Matura 2021 język polski PODSTAWA. Arkusz pytań CKE, temat rozprawki, przecieki odpowiedzi. Rozwiązania arkusza z języka polskiego 4.05.2021

1/27

 archiwum

2/27

STRONA TYTUŁOWA ARKUSZA Z JĘZYKA POLSKIEGO. ZA CHWILĘ PIERWSZE ODPOWIEDZI!
>>>ODPOWIEDZI NA NASTĘPNEJ STRONIE

 

3/27

TEKST DO ZADAŃ. ODPOWIEDZI NA NASTĘPNEJ STRONIE

 

4/27

Zadanie 1
P,P,F

Zadanie 2
Postawa autorki: Ewa Kołodziejczyk uznaje modę językową za naturalne zjawisko w języku potocznym.
Argument: Ułatwia ludziom wyrażenie emocji w życiu codziennym.





 

5/27

ZADANIE 3
3.1 Pierwsza przyczyna to skłonność człowieka do wyrażania emocji w języku, a wyrazy te ułatwiają ich pokazanie, a druga: wyrazy mają znaczenie dosłowne i przenośne

3.2: Szkodliwość natrętów językowych polega na zaburzaniu jasności komunikatu oraz na wypieraniu z języka połączeń wyrazów, które są przejrzyste i utrwalone.

ZADANIE 4

Ponieważ pozwalają na bardzo emocjonalne wyrażenie trudności związanych z życiem codziennym.

ZADANIE 5

styl naukowy: "jednostki kontekstowo i znaczeniowo ustabilizowane"

styl potoczny: "życie staje się cięższe"

Wkrótce kolejne odpowiedzi.

 

6/27

Następna odpowiedzi na kolejnej stronie

 

7/27

Następna odpowiedzi na kolejnej stronie

 

8/27

Zadanie 6

1) to ktoś, kto potrafi śmieć się z wad swoich i z ułomności innych
2) to osoba, która ma dystans do siebie i nie przywiązuje zbytniej wagi do honoru i godności.

Zadanie 7

Poczucie humoru pozwala na przezwyciężenie pesymizmu, na optymistyczne spoglądanie na świat oraz na niezamartwianie się przeciwnościami losu i niepowodzeniami.

Zadanie 8
P, P, F

 

9/27

Zadanie 9.1

Aleksander Fredro
"Zemsta"

Zadanie 9.2

Józef Papkin nie przyjmuje humorystycznej postawy wobec życia. To ubogi szlachcic, będący na utrzymaniu swojego protektora Cześnika. Charakteryzuje się skłonnością do przesady i wyolbrzymiania sytuacji - tak jak w przedstawionym fragmencie. Opowiada niesamowite historie o swoich podbojach i zwycięstwach, a w rzeczywistości to tchórz i kłamca. Jest także naiwny jak dziecko, często pada ofiarą żartów.

 

10/27

Zadanie 10.1
tabela:

"Nie ulega..." funkcja: stwierdzenie faktu

To paradoksalne, ale...

Zadanie 10.2
b,d

Zadanie 11

"...by postrzegać rzeczywistość w sposób pesymistyczny i myśleć tyko o negatywnych konsekwencjach".

 

11/27

ZADANIE 12.
Streszczenie:

Bohdan Dziemidok podkreślił w swoim artykule, jak ważne jest posiadanie przez człowieka poczucia humoru. Dzięki tej umiejętności człowiek ma dystans wobec siebie, własnych słabości i przeciwności losu. Powołując się na autorytety znanych filozofów, Dziemidok podkreślił także, że poczucie humoru to niezbędny składnik ludzkiego szczęścia. Według autora humor daje również moc narodom do przetrwania zawirowań historii.

Więcej odpowiedzi na kolejnych slajdach

 

12/27

Tematy wypracowań na kolejnych stronach

 

