Harcerski zespół stał się popularnym polskim girlsbandem. Wprowadziły do Polski reggae! Jak powstały Alibabki?

Anna Moyseowicz
Zespół wokalny Alibabki, stoją od lewej Agata Dowhań, Ewa Dębicka, Sylwia Rajchert, Wanda Borkowska, Krystyna Grochowska, Anna Dębicka (kuca).
Zespół wokalny Alibabki, stoją od lewej Agata Dowhań, Ewa Dębicka, Sylwia Rajchert, Wanda Borkowska, Krystyna Grochowska, Anna Dębicka (kuca). Ryszard Okoński/ PAP
To właśnie one śpiewały takie przeboje, jak „Kwiat jednej nocy”, „Zagrajmy w kości jeszcze raz” czy też „Tango zalotne przeleć mnie”, które wówczas jeszcze nie miało takiego podtekstu, jaki nadaje mu się obecnie. Alibabki to sześć dziewczyn, które z początku tworzyły po prostu zespół harcerski. Z czasem, zdobywając ogólnopolską sławę, podbiły serca tysięcy słuchaczy.

Spis treści

W latach 60. i 70. były jednym z najpopularniejszych polskich zespołów, a już z pewnością najpopularniejszym polskim girlsbandem, choć wtedy jeszcze nikt tej nazwy w naszym kraju nie używał. Koncertowały również za granicami, w Europie, a nawet Ameryce.

Czytaj też: Pierwszy polski boysband, czyli zespół Vox. To oni śpiewali „Bananowy song”. Do zespołu należeli Grzegorz Markowski i Ryszard Rynkowski

Jak powstały Alibabki? Historia zespołu

Alibabki składały się z młodych dziewczyn, a prywatnie przyjaciółek, które miały razem świetne brzmienie, idealną harmonię, a każda wyróżniała się wyjątkowym głosem i otwartością na różne gatunki muzyczne. Koncertowały zarówno w Polsce, jak i Europie, a nawet Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, wyśpiewując teksty cenionych polskich poetów i autorów.

W pierwszy skład Alibabek wchodziły:

  • Krystyna Grochowska,
  • Anna Dębicka,
  • Anna Łytko,
  • Sylwia Krajewska,
  • Wanda Orlańska,
  • Alina Puk, którą zastąpiła Anna Dębicka (Belina Brzozowska).

Zespół powstał w 1963 roku pod nazwą Cykady, jako kameralna grupa śpiewająca przy Związku Harcerstwa Polskiego. Dziewczyny uczyły się w szkołach muzycznych, były członkiniami chóru ZHP, a część wcześniej śpiewała w dziecięcym Chórze Filharmonii Narodowej.

Już na początku 1964 roku wokalistki zmieniły nazwę grupy na Alibabki, a to dzięki jednemu ze słuchaczy. Podczas koncertu ktoś krzyknąć „Ale babki!”, co dało inspirację.

Zobacz: To oni śpiewali „You're My Heart, You're My Soul”. Nastolatki za nimi szalały. Tak teraz wyglądają członkowie Modern Talking

Alibabki wychodzą spod harcerskich skrzydeł

Alibabki zaczęły wychodzić z klasycznego repertuaru harcerskiego i zdobywać kolejne nagrody.

– Miałyśmy darmową, nieograniczoną czasowo salę na próby w Kwaterze Głównej ZHP. Harcerstwo nas promowało i umożliwiło nam pierwsze wejście do muzycznego świata. Potem jednak swoją pozycję zdobywałyśmy same. Piosenki harcerskie ze swoim „ogniskowym” charakterem zaczęły trącić myszką, a my chciałyśmy się rozwijać – cytuje je Onet Muzyka.

W 1968 roku przestały działać jako zespół harcerski. Jak tłumaczyły, trudno im było pogodzić wszystkie terminy, otrzymywały kolejne propozycje koncertowe, ponadto część z nich poszła na studia.

Co ciekawe, jako jedne z pierwszych w Polsce śpiewały reggae, choć same nie wiedziały do końca, czym ta muzyka jest. Była ona dla dziewczyn zupełną nowością. Dzięki ich kierownikowi muzycznemu Juliuszowi Lorancowi poznały nowe rytmy. Na płycie „W rytmach Jamajca Ska” śpiewały w takim właśnie stylu.

Spór o nazwę. Która grupa to Alibabki?

Alibabki w czasie powstawania zespołu były maturzystkami. Z czasem zaczęły dojrzewać, rozwijać się i zakładać swoje rodziny. Pierwsza z członkiń zaszła w ciąże w 1969 roku, po niej były kolejne. Wokalistki były zastępowane przez inne, a nowy skład grupy, funkcjonującej wciąż jako Alibabki, cieszył się popularnością dzięki sławie zdobytej przez poprzedniczki. Gdy pierwotne Alibabki chciały wrócić do zespołu, nie było już dla nich miejsca. Obie grupy działały równolegle pod takimi samymi nazwami, a spór zakończył się w sądzie. Wygrały go „pierwsze” Alibabki, które mogły dalej koncertować pod swoją nazwą.

Koniec Alibabek. Zespół zakończył karierę

Grupa śpiewała wspólnie do 1988 roku, gdy postanowiła zakończyć działalność, a ostatni występ dała w Opolu. Piosenkarki chciały skupić się na życiu prywatnym i oddać miejsce na scenie nowym artystom.

– Coraz częściej zdawałyśmy sobie sprawę, że estradowo jesteśmy bardziej audio niż wideo – cytuje Annę Dębicką gazeta.pl.

Artystki sporadycznie występuję wspólnie, jak podczas Męskiego Grania w Żywcu w 2016 roku, ale nie planują reaktywacji grupy. W pierwotnym składzie nie będzie to zresztą możliwe, ponieważ w 2020 roku zmarła Wanda Narkiewicz, która walczyła z nowotworem mózgu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl