Kongres 3W. BGK stawia na trzy zasoby życia – wodę, wodór i węgiel

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
W dniach 7-8 grudnia w Warszawie odbyła się II edycja Kongresu 3W organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwszego dnia wydarzenia przedstawiono raport obejmujący trzy zasoby życia – wodę, wodór i węgiel. Kongres 3W zgromadził wielu przedstawicieli świata biznesu, nauki, administracji i polityki.

Za nami Kongres 3W, który zdominowany był kwestią rozwoju sektora nowych technologii w kontekście trzech najważniejszych pierwiastków – wody, wodoru oraz węgla. Przedstawiciele świata biznesu i nauki zastanawiali się także m.in. w jaki sposób możemy oszczędzać wodę pitną, której deficyt coraz bardziej odczuwany jest na świecie oraz w jaki sposób można „odczarować” myślenie o węglu w technologii. Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była gala BGK, na której rozdano nagrody w finale konkursu „3W: woda, wodór, węgiel”.

Premier: Inwestowanie w nowe technologie, to nie tylko kwestia rozwoju, ale suwerenności państwa

Wydarzenie zainicjował wiceminister Krzysztof Kubów, który odczytał list premiera Mateusza Morawickiego. Szef rządu podkreślił w nim, że tegoroczny kongres odbywa się w cieniu wojny i kryzysu gospodarczego i ciągle jeszcze odczuwalnych skutków pandemii.
„Wszystkie z tych wydarzeń udowodniły, że inwestowanie w nowe technologie, to nie tylko kwestia rozwoju, ale suwerenności państwa. Zwycięzcami w starciu, z jakich wyzwaniami świat nie doświadczył od wielu dekad mogą być tylko ci, którzy potrafią się wyrwać z ograniczeń, które narzucają technologie XX w.” – napisał premier.

Dodał, że stworzona i rozwijana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, wspólnie z partnerami, koncepcja Kongresu 3W to „zarys wizji polskiego rozwoju na następne kilka dekad”.

od 16 lat

Kongres 3W - nowe technologie węglowe będą zmieniały naszą rzeczywistość

- 97 proc. nas to woda, wodór i węgiel. To w naszych ciałach jest aż 20 proc. węgla […] Dbałość o wodę, wodór i węgiel to dbałość o nas samych – mówiła z kolei prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Tłumaczyła, że bez wody nie ma życia na ziemi, a wodór będzie paliwem przyszłości. Z kolei węgiel jako bardzo plastyczny materiał będzie wiódł prym w zakresie nowych technologii. — Nowe technologie węglowe będą zmieniały naszą rzeczywistość w wielu obszarach — w przemyśle, energetyce, medycynie. To tak szeroki zakres możliwości wykorzystania węgla, o którym dzisiaj najczęściej nie rozmawiamy – mówiła.

Prezes BGK wskazała, że idea Kongresu 3W to połączenie świata nauki, świata biznesu i świata administracji publicznej. – Bez tego połączenia ciężko będzie rozwijać i wzmacniać polską gospodarkę. W naszym kraju mamy najwięcej patentów węglowych. Te patenty to kopalnia możliwości rozwoju biznesu i polskiej gospodarki – mówiła.

Beata Daszyńska-Muzyczka tłumaczyła, że ważne jest, aby owe patenty „nie utknęły na półkach”. Dodała, że to właśnie przedsiębiorcy walczą o to, aby innowacje naukowców były wykorzystywane powszechnie na rynku.

Tego dnia z uczestnikami kongresu połączył się za pomocą Internetu Timothy Marshall, brytyjski dziennikarz i autor książek, specjalizujący się w sprawach zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej.

Gość specjalny opowiedział m.in. o uwarunkowaniach geopolitycznych, które mogą być przeszkodą, ale również i szansą dla wprowadzenia w życie nowych technologii oraz o brakujących zasobach, które w przyszłości mogą stać się zarzewiem konfliktów zbrojnych.

Raport BGK: Wartość rynku 3W do 2030 r. wzrośnie do 5,6 mld dolarów

Kluczowym elementem pierwszego dnia kongresu było przedstawienie raportu na temat sektora, obejmującego trzy zasoby – wodę, wodór i węgiel. Najważniejsze wnioski płynące z opracowania przedstawił Dariusz Kryczka z firmy EY, która na zlecanie BGK stworzyła raport. – Chcieliśmy pokazać gdzie jesteśmy, jakie są przewidywania i co jeszcze przed nami, jeżeli chodzi o kontekst 3W – tłumaczył Kryczka.

Opracowanie pokazuje, że 3W to szybko rosnąca gałąź gospodarki, której wartość w Polsce wynosi obecnie 4,86 mld dolarów, a w Europie już 66,49 mld dolarów.

Wynika z niego również, że w Polsce do 2030 r. największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dolarów.

W raporcie zbadano także tematykę synergii zastosowań tych trzech zasobów przyszłości.
BGK podkreśla, że ich współzależność, której sztandarowym przykładem jest elektroliza, to klucz do zrozumienia Idei 3W.
Z raportu wynika, że największy wpływ synergii można zauważyć m.in. w przemyśle, ochronie zdrowia, mieszkalnictwie, a także infrastrukturze, transporcie i logistyce. 3W będzie miało także wpływ na spójność społeczną i terytorialną.

Tylko połączenie nauki i biznesu pozwoli nam konkurować na arenie międzynarodowej

Po prezentacji raportu odbyła się dyskusja dotycząca płynących z niego wniosków. Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka pytana o najważniejszą konkluzję, jaka padła w opracowaniu, odpowiedziała, że „kluczowa będzie we wszystkim woda”. – Tych informacji było w raporcie najwięcej. To potwierdza, że nasze działania i nasze myślenie powinny się przede wszystkim skupiać wokół wody – mówiła.

Wskazała, że na ziemi tylko 1 proc. całej wody stanowi woda pitna, której ubywa. – Woda to najważniejszy zasób, o który powinniśmy walczyć w kontekście tego ile potrzeba jej dla naszego życia. Dla przemysłu, dla funkcjonowania świata – podsumowała prezes BGK.

Zgodził się z nią Dariusz Kryczka z EY, który mówił, że przyszłe wojny na świecie będą wybuchały m.in. o wodę. – Emigracje i globalne migracje też będą związane z tym, że będzie brakowało wody. My w Polsce mamy problem wodny, dlatego tym bardziej istotna jest ta inicjatywa, że wychodzimy naprzeciw wyzwaniom, które teraz mamy – podkreślił.

Prof. inż. Teofil Jesionowski z Politechniki Poznańskiej zaznaczył, że aby zbliżyć się do idei 3W potrzeba koncentracji wysiłków m.in. sektora nauki, który jest bardzo innowacyjny i ma jeden z najlepszych kapitałów ludzkich. – Jeżeli możemy konkurować ze światem, to przede wszystkim kapitałem ludzkim, który jest niewykorzystany. Ta inicjatywa pokazuje, w jakich obszarach powinniśmy pracować, gdyż mamy tendencje rywalizacji we wszystkim, a powinniśmy wybrać najbardziej kluczowe dla sektora gospodarki i biznesu elementy, jak woda, wodór i węgiel – mówił.

Podkreślił, że nie można bać się inwestowania w innowacje naukowe. – Uczelnie mają duży potencjał, ale muszą też wiedzieć, że muszą pracować na rzecz gospodarki. Nauka nie może być tylko dla rozwiązywania badań podstawowych. Deklaruję, że jesteśmy gotowi do pracy z przemysłem i te wdrożenia realizujemy – mówił prof. inż. Jesionowski.

Kongres 3W promuje ideę zainicjowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która koncentruje się na zasobach, wokół których biznes, nauka, administracja i społeczeństwo powinny budować swoją strategię zielonej przemiany.

W tym celu BGK wspiera świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych m.in. w przemyśle, energetyce i medycynie. Aktywnie współpracuje przy tym z polskimi firmami – do inicjatywy 3W dołączyło już kilkudziesięciu partnerów biznesowych.

Z inicjatywy 3W powstało Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W, które skupia 11 czołowych uczelni technicznych i uniwersytetów oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl