Spis treści
Czym jest metabolizm, czyli przemiana materii?
Metabolizm, nazywany też przemianą materii, co całość procesów zachodzących w organizmie. Pod tym pojęciem rozumie się też jego zapotrzebowanie energetyczne na podtrzymanie niezbędnych reakcji. Tempo tych przemian zależy od czynników takich jak wiek, płeć czy geny, a ponadto poziom tkanki mięśniowej.
U przeciętnej osoby 60-75 proc. całkowitej przemiany materii stanowi przemiana podstawowa, czyli spoczynkowa. Reszta to wydatek na trawienie posiłków, wytwarzanie ciepła, codzienne czynności i aktywność fizyczną. Właśnie te czynniki warto wykorzystać, by zwiększyć swój wydatek energetyczny i łatwiej spalać tkankę zapasową.
Przeczytaj także:
Naturalne sposoby na sprawny metabolizm
Tempo metabolizmu zależy od rodzaju spożywanych produktów, ale też od wielu kwestii związanych z codzienną dietą. Aby podtrzymać jego wysoki poziom, warto zastosować zalecenia wynikające z dostępnych badań naukowych.
- Jedz posiłki regularnie – trzymanie się ustalonych pór jedzenia ma istotny wpływ na prawidłową masę ciała. Dostarczanie sobie stałych dawek energii – dla większości osób optymalnie co 3-4 godziny – pomaga zapobiec spadkom tempa metabolizmu, a dzięki temu spalać więcej kalorii. Spowolnienie metabolizmu sprawia za to, że energia zużywana jest wolniej, a przez to łatwo o jej nadwyżki, które są przekształcane w tkankę tłuszczową.
- Przyjmuj dość kalorii – jeśli chcesz skłonić organizm, żeby spalał więcej kalorii i tłuszczu, unikaj cudownych diet odchudzających. Ograniczając dostawy energii jedynie spowalniasz swój metabolizm! Wśród uczestników programu TV „The Biggest Loser”, którzy po 7 miesiącach drastycznej diety i ćwiczeń trwających ponad 4 godziny dziennie stracili nawet połowę masy ciała, średni spadek liczby spalanych kalorii wynosił aż 600 kalorii. Spożywając 1000 czy 1200 kcal na dobę stracisz łatwo na wadze, ale nie na długo. Na skutek efektu jo-jo waga szybko wzrośnie do poziomu wyższego niż przed odchudzaniem. Aby przyspieszyć metabolizm, trzeba jeść więcej – co najmniej 1400-1600 kcal dziennie, i zadbać o większe spalanie kalorii na inne sposoby.
- Ruszaj się – liczbę spalonych w ciągu dnia kalorii można łatwo podbić poprzez aktywność fizyczną. Gdy przyspiesza ona tętno i zwiększa szybkość oddychania, jest to aktywność typu kardio, która bezpośrednio konsumuje dostępną energię. Aktywność siłowa, gdy pracują i wzmacniają się mięśnie, wpływa na metabolizm również w inny sposób. Prowadząc do zwiększenia masy mięśniowej w organizmie, podnosi podstawową przemianę materii, czyli zużycie energii niezależne od wykonywania wysiłku.
- Nie siedź bezczynnie – nawet nie ćwicząc można spalać więcej kalorii. Wystarczy nie siedzieć – więcej chodzić, wstawać od biurka, a nawet wiercić się i często zmieniać pozycję. Osoby o niespokojnej naturze spalają nawet kilkaset kalorii dziennie więcej niż te, które trwają statecznie w miejscu. Co kilka godzin warto wstać na chwilę dłużej, a najlepiej choć trochę się zmęczyć, np. pokonują schody. Jak udowodniono, brak aktywności przez ponad 4 godziny wpływa na spadek aktywności enzymów zaangażowanych w metabolizm kwasów tłuszczowych.
Zobacz również:
Co jeść, by zwiększyć tempo przemiany materii?
Dla utrzymania szybkiego metabolizmu, a także jego podkręcenia, niezbędne jest spożywania określonych składników i produków w diecie. istotne są zwłaszcza: