Spis treści
Winogrono to nie tylko owoce. Liście winogron są jadalne i lecznicze
Liście winogron to dokładnie liście winorośli właściwej lub pospolitej (Vitis vinifera). Jest to roślina pnąca, a jej pędy osiągają do 30 m długości. Owoce to czerwone lub zielone jagody, czyli znane wszystkim winogrona. Jednak nie tylko słodkie i soczyste winogrona można jeść, bo także liście winogron są jadalne i posiadają wiele cennych dla zdrowia właściwości.
Liście winogron zawierają flawonoidy (kwercytryna, kemferol, izokwercytryna, kwercetyna), antocyjany, garbniki, kwasy fenolowe, kwas szczawiowy, jabłkowy, bursztynowy, winowy, saponiny trójterpenowe, karotenoidy, witaminy A, C, z grupy B, a także potas, błonnik, kwas foliowy.
Liście winogron posiadają właściwości:
przeciwzapalne,
antybakteryjne,
antyoksydacyjne,
ściągające,
moczopędne,
przeciwwysiękowe,
przeciwzakrzepowe,
przeciwhistaminowe,
wspomagające gojenie ran,
przyspieszające regenerację tkanki nabłonkowej.
Herbatka z liści winogron. Wypróbuj prosty przepis
Liście winogron można jeść na surowo dodając je do sałatek i w postaci gotowanej w zupach. W Grecji i na Bałkanach robi się z nich dolmades, czyli faszeruje się je mięsem mielonym lub przyprawionym ryżem, podobnie jak nasze gołąbki. Liście winorośli można także kisić lub marynować, a także przygotować z nich napar do picia, okładów czy przemywania ran.
Składniki:
1-2 łyżki suchych i rozdrobnionych liści,
250 ml wrzącej wody.
Jak zrobić herbatę z liści winogron?
Liście winogron zalej wrzącą wodą.
Zaparz pod przykryciem 30 minut, a następnie przecedź.
Pij 2 razy dziennie po 100-120 ml.
Według zaleceń dr Henryka Różańskiego należy pić napar przy niestrawności, zaostrzeniu przebiegu zespołu jelita drażliwego lub owrzodzeniach po 100 ml nawet 3-4 razy dziennie.
Napar można też stosować w formie okładów na oczy. Nasącz nim waciki i połóż na oczy na 20-40 minut.
Jak działa herbatka z liści winogron?
Herbatka z liści winogron wspomaga trawienie pij ją więc w przypadku niestrawności, bólów brzucha czy biegunki. Napar regeneruje wątrobę, warto go więc stosować przy niewydolności wątroby, wirusowym czy polekowym uszkodzeniu wątroby, a także przy zatruciach.
Liście winogron działają ściągająco, wspomagają regenerację błony śluzowej żołądka i jelit. Herbatka jest polecana osobom z zespołem jelita drażliwego, owrzodzeniami jelit czy zapaleniem uchyłków jelita grubego.
Napar pozytywnie wpływa także na układ krążenia i serce, uszczelnia naczynia krwionośne, łagodzi stany zapalne, niweluje objawy hemoroidów i żylaków, wspomaga krążenie oczne, mózgowe i obwodowe.
Wyciągi z liści winogron zapobiegają zatorom, zakrzepom i miażdżycy. Działają też ochronnie na miąższ wątroby, serca i nerek. Łagodzą też objawy dny moczanowej i reumatyzmu, a nawet bóle głowy.
Stosuj napar także do płukania gardła i jamy ustnej przy zapaleniu dziąseł i błony śluzowej. Łagodzi ból gardła i podrażnienia, działa antybakteryjnie.
Napar w postaci okładów na oczy zniweluje obrzęki i cienie pod oczami. Można go także używać przy stanach zapalnych oczu i skóry. Przemywaj nim twarz, gdy masz cerę trądzikową, sprawdzi się także w przypadku trądziku różowatego. Tonik z liści winogron zmniejszy łojotok, ujędrni i wygładzi skórę, pomoże pozbyć się pryszczy. Skóra odzyska blask i zdrowy koloryt.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?