Spis treści
Mpox możliwym zagrożeniem międzynarodowym
Wirus małpiej ospy, przemianowany przez Światową Organizację Zdrowia na mpox, był obecny w Demokratycznej Republice Konga (DRK) od lat 1970. Jednak dopiero nowe szczepy spowodowały globalne ogniska choroby na świecie w 2022 roku. Sytuacja w DRK niestety się pogarsza. W ostatnich latach następował tam stopniowy wzrost zachorowań. Według danych WHO od początku 2024 roku wirus mpox zainfekował ponad 14 tysięcy osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów.
Obecna epidemia spowodowana jest przez wersję wirusa mpox nazywanego kladem 1b. WHO alarmuje, że w ciągu ostatniego miesiąca potwierdzonych zostało 50 przypadków zachorowania na małpią ospę w Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie.
Zobacz też: Te osoby powinny zaszczepić się przeciw mpox. Są oficjalne zalecenia
– W świetle rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza DRK oraz możliwości dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią zdecydowałem się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, aby doradził mi, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.
Dodał, że komitet ten „zbierze się tak szybko jak to możliwe” i będzie składać się z niezależnych ekspertów z różnych dziedzin.
Małpia ospa w Polsce i na świecie
Małpia ospa była też stwierdzana w Polsce. Pierwszy przypadek odnotowano 10 czerwca 2022 r., a przez cały rok zachorowało 213 osób. Wirusa można m.in. „przywieźć” z zagranicznej wycieczki. Choć najczęściej występuje w Afryce, gdzie klad 1b występuje już w dziesięciu krajach, przypadki stwierdzano zwłaszcza w Tajlandii, Japonii, Chinach, Pakistanie, na Tajwanie i Sri Lance. W Europie odnotowano zakażenia na terenie 35 państw i terytoriów.
Mpox to odzwierzęca choroba zakaźna wywoływana przez wirusa, który może być też przenoszony z człowieka na człowieka. Przebieg zakażenia charakteryzuje się objawami takimi, jak gorączka, ból głowy i mięśni oraz wysypka przypominająca krosty. Z tego powodu trudno odróżnić ją od ospy wietrznej.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?