13/27

Temat: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?
Przykładowe tezy:
1) Ambitni ludzie łatwiej osiągają stawiane sobie cele - realizują swoje plany i zamierzenia - niż te osoby, które są pozbawione motywacji.
2) W dążeniu do celu ambicja odgrywa jedną z bardziej znaczących ról.
3) Ambicja zazwyczaj sprzyja osiągnięciu postawionego przez człowieka celu. Jednak czasami potrafi utrudnić racjonalny ogląd sytuacji i doprowadzić do frustracji i klęski.
Argumentacja wynikająca z fragmentów powieści „Lalka” Bolesława Prusa:
1) Dzięki ambicji Wokulski pokonywał wszelkie trudności – marzenie o dostaniu się na uniwersytet determinowało wszelkie jego działania – udzielanie korepetycji, ciężka praca, intensywna nauka, uczestniczenie w wykładach w charakterze wolnego słuchacza (wydobycie się z piwnicy w winiarni Hopfera symbolem jego życia).
2) Ambicja pozwoliła Wokulskiemu uwierzyć w realizację wszelkich marzeń – skonstruowanie latającego balonu, a także dostanie się na wymarzone studia.
3) Ambicja pomogła Stanisławowi „szlachcicowi wysadzonemu z siodła” uniezależnić się od ojca i od jego niemożliwych do zrealizowania planów oraz podążyć własną życiową drogą.
Argumenty wynikające z całości lektury „Lalka” Prusa:
1) Ambitne plany Wokulskiego dotyczące zdobycia ręki arystokratki Izabeli Łęckiej pozwoliły mu na uparte dążenie do celu i pokonywanie wszelkich trudności, by tylko zbliżyć się do ukochanej: zdobycie majątku na wojnie rosyjsko-tureckiej, założenie spółki do handlu ze Wschodem, bywanie na spotkaniach arystokratów – pobyt u Prezesowej Zasławskiej, zakup powozu, wynajęcie ogromnego mieszkania…
2) Jednak nadmierna ambicja może utrudniać realny osąd sytuacji – Wokulski zaślepiony pragnieniem zdobycia Łęckiej nie dostrzegał jej wad – próżności, skłonności do traktowania ludzi jak zabawek itp… i to doprowadziło go do klęski: sprzedał sklep i wycofał swoje udziały ze spółki, próbował popełnić samobójstwo.
Inne teksty kultury możliwe do przywołania w charakterze przykładów:
Np.
1) „Pieśń o Rolandzie” (nadmierna ambicja hrabiego Rolanda przyczyniła się do rozbicia jego oddziału przez Saracenów, ponieważ nie wezwał na pomoc Karola Wielkiego).
2) „Makbet” Szekspira (chora ambicja skłoniła bohatera i jego żonę do pojęcia decyzji o morderstwie króla, ale także wyniosła ich na sam szczyt władzy).
3) „Balladyna” J. Słowackiego (prosta dziewczyna ulega chorej ambicji, która motywuje ją do działania i skłania do niecnych czynów).
4) „Ludzie bezdomni” S. Żeromskiego (awans społeczny doktora Tomasza Judyma).

 

14/27

Drugi temat na kolejnym slajdzie.

 

15/27

Temat: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi ?
Przykładowe tezy:
1) Miasto to naturalna siedziba człowieka, która jest mu przyjazna, ale bywa także siedliskiem ludzkiej obojętności i nie gwarantuje człowiekowi szczęścia.
2) Mimo swych wad miasto jest przestrzenią przyjazną człowiekowi, pozwala mu na rozwinięcie skrzydeł, wykazanie się przedsiębiorczością.
3) Miasto to przestrzeń wroga istocie ludzkiej, oddala człowieka od natury i pozbawia go indywidualizmu i szczęścia.
Argumenty wynikające z fragmentu powieści „Ziemia obiecana” W. Reymonta:
1) Łódź to miasto będące żywym organizmem, „uśpionym olbrzymem”, rozrastającym się w zastraszającym tempie, zagarniającym okoliczne tereny;
2) Wizja „miasta-wiru” – pochłaniającego wszystko i wszystkich;
3) Miasto intensyfikuje w ludziach negatywne cechy, wzmacnia pragnienie wzbogacenia się, szybkiego awansu społecznego kosztem innych ludzi, oszustw, wyzysku;
4) Miasto to „ziemia obiecana” dla ludzi prostych, ubogich, pochodzących ze wsi, pragnących szybkiego awansu społecznego i wzbogacenia się; podążanie do Łodzi wszelkimi możliwymi drogami...

Inne teksty kultury możliwe do przywołania w charakterze przykładów:
Np.
1) A. Mickiewicz III część „Dziadów” („Ustęp”),
2) J. Słowacki „Kordian”,
3) F. Dostojewski „Zbrodnia i kara” ,
4) H. Sienkiewicz „Quo vadis”,
5) S. Żeromski „Ludzie bezdomni”,
6) A. Camus „Dżuma”,
7) F. Kafka „Proces”,
8) film „Jesteś legendą” reż. F. Lawrence,
9) film „Troja” reż. W. Petersen

 

16/27

 

17/27

 

18/27

 

19/27

 

20/27

 

21/27

 

22/27

 

23/27

 

24/27

 

25/27

 

26/27

 

27/27

 

Najnowsze wiadomości