Polska na drodze do lidera sztucznej inteligencji
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że zespół ds. AI, powołany na początku roku, opracował raport na temat zastosowania innowacyjnych rozwiązań sztucznej inteligencji w różnych sektorach, takich jak m.in. zdrowie, edukacja, transport czy administracja. Dzięki współpracy z najlepszymi ekspertami i zaawansowanym strategiom, Polska może stać się jednym z liderów w dziedzinie AI w Europie.
Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że zgromadzone w raporcie rekomendacje mają na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji publicznych, podniesienie jakości oferowanych usług oraz zwiększenie efektywności kluczowych procesów.
Podczas opracowywania raportu, zespół szczególną uwagę zwrócił na kwestie etyczne i społeczne związane z rozwojem technologii AI. Te aspekty zostały integralnie włączone do wypracowanych rozwiązań, aby zapewnić, że rozwój sztucznej inteligencji będzie przebiegał z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz ochrony praw obywateli.
W raporcie zespołu ds. AI projekty podzielono na pięć głównych kategorii:
- zdrowie,
- edukacja,
- skuteczne państwo,
- rozwój
- oraz bezpieczeństwo.
W kategorii zdrowie znalazły się projekty dotyczące profilaktyki raka, centralnego repozytorium danych medycznych oraz narzędzia głosowego AI do rejestracji. W kategorii edukacja znalazły się projekty o powszechnej nauce programowania oraz korepetytora AI.
W kategorii skuteczne państwo zawarto projekty dotyczące czasu przetwarzania pozwów dotyczących kredytów frankowych, zwiększenia jakości stanowionego prawa przez wyeliminowanie sprzeczności, niejasności i absurdów prawnych, dostępu do informacji publicznej oraz zwiększenia jakości obsługi obywateli przez automatyzację obsługi linii telefonicznych.
W kategorii bezpieczeństwo zawarto z kolei projekty dotyczące bezpieczeństwa systemów informatycznych państwa oraz sprzętu wojskowego wykorzystującego sztuczną inteligencję.
W kategorii rozwój wskazano na projekty o Narodowym Centrum Obliczeniowym - 10,000 GPU, stymulacji ekosystemu AI poprzez łączenie tradycyjnych polskich firm z kapitałem na inwestycje w AI z polskimi i międzynarodowymi firmami, edukacji przedstawicieli administracji publicznej i biznesu w zakresie AI oraz Funduszu AI - inicjatywie wicepremiera, szefa resortu cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.
Zespół doradczy "PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski" został powołany przez ministra cyfryzacji w styczniu br. Jak mówił na konferencji prasowej Gawkowski, w skład zespołu "PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski" weszli specjaliści, sprawdzeni na najlepszych uczelniach i w największych firmach sektora technologicznego.
Zgodnie z informacją Ministerstwa Cyfryzacji, inicjatorzy zespołu określili 10 obszarów, w których AI ma szanse realnie usprawnić działanie państwa. To zagadnienia z obszarów m.in.
- bezpieczeństwa,
- edukacji,
- zdrowia publicznego
- czy wymiaru sprawiedliwości.
Zgodnie z oceną zespołu, w obszarach tych sztuczna inteligencja może zwiększyć efektywność, eliminować bariery, czy pozwolić lepiej planować.
W skład zespołu weszli: Miron Mironiuk, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach.
Jak wskazał pomysłodawca stworzenia zespołu Miron Mironiuk, w pierwszej kolejności skupi się on na pięciu dziedzinach: bezpieczeństwo, zdrowie, skuteczne państwo, edukacja i rozwój.
Źródło:
Ceny w Polsce zaskoczyły fanów Apple
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?