„Mitologia” Jana Parandowskiego. Znasz wszystkie najważniejsze mity do matury? Tu są streszczenia, jawne pytania i przykłady kontekstów

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
„Mitologia” Jana Parandowskiego na maturze 2023. Które mity trzeba znać? Jakie mogą być konteksty powiązane z mitami?
„Mitologia” Jana Parandowskiego na maturze 2023. Które mity trzeba znać? Jakie mogą być konteksty powiązane z mitami? Unsplash/Red. Polska Press
„Mitologia” Jana Parandowskiego jest w kanonie lektur obowiązkowych na maturze z języka polskiego 2024. Ze zbiorem mitów związane są także niektóre jawne pytania maturalne. Podajemy listę pytań jawnych do „Mitologii” i przykłady dzieł oraz tekstów kultury, które możesz wykorzystać w kontekstach. Tutaj dowiesz się, które mity warto sobie przypomnieć przed maturą z języka polskiego. W galerii znajdziesz opracowania mitów w pigułce.

Spis treści

Matura 2024 z języka polskiego. „Mitologia” Jana Parandowskiego to lektura z gwiazdką

W kanonie lektur obowiązujących na maturze 2023 znajdziemy m.in. Mitologię Jana Parandowskiego. Wśród opublikowanych przez CKE jawnych zagadnień na maturę z języka polskiego, dziewięć dotyczy tego właśnie zbioru mitów. W każdej odpowiedzi należy uwzględnić wybrany kontekst. Taka informacja będzie też zawarta w poleceniu na maturze.

„Mitologia”. Najważniejsze informacje o lekturze

  • Rodzaj: epika (zbiór mitów);
  • Czas i miejsce akcji: początki świata w wyobrażeniach starożytnych Greków;
  • Problematyka: relacje bogów, bóstw i ludzi na początku powstawania świata, ingerencje bogów w ludzkie życie, fatum i fortuna, wyjaśnianie zjawisk przyrodniczych, charakter pouczający i budujący wartości (mówienie prawdy, konsekwencje kłamstwa, kary boskie, niższość człowieka, wyższość bogów).

Każdy mit skupia się na opowieściach o życiowych przeżyciach i działaniach konkretnych postaci, a także ich relacjach z bogami. Przesłanie każdego mitu jest powszechne, ponieważ ukazują one pierwotne wzorce ludzkich zachowań, określane jako archetypy, które rzucają światło na istotę ludzkiej natury.

Autor: Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie i był prozaikiem, eseistą oraz tłumaczem. Jego debiut miał miejsce już w 1913 roku, kiedy to opublikował szkic literacko-filozoficzny. Później kontynuował naukę, studiując filologię klasyczną i archeologię.

Sławę przyniosła mu książka zatytułowana „Mitologia”, wydana w roku 1924. Poza tą wybitną pracą zawierającą opracowanie mitów greckich, Parandowski napisał m.in. „Wojnę trojańską", „Przygody Odyseusza” i , „Medeę”.

Pytania jawne na maturze z „Mitologii” J. Parandowskiego

  • Dramat człowieka zmagającego się z przeciwnościami losu. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Poświęcenie się – oznaka siły czy słabości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Jakie wizje zaświatów można odnaleźć w literaturze? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Co skłania człowieka do podróżowania? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Problematyka winy i kary. Omów zagadnienie na podstawie wybranego mitu z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Miłość silniejsza niż śmierć. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Zobacz opracowanie najważniejszych mitów i przykłady kontekstów. To przyda się nie tylko podczas matury, ale także w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej na lekcjach języka polskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl