Spis treści
Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi
Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.
Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat
Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.
Kukurydziana Pełnia na wrześniowym niebie. Kiedy ją zobaczymy?
Pełnia Księżyca, która pojawia się najbliżej równonocy jesiennej (22 lub 23 września), nosi nazwę Księżyca Żniw lub Pełni Kukurydzy. Jak łatwo można się domyślić, obydwie te nazwy nawiązują do pory zbiorów. Jak podaje Almanac:
W przeciwieństwie do innych pełni Księżyca ta pełnia wschodzi prawie w tym samym czasie – w okolicy zachodu słońca – przez kilka wieczorów z rzędu, dając rolnikom kilka dodatkowych wieczorów światła księżycowego i pozwalając im zakończyć żniwa przed nadejściem jesiennych mrozów.
Druga nazwa nawiązuje do zbiorów kukurydzy, które odbywają się w tym czasie w większości północnych Stanów Zjednoczonych. Inne nazwy wrześniowej pełni podkreślają, że jest ona łącznikiem między latem a jesienią. Są to m.in.:
- Jesienny Księżyc,
- Księżyc Opadających Liści,
- Księżyc o brązowych liściach,
- Księżyc z żółtym liściem.
Pełnia księżyca jest widoczna na niebie od 17 do 19 września, przy czym całkowitą pełnię będzie można oglądać 18 września. Dodatkową atrakcją będzie zaćmienie księżyca, które można obserwować z 17 na 18 września. Kolejna pełnia, znana jako Księżyc Myśliwych, pojawi się 17 października.
Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? Zaskakujące fakty i mity?
Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.
Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.
Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.
Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:
Sprawdź, co Cię czeka
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?