Na szlaku zielonej zmiany. W Warszawie odbył się II Kongres ESG

Materiał informacyjny z II Kongresu ESG
W środę 25 stycznia w Warszawie odbył się II Kongres ESG – „Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”. Naukowcy, przedsiębiorcy i eksperci spotkali się, aby dyskutować o wpływie wojny na realizację strategii transformacji przemysłowych, problemach związanych z łańcuchem dostaw, głodzie i migracjach, o sprawiedliwości społecznej, czystej energii, zrównoważonym rolnictwie, a także wpływie konsumentów na politykę firm.

W jednym miejscu spotkali się praktycy z różnych dziedzin życia gospodarczego, nauk ekonomicznych i społecznych, eksperci, przedstawiciele instytucji decydujących o kształcie polityki zrównoważonego rozwoju w kontekście zarówno polskim jak i europejskim. Wydarzenie odbyło się w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Kongres prowadzony był także w formule on-line.

Przybyli goście dyskutowali w siedmiu oddzielnych panelach. Jednym z nich był panel ,,Budując czystą energię - Polska na szlaku zielonej zmiany”. Prowadząca dyskusję Justyna Piszczatowska, redaktorka naczelna Green News wraz z prelegentami poruszyła takie zagadnienia, jak: inwestycje w energię odnawialną i ich znaczenie dla społeczeństwa oraz przeszkody na drodze do rozwoju zrównoważonej energii. W tej części głos zabrał dr hab. Piotr Stankiewicz, Dyrektor Programu Przemysł, Forum Energii, Mariusz Samordak, Dyrektor Zarządzający kierujący Pionem Ekologii, Taksonomii i Analiz, Bank Ochrony Środowiska, Ryszard Hordyński - Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji, Huawei Polska oraz Urszula Pasławska - Poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Jak do zielonych projektów podchodzi sektor finansowy? Czy w bankach ustawiają się kolejki chętnych, szukających finansowania ekologicznych rozwiązań? Na to pytanie odpowiedział Mariusz Samordak - Dyrektor zarządzający kierujący Pionem Ekologii, Taksonomii i Analiz, Bank Ochrony Środowiska.

- Chcemy więcej zielonych projektów. Banki postrzegają dobrze rozwinięte projekty jako dobro zielone, a w szczególności jako dobro rzadkie. Patrząc globalnie oraz biorąc pod uwagę cele, jakie ma Polska i Europa, tych projektów jest wciąż za mało. Banki mają dużo większy apetyt oraz portfel, który mogą przeznaczyć na projekty zielone. Bank Ochrony Środowiska od ponad 30 lat jest żywo zainteresowany rozwojem tego rynku. Staramy się być liderem i podmiotem, który wprowadza zmiany - powiedział Mariusz Samordak.

Dlaczego wciąż brakuje projektów OZE? Jak wskazał Mariusz Samordak, składają się na to różne czynniki, m.in. impulsy finansowe, np. różnego rodzaje dotacje do instalacji fotowoltaicznych.

Prelegentem panelu był również Ryszard Hordyński - Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji w Huawei Polska, który opowiedział o rozwiązaniach technologicznych, jakie są kluczowe i potrzebne, aby przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce.

- Na rynku prywatnym zainteresowanie technologiami jest bardzo duże. Przede wszystkim mowa o instalacjach fotowoltaicznych. Jesteśmy producentem inwerterów, czyli serca takich instalacji. Obecnie obserwujemy przede wszystkim wzrost inwestycji w duże rozwiązania, np. w farmy fotowoltaiczne - powiedział Ryszard Hordyński.

Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji w Huawei Polska opowiedział także o największym magazynie energii na świecie, który powstał na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. Ogromna jednostka łączy fotowoltaikę z bateryjnym magazynowaniem energii. Projekt oparty jest na technologii firmy Huawei.

- Postawiono tam 650 kontenerów, które łącznie magazynują energii poza siecią o mocy 1,3 GW. To największa tego typu inwestycja na świecie. Magazyny energii to drugi, ważny produkt, który pojawił się ostatnio na rynku. W Polsce nie widać jeszcze takiego zainteresowania, jakie występuje w krajach nordyckich i Europie Zachodniej. - powiedział Ryszard Hordyński.

Podczas panelu poruszono także kwestię przedsiębiorstw oraz ich chęci do korzystania z zielonej energii.

- W chwili obecnej firmy kierują się przede wszystkim cenami energii. W przypadku źródeł odnawialnych jest ona po prostu tańsza. Tym, czego brakuje jest wizja zmiany modelu biznesowego i transformacji zrównoważonej, która byłaby nastawiona na coś więcej niż tylko obniżenie aktualnych kosztów działalności przedsiębiorstw - powiedział dr hab. Piotr Stankiewicz, Dyrektor Programu Przemysł, Forum Energii.

Coraz częściej słychać, że sieci energetyczne w Polsce stanowią barierę transformacji. O pracach w sejmie nad liberalizacją przepisów, które dziś blokują rozwój nowych projektów wiatrowych opowiedziała Urszula Pasławska - Poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

- Procedowana dziś ustawa jest niezwykle wyczekiwana. W 2016 roku zmieniono ustawę w taki sposób, że dziś 99,7% terytorium Polski jest wyłączone z energetyki wiatrowej. W związku z tym jakakolwiek zmiana przyczyni się do uwolnienia energetyki wiatrowej. Energetyka odnawialna powinna być przede wszystkim lokalna. OZE równa się lokalność. Największym problemem jest brak sieci, które są histerycznie niedoinwestowane. Nawet najlepszy projekt, jeśli nie będzie miał podłączenia do sieci, nie będzie mógł funkcjonować. To jest wyzwanie dla nas, polityków - powiedziała Urszula Pasławska.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Finansów, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Piotra Mazurka – Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz JM Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Organizatorami Kongresu są Instytut ESG oraz Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na szlaku zielonej zmiany. W Warszawie odbył się II Kongres ESG - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl