Spis treści
Gdzie rosną grzyby? Szukaj pewnych miejsc i gatunków
Wydawałoby się, że jak las, to i grzyby, zarówno te jadalne, jak i trujące. Owszem, ale nie w każdym miejscu znajdziesz wybrane gatunki.
Znaczenie mają nie tylko gleba i runo leśne, ale także drzewa, które rosną w pobliżu. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wybierając się w głąb lasu, na pierwszym miejscu postaw na bezpieczeństwo. Jeśli dany grzyb wydaje się podejrzany i nie masz pewności co do gatunku, lepiej nie bierz lub sprawdź w specjalnych punktach (sanepid), czy jest jadalny.
Sanepid przypomina, że dane grzyby można sprawdzić w każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub u eksperta. Na własną rękę możesz to zrobić za pomocą aplikacji dla grzybiarzy lub tradycyjnego atlasu.
Pod tymi drzewami znajdziesz grzyby. Które rosną przy sosnach, a które przy dębach?
Każdy ma swoje ulubione grzyby i na ich zbiory nastawia się, idąc do lasu. Gdzie więc szukać podgrzybków, a gdzie uraczy nas wysyp kurek? Niektóre gatunki grzybów kooperują z konkretnymi drzewami. Jedne lepiej czują się w lasach iglastych, drugie w liściastych. Część wyrasta w różnych środowiskach. Ta wiedza pozwoli od razu kierować się w konkretny rejon lasu.
- Podgrzybki można spotkać zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Brunatne lubią sosny, świerki, a także dęby i buki. Zbiera się je nawet do listopada. Z kolei równie popularne zajączki dostępne są wszędzie – wyrastają wśród drzew liściastych, iglastych, a czasem nawet na trawnikach.
- Prawdziwki, czyli borowiki szlachetne, pojawiają się od czerwca do listopada. Tworzą mikoryzę zwłaszcza z drzewami iglastymi – sosnami, ale zdarza się, że na mokrym podłożu wyrastają obok dębów. Co ciekawe, wyznacznikiem mogą być znajdujące się w pobliżu… muchomory. Czerwone trujące grzyby bardzo często rosną w pobliżu borowików.
- Maślaki najlepiej zbierać jesienią, jest ich najwięcej we wrześniu i październiku. Zwyczajne występują w lasach iglastych – lubują się w sosnach. Grzybiarze i leśnicy polecają szczególnie młode okazy. Jeśli chodzi o gatunki żółte, lepiej patrzeć na okolice modrzewi.
- Kurki najczęściej tworzą grupy przy sosnach i świerkach, można je jednak spotkać, podobnie jak prawdziwki, przy wiekowych dębach. Październik to ostatni moment na zebranie pieprzników jadalnych.
- Ciekawym przypadkiem są koźlarze, zwłaszcza babki i pomarańczowożółte. Rosną tylko przy brzozach, dlatego też zwane są często brzozakami. Występują od czerwca do października.
- Rydze to wymagające co do obróbki grzyby, ale warte uwagi. Zbiera się je do października, najlepiej szukać szlachetnych grzybów w sąsiedztwie sosen.
- Najwięcej kani można uzbierać w lasach liściastych, zwłaszcza tam, gdzie jest najlepszy dostęp do światła. Czubajki kanie zbiera się do końca października.
Pod jakimi drzewami rosną grzyby?
Znajomość grzybów to podstawa, ale warto też znać rosnące wokół nich drzewa. To one są często wskazówką, która doprowadza do zagłębień pełnych kurek lub rydzów. Dlaczego grzyby upodobały sobie sąsiedztwo drzew? Kluczowa jest tu mikoryza, czyli związek korzeni grzyba i roślin.
Jest to symbioza polegająca na tym, że roślina ma ułatwione pozyskanie wody, soli mineralnych, mikroelementów, a grzyb otrzymuje od roślin węglowodany. Wszystkie drzewa leśne w naszych lasach tworzą związki mikoryzowe, a o tym jak ważne jest to zjawisko świadczy fakt, że 90% roślin na ziemi tworzy związki mikoryzowe, a 80% z nich pozbawionych współtowarzysza ginie, informuje na swojej stronie Nadleśnictwo Oleszyce.
Grzyby najczęściej rosną w miejscach wilgotnych i zacienionych. Prawidłowe zbieranie powinno opierać się o tzw. kodeks grzybiarza. Znalezionych podgrzybków czy prawdziwków nigdy nie wyrywaj. Najlepiej je delikatnie wykręcać lub wycinać, a pozostawioną grzybnię przykryć resztkami ściółki. Warto pamiętać, że za pewne zachowania możesz w lesie dostać mandat.
Zobacz więcej: Mandat 500 zł na grzybobraniu? Tego nie wolno robić w lesie.Zobacz, jak prawidłowo zbierać grzyby
Wielu doświadczonych zbieraczy radzi, aby na grzybobranie wybrać się z samego rana. Pora roku też ma znaczenie. Wprawdzie wiele pierwszych okazów pojawia się późną wiosną lub na początku lata, ale o wysypie mówi się jesienią, szczególnie w ciepłe dni po deszczu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?