Multienergetyczny koncern gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Wojna w Ukrainie całkowicie zmieniła dotychczasowe realia na światowym rynku paliwowym. Konflikt jednoznacznie pokazał, jak ważna jest strategia budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o silny, zdywersyfikowany podmiot.

Gospodarki i społeczeństwa nie mogą funkcjonować bez stabilnych dostaw paliw. Ich zapewnienie jest najważniejszym celem dla koncernów paliwowych. Można go osiągnąć np. poprzez dywersyfikację kierunków dostaw, współpracę z największymi producentami na świecie oraz poprzez budowę własnej pozycji rynkowej. Wszystkie te elementy mieszczą się w strategii PKN Orlen dotyczącej budowy silnego koncernu multienergetycznego.

Bezpieczeństwo energetyczne całego regionu

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos oraz PGNiG i wcześniej z Grupą Energa jest elementem strategii budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu, w tym m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, a także Czech i Słowacji. Powstały koncern multienergetyczny z przychodami na poziomie ok. 250 mld zł rocznie będzie prowadzić działalność biznesową na konkurencyjnym rynku obsługując około 100 mln klientów, gwarantując im stabilne dostawy energii w atrakcyjnych cenach.
Zintegrowany i zdywersyfikowany podmiot stanie się liderem transformacji energetycznej zakładającej stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. Jednocześnie zyska potencjał do efektywnego sięgania po nowe kierunki dostaw ropy naftowej.

Koncern będzie bazował na silnych stronach każdej ze spółek. Integracja aktywów pozwoli na osiągniecie stabilności finansowej, realizację najbardziej ambitnych projektów inwestycyjnych oraz zapewni odporność na zachodzące zmiany rynkowe wynikające z polityki klimatycznej UE jak i sytuacji geopolitycznej związanej z wojną w Ukrainie.

Rezygnacja z rosyjskiej ropy

PKN Orlen i Grupa Lotos uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie majątku Grupy Lotos do PKN Orlen. Przejęcie Grupy Lotos realizowane jest przy udziale inwestora – Saudi Aramco, największego koncernu naftowego na świecie. Obejmie on 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii. Współpraca z Saudi Aramco pozwoli zwiększyć dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej. Po połączeniu z Grupą Lotos osiągną one aż 45 proc. łącznego zapotrzebowania zintegrowanego koncernu. Nowy podmiot zapewni stabilne zaopatrzenie w ropę naftową nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Dywersyfikacja kierunków i stabilność dostaw ropy naftowej do wszystkich rafinerii Grupy Orlen jest traktowana priorytetowo już od czterech lat. W tym czasie nawiązano i wzmocniono relacje biznesowe z producentami tego surowca na świecie.

Działania te pozwoliły zwiększyć wolumen dostaw ropy z Arabii Saudyjskiej, USA, Afryki Zachodniej oraz Norwegii. Jednocześnie od początku wybuchu konfliktu w Ukrainie Grupa Orlen zaprzestała realizacji zamówień spotowych ropy typu Urals z Rosji. Już kilkadziesiąt tankowców dostarczyło alternatywne gatunki ropy na potrzeby rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie. W efekcie udział alternatywnych gatunków ropy w przerobie Grupy Orlen zwiększył się do ok. 70 proc. Tymczasem jeszcze w 2013 r. w rafinerii w Płocku blisko 100 proc. przerabianej ropy pochodziło z Rosji.

Rozbudowana logistyka

W ubiegłym roku odkupiona została spółka OTP, czyli największy w Polsce przewoźnik drogowy paliw. Dzięki tej transakcji PKN Orlen ma pełną kontrolę nad produktem w całym łańcuchu logistycznym. Z kolei w czerwcu 2021 roku dokonano zakupu terminalu przeładunkowego paliw w Mockavie, na granicy polsko-litewskiej, dzięki czemu, z pominięciem Białorusi, na polski rynek może trafiać duża ilość produkcji oleju napędowego i benzyn z rafinerii w litewskich Możejkach. Natomiast własna spółka kolejowa Orlen KolTrans dowozi paliwo praktycznie do wszystkich baz koncernu na terenie całego kraju.

PKN Orlen jest przygotowany na każdy scenariusz i będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych związanych z wojną w Ukrainie. Konsekwentna budowa silnego koncernu wspartego na dostawach surowca z wielu kierunków i rozbudowanym systemie logistycznym w momencie całkowitej rezygnacji z dostaw ze wschodu, zapewni utrzymanie stabilnego zaopatrzenia w ropę naftową nie tylko Polski, ale całego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl