz Ewa Kłobukowska przebiegły dystans 100 jardów w czasie 10,5 s., ustanawiając tym samym nowy rekord Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Dziś każdy Polak gra w Toto Lotka” - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl