Kto nie dostanie się do terytorialsów? WOT ostro selekcjonuje

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej składają przysięgę wojskową w Supraślu
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej składają przysięgę wojskową w Supraślu Urszula Lubaczewska
Działania terenowe, które podejmowane są przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, pomagają im w przygotowaniu się na każde zagrożenie, które może spotkać nasz kraj. W tym celu przeprowadzanych jest wiele ćwiczeń, poprawiających zdolności żołnierzy WOT-u. Zobacz, co robią terytorialsi, aby w jeszcze większym stopniu zapewniać bezpieczeństwo Polsce.

Rekrutacja do WOT trwa

Wojska Obrony Terytorialnej nieustannie poszukują nowych żołnierzy, a aby dołączyć do jednej z wielu jednostek, należy spełniać podstawowe kryteria. Należy:

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • być w weku od 18 do 60 lat,
  • mieć zdrowie fizycznie i psychicznie,
  • nie być karanym za przestępstwa umyślne.

Najnowsze wiadomości WOT na Facebooku

Marszobieg? A może brzuszki 🙂? Co wybierasz? Ps. Tabela norm testu sprawności fizycznej w komentarzu 💪.


POZNAJCIE NOWEGO KOMENDANTA CENTRUM SZKOLENIA WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ Płk dr inż. Przemysław Żukowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej, Podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Obrony Narodowej. Obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2004-2011 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w Polsko - Litewskim batalionie sił pokojowych NATO oraz 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Orzyszu. Pełnił obowiązki w Afganistanie w ramach ISAF (2011-2012). Po zakończeniu misji w Afganistanie rozpoczął służbę w JW AGAT. Odznaczony m.in. Gwiazdą Afganistanu. 🇵🇱 "Najważniejszym i najbardziej intensywny etap mojej służby to etap dowódcy plutonu, kiedy w praktyce od podstaw uczyłem się pracy z żołnierzami i doskonaliłem formy szkolenia nabyte w szkole oficerskiej. Wówczas zdobyte doświadczenie wykorzystuję po dziś, zyskując cały czas nową wiedzę i podejmując nowe wyzwania. Nie cenię ludzi tylko poszczególne osoby za ich cechy osobowe, czyny, tudzież wysiłek podejmowany na kierunkach opuszczanych przez innych. To właśnie każdy z nas budzi się codziennie z nowymi zadaniami i tylko od niego zależy jak je wykona i ile wiedzy i doświadczenia wydobędzie z ich realizacji. Moje cele będą wynikały z zadań stawianych przez przełożonych. Osobiście chciałbym osiągnąć z żołnierzami i pracownikami poziom, w którym najlepsi są szkoleni przez najlepszych, czyli stan w którym w Centrum będą optymalni, zmotywowani do pracy instruktorzy i pracownicy na skalę nie tylko WOT, ale także innych wojsk sojuszniczych z jakimi współpracujemy". Gratulujemy Panie Pułkowniku 🇵🇱!


❗ Strzelanie „na nowo” - #PSBS wchodzi do WOT ❗ Armia ujednolica zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. Program Strzelań z Broni Strzeleckiej, opracowany przez żołnierzy Wojsk Specjalnych – jest obecnie wprowadzany do Sił Zbrojnych RP. Za wdrożenie nowego systemu w WOT odpowiada #MZSz nr 2 z 33 Bazy Lotniczo-Transportowej w Powidzu. Zespół wyszkolił już „starszych instruktorów”, którzy obecnie prowadzą kursy instruktorskie. WOT zorganizowano już pierwsze kursy instruktorskie. Szkolenie instruktorów składa się z kilku etapów: 👉 etap użytkownika: prowadzony jest w pododdziałach podczas zajęć ze szkolenia strzeleckiego i obejmuje wszystkich żołnierzy; 👉 etap instruktora: spośród żołnierzy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na strzelnicy i chcą rozwinąć swoje umiejętności, wyłaniani są kandydaci do etapu instruktora; 👉 etap starszego instruktora: ostatni etapem szkolenia, na tym poziomie najlepsi instruktorzy będą szkoleni m. in. w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu.


„W warunkach normalnych najbardziej pomaga technika. W sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha”. Ps. Czy wy też czasem macie wrażenie, że ktoś Was obserwuje 🤔🙃?


Ogień 🔥 na kursie strzelectwa bojowego! Zobaczcie, co tam się działo 💪! „ To było bardzo wymagające szkolenie, zorganizowane na wysokim poziomie. Mieliśmy okazję doskonalić różne techniki strzelania bojowego, m.in. w ruchu jak i w różnych kierunkach. Pracowaliśmy nad poprawą szybkości usuwania zacięć i dysfunkcji broni, a także szybkością awaryjnej wymiany magazynka.” - uczestnik szkolenia. 👉 Instruktorzy z #25blp #2LBOT odbyli zaawansowany kurs strzelectwa bojowego. Doskonalili m. in. umiejętności z obsługi broni długiej i krótkiej oraz strzelania w różnych postawach strzeleckich.


RATOWNICY NA LINACH! Stawiamy na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, jak i potrzebnych w sytuacjach ratowania życia drugiemu człowiekowi. 👉 Terytorialsi z #3PBOT szkolili się w zakresie technik linowych w ratownictwie medycznym. Zajęcia zorganizowano w OSG Rajskie, na Kamieniu Leskim oraz na zaporze Solińskiej.


#ZeroTolerancji: piratom drogowym mówimy STOP! W 2022 roku na polskich drogach doszło do ponad 21,3 tys. wypadków drogowych, w których zginęło prawie 1,9 tys. osób, a ponad 24,7 tys. zostało rannych. Przyczyną blisko 35% wypadków, które spowodowali kierowcy było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. ❗ STOP agresji na drodze ❗


To był intensywny weekend! Za nami nie tylko #JesiennyOgień! Ponad 300 ochotników złożyło przysięgę wojskową, a ponad 10 000 Terytorialsów podnosiło swoje umiejętności na szkoleniach i wspierało inne służby 🇵🇱. ✔️ Terytorialsi z #7PBOT rocznicę 17 września 1939 roku (agresja Rosji na Polskę) uczcili przysięgą wojskową, która odbyła się na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W uroczystości uczestniczyli kombatanci: kpt. Jan Kowalczys i prof. Jerzy Grzywacz, którzy położyli fundamenty pod naszą niepodległość i wolność. Towarzyszył im także prezes Instytut Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.


POZNAJCIE NOWEGO DOWÓDCĘ 13 ŚLĄSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ 🇵🇱 Płk Paweł Piątkowski urodził się 25 września 1975 roku. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Od promocji oficerskiej był związany z 1 Dywizjonem Lotniczym oraz 1 Pułkiem Specjalnym, w których przeszedł kolejne szczeble dowodzenia: od stanowiska dowódcy plutonu, dowódcy kompanii do szefa sekcji logistyki. W 2011 został dowódcą zespołu zabezpieczenia logistycznego JW NIL. Na przełomie roku 2011 i 2013 był szefem wydziału technicznego w Dowództwie Wojsk Specjalnych w Krakowie. W latach 2014 - 2017 był szefem wydziału technicznego w Dowództwie Sił Specjalnych, Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. W 2017 związany z WOT. Stanowisko Dowódcy #13ŚBOT objął 11 września 2023, przekazanie obowiązków odbyło się w sobotę w Gliwicach. "Obejmuję dowodzenie jednostką o solidnym fundamencie, która słynie z aktywnego zaangażowania w obronę i wspieranie lokalnej społeczności. Organizuje innowacyjne specjalistyczne szkolenia oraz utrzymuje bardzo dobre relacje z układem pozamilitarnym. Żołnierze i dowódcy - jestem przekonany, że nasz wspólny wysiłek sprawi, że brygada dalej będzie cieszyła się dużym społecznym zaufaniem. Dołożę wszelkich starań, by tę jednostkę rozwijać na chwałę Wojsk Obrony Terytorialnej. Najbardziej intensywnym momentem w służbie to 7 lat spędzonych w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu. Cenię ludzi za szczerość, pracowitość, rozwój, uczciwość, dążenie do osiągnięcia zakładanych celów." Gratulujemy Panie Pułkowniku 🇵🇱!


Wśród nich jest Płotka 😎. Zgadnij, który to 🐎! 👉 Zainteresowanie szkoleniem konnym w #2LBOT ciągle rośnie. Właśnie zakończył się kolejny etap kursu przygotowującego instruktorów. Niebawem rozpoczną oni szkolenia chętnych w swoich batalionach.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl