Małe firmy nie mogą dłużej opierać się transformacji cyfrowej. Zmiany wymusza coraz bardziej elastyczny rynek pracy

red.
pixabay.com
Według prognoz, w przyszłym roku za niemal połowę wypracowanego, światowego PKB odpowiadać będą firmy, które przeszły transformację cyfrową. Zdaniem Marka Świątka z Softline, cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na wielkość. Duży wpływ na to będzie miał coraz bardziej popularny model pracy hybrydowej i związana z nim potrzeba zabezpieczeń.

Biznes musi dorosnąć do zmian

Adopcja cyfrowych rozwiązań nabiera tempa dzięki konsumentom, dla których liczy się oszczędność czasu i wygoda. Firmy, które chcą nadążyć za swoimi klientami, coraz mocniej rozpychają się w cyfrowym świecie, choć próba nawiązania nowej, cyfrowej relacji z klientem to niejedyny powód, dla którego biznes przekonuje się do transformacji.

Obecnie, cyfryzacja obejmuje każde przynoszące realną wartość działanie, które jest możliwe dzięki nowym technologiom, począwszy od automatyzacji działań marketingowych po przetwarzanie zamówień. Pomaga zwiększyć efektywność firm, redukując błędy ludzkie i koszty operacyjne. Trudno dziś wyobrazić sobie przechowywanie danych bez chmury, a ich analizę bez użycia cyfrowych narzędzi.

Wdawać by się mogło, że cyfryzacja jest nieunikniona, ale nie wszyscy przedsiębiorcy są gotowi na zmiany.

– Pomimo korzyści płynących z wdrożenia narzędzi cyfrowych, wiele małych firm jeszcze nie zdecydowało się na taki krok – choć pandemia na wielu z nich wymusiła przyspieszoną cyfryzację – zauważa Marek Świątek, Cloud Solution Provider Dyrektor, Softline.

Jednak, jego zdaniem, cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na jej wielkość. Firmy, które wahają się przed podjęciem decyzji o wkroczeniu na drogę transformacji cyfrowej, mogą stracić szansę na zdobycie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Hybrydowy model pracy wymusza konieczność cyfryzacji

Coraz powszechniejszy hybrydowy model pracy, to bardzo ważny powód, dla którego małe i średnie przedsiębiorstwa powinny postrzegać transformację cyfrową jako konieczność.

Praca hybrydowa wiąże się z tym, że firmy potrzebują zintegrowanych narzędzi do łączenia się w dowolnym czasie, miejscu i na dowolnym urządzeniu. To z kolei rodzi potrzebę przemyślenia kwestii zabezpieczeń oraz sposobów zarządzania dostępem do danych i wprowadzenia rozszerzonego oprogramowania i architektury IT. Problem w tym, że większość firm z sektora MSP nie jest przygotowana do radzenia sobie z tymi zagrożeniami bezpieczeństwa we własnym zakresie.

– Wzrost zainteresowania rozwiązaniami, które zapewniają małym i średnim firmom narzędzia potrzebne do bezpiecznego prowadzenia działalności z dowolnego miejsca jest w ostatnim czasie ogromny. Uruchomiliśmy nawet bezpłatną infolinię, pod którą eksperci udzielają szczegółowych informacji na temat zakupu lub użytkowania licencjonowanego oprogramowania oraz optymalizacji kosztów z nim związanych – mówi Marek Świątek.

Nowe rozwiązania mogą zmienić biznesowy krajobraz

Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego, do 2023 roku organizacje poddane transformacji cyfrowej przyczynią się do powstania ponad połowy światowego PKB. Do roku 2025 za sprawą cyfrowej transformacji do światowej gospodarki trafi aż 100 miliardów dolarów. Zyskają nie tylko światowe gospodarki, ale i obywatele. Jak twierdzi Europejski Bank Inwestycyjny, cyfryzacja jest wielkim wyrównywaczem szans. Inwestycje w edukację cyfrową, infrastrukturę i usługi cyfrowe mogą poprawić równość płci, zbudować odporność na zmiany klimatu i pomóc w osiągnięciu wielu celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl