Najpiękniejsze ciche plaże nad morzem bałtyckim. 10 mało znanych miejsc. Zobacz, gdzie jechać na wakacje 2023!

1/11

Jak uciec od tłumów nad polskim morzem? Sprawdźcie nasze propozycje mniej znanych miejsc nad Bałtykiem!

 fot. Piotr Krzyżanowski

2/11

1. Piaski

1. Piaski

To akurat jedno z najbardziej znanych miejsc na tej liście. Piaski to dawna rybacka wioska na Mierzei Wiślanej, obecnie część obleganej Krynicy Morskiej - jednak oddalona od niej o ponad 5 kilometrów i wielokrotnie od niej mniejsza - a więc także wielokrotnie mniej „pojemna” jeśli chodzi o liczbę przebywających tam jednocześnie wczasowiczów. Właśnie to sprawia, że na plaży jest spora szansa na brak ścisku i realną wygodę, tym bardziej, że do dyspozycji mamy ładnych kilka kilometrów Mierzei Wiślanej do dyspozycji, zanim natrafimy na zgęszczenie parawanów wokół Krynicy Morskiej. Mniej więcej kilometr od Piasków w stronę Krynicy Morskiej znajduje się plaża nudystów. Jeśli chodzi zaś o kierunek wschodni, to Piaski leżą ledwie półtora kilometra od granicy z rosyjskim Okręgiem Kaliningradzkim - rzecz jasna to zewnętrzna, pilnie strzeżona granica Unii Europejskie. Plażę mamy w Piaskach wprawdzie w Zatoce Gdańskiej, za to z widokiem na pełne morze - z tej perspektywy Półwysep Helski absolutnie nie zamyka nam widnokręgu.

 fot. Anna Arent

3/11

2. Rewa

2. Rewa

To może być ciekawe miejsce zwłaszcza dla tych urlopowiczów, którym pozostało jeszcze sporo do zwiedzania w Trójmieście, za to jednocześnie chętnie powylegiwaliby się na plaży o już zupełnie niemiejskim charakterze. Rewa leży ledwie 10 kilometrów na północ od Gdyni - przez co jest idealnym punktem wypadowym wycieczek do Trójmiasta, ale z jakichś nie do końca zrozumiałych przyczyn nie jest oblegana przez tłumy plażowiczów. Atmosfera jest tam leniwa, czas płynie spokojnie, ale też w samej Rewie nie brakuje wszystkiego, czego oczekuje od nadbałtyckiej miejscowości przeciętny wczasowicz. W Rewie - od wrzynającego się prawie na kilometr w morze Szpyrku Rewskiego (piaszczysta mikromierzeja o szerokości kilku metrów), zaczyna się Ryf Mew - czyli z roku na rok coraz wyraźniejsza (i tworząca w sprzyjających warunkach coś w rodzaju mikroarchipelagu piaszczystych wysypek) mielizna ciągnąca się aż do Półwyspu Helskiego. Kiedy morze jest spokojne, można nią nawet przejść aż do okolic Kuźnicy w wodzie sięgającej najwyżej do piersi, wymaga to jednak przebycia 700-metrowej szerokości i głębokiego na ok. 5 metrów przekopu zwanego Depką. Z kolei w stronę Trójmiasta - aż do miejscowości Mechelinki rozciąga się mniej więcej dwukilometrowa plaża oddzielona od reszty lądu niewielkim pasem wydm i dość rozległymi Łąkami Mechelińskimi, jeszcze dalej w kierunku Gdyni zaczyna się klif.

 fot. t.przechlewski [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

4/11

3. Białogóra

3. Białogóra

To już nie Zatoka Gdańska tylko pełne morze. Niemal ze wszystkich stron otoczona lasem Białogóra znajduje się ok 10 kilometrów na zachód od Dębek. Do pięknej - i szerokiej! - plaży mamy nieco ponad kilometr przez las. Kolejny powód, dla którego jest tu wielokrotnie bardziej pusto niż w sąsiednich Dębkach a tym bardziej nieodległej Karwii czy Jastrzębiej Górze. Sama Białogóra to po prostu letniskowa wieś, na tyle jednak często odwiedzana, że nie zabraknie nam tam ani smażalni ryb, ani gofrów, ani nawet parunastu straganów.

 fot. Andrzej Otrębski [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

5/11

4. Lubiatowo i Kopalino

4. Lubiatowo i Kopalino

Dwie niegdyś maleńkie, dziś oczywiście coraz większe wsie położone tuż obok siebie mniej więcej w połowie drogi między Białogórą a Mierzeją Sarbską. W rejonie Lubiatowa, już nad samym morzem znajduje się kilka dużych campingów. Skorzystanie z któregoś z nich to oczywiście sposób na najtańsze z możliwych zakwaterowanie nad Bałtykiem. W obu miejscowościach jest też oczywiście sporo pensjonatów i kwater. Jeśli chodzi o pozostałe elementy szeroko rozumianej infrastruktury turystycznej, to będzie ona raczej skromna.

 fot. Jan Jerszyński [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons

6/11

5. Słajszewo - Ciekocino - Ciekocinko

5. Słajszewo - Ciekocino - Ciekocinko

Okolica, którą z zupełnie czystym sumieniem można polecić tylko wczasowiczom dysponującym autem albo (jeszcze lepiej) rowerami dla całej rodziny. Dlaczego? Bo na piechotę do morza będzie całkiem spory kawałek - od każdej z tych wsi po około 5-6 kilometrów. Nawet zaś jeśli dojedziemy autem do któregoś z parkingów na linii lasu, to i tak czeka nas do dwóch kilometrów spaceru przez las, zanim dotrzemy do plaży. Choć paradoks polega na tym, że choć mniej więcej tyle samo musimy przebyć do plaży z dalej położonych kwater w Łebie czy Władysławowie, to tutaj ta dwukilometrowa odległość okazuje się dla większości ewentualnych chętnych bardzo skutecznie odstraszającą zaporą. Właśnie to zjawisko gwarantuje nam jednak, że będzie to jeden z najmniej oblężonych rejonów na całym polskim wybrzeżu.

 fot. Ciacho5 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

7/11

6. Człopino - Smołdzino - Smołdziński Las

6. Człopino - Smołdzino - Smołdziński Las

Te trzy wsie leżą między jeziorami Łebsko i Gardno, w pobliżu zachodnich krańców Słowińskiego Parku Narodowego, który w tym rejonie nadal robi wrażenie swym niepowtarzalnym wydmowym charakterem. W Smołdzinie i okolicach kwaterę znajdziemy, jednak nie ma tam szczególnie rozwiniętej infrastruktury turystycznej (jak na bałtyckie standardy nie ma jej właściwie wcale), jest za to cisza, spokój, spory czysty las i wspaniała pusta plaża.

To kolejne z miejsc, w którym zdecydowanie przyda nam się coś na czterech lub dwóch kołach. I tam również musimy się przygotować na półgodzinny spacer przez las zanim nawet od parkingu dotrzemy do plaży. Za to kiedy już do niej dojdziemy, otwarty horyzont i oddech z pewnością nam ten wysiłek wynagrodzą.

 fot. Chron-Paul (Diskussion) [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], from Wikimedia Commons

8/11

7. Jarosławiec

7. Jarosławiec

Wydmowe, porośnięte lasem wybrzeże, z szerokimi (kilkadziesiąt metrów) plażami. Na wschód od Jarosławca położony jest rozległy Centralny Poligon Wojsk Lotniczych. Brzmi groźnie - i rzeczywiście podczas ćwiczeń może być tam naprawdę groźnie. Od lat jednak teren tego poligonu jest zamykany dla cywili wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście odbywają się tam manewry - czyi relatywnie rzadko. Na ogół - zwłaszcza wzdłuż morza, można sobie tam spacerować po niemal bezludnej plaży. Na wschód od Jarosławca znajduje się spore jezioro Wicko, z kolei kilka kilometrów na zachód położone jest Jezioro Boczań, po jego drugiej stronie zaczynają się już pierwsze zabudowania Darłówka.

Bardzo przyjemną i bardzo spokojną opcją może być znalezienie kwatery w którejś z wsi na południowy zachód od Jarosławca - kłaniają się tu Rusinowo, Radziszkowo i Wicie.

 fot. Michal Gorski [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

9/11

8. Sarbinowo - Gąski

8. Sarbinowo - Gąski

Co prawda Gąski w ostatnich latach coraz mocniej się rozrastają, ale nadal jest to jedno z mniej zaludnionych miejsc nad Bałtykiem. Na tyle, że jeszcze kilka lat temu Gąski były jednym z potencjalnych miejsc lokalizacji planowanej elektrowni lądowej - protesty mieszkańców i tak jednak przekreśliły te plany. Podobnie rzecz ma się z pobliskim Sarbinowem - w tej okolicy nie powinniśmy więc spodziewać się gigantycznych tłumów na plażach. W Sarbinowie do obejrzenia jest XIX wieczny kościół ze stacjami Drogi Krzyżowej autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Z kolei w Gąskach możemy zobaczyć XIX wieczny zespół parkowy i latarnię morską wybudowaną w latach 1866-67.

 fot. Marcin.pw [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

10/11

9. Mrzeżyno

9. Mrzeżyno

Kolejna z nieco bardziej popularnych miejscowości na tej liście - nadal jednak bardzo kameralna w porównaniu z tymi najbardziej znanymi, o małomiasteczkowym charakterze. Mrzeżyno to miejscowość na swój sposób wyspecjalizowana, nastawiona przede wszystkim na spokojną turystykę rodzinną. Możemy tam zobaczyć niewielki port rybacki położony w ujściu Regi, z efektownymi falochronami, z kolei sama Rega nadaje się do kajakarstwa - bez najmniejszego problemu możemy sobie tam urządzić kilkugodzinny spływ z Trzebiatowa. Wędkarzy może z kolei zainteresować pobliskie jezioro Resko Przymorskie połączone z morzem odnogą Regi.

Wybrzeże w Mrzeżynie i wokół niego ma charakter wydmowy, plaże zaś są naprawdę szerokie - 100 metrów i więcej. W miejscowości bez problemu powinniśmy znaleźć wolne kwatery, dla zwolenników namiotów lub camperów są tam też dwa campingi.

 fot. Urząd Miejski w Trzebiatowie [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

11/11

10. Niechorze

10. Niechorze

Dawna wieś rybacka, która charakter letniska zyskała już w drugiej połowie XIX wieku. Czasy swej największej świetności Niechorze przeżywało (jako Klein Horst) na początku XX wieku, dojeżdżała tam wtedy kolej wąskotorowa, przy plaży zaś stał wybudowany na palach efektowny pawilon kąpielowy ze zjeżdżalnią prosto do morza, działały obiekty uzdrowiskowe i wodolecznicze. Największą atrakcją jest XIX wieczna latarnia morska, jedna z najładniejszych na całym wybrzeżu, ale w Niechorzu można też zobaczyć kilkanaście malowniczych kamieniczek rybackich (niektóre z XVIII wieku).

W samym Niechorzu szerokiej miejskiej plaży strzeże rząd wychodzących w morze falochronów, co nie każdemu musi się podobać. Na wschód i zachód od centrum miejscowości tego rodzaju fortyfikacji już jednak nie uświadczymy, część wydm została jednak umocniona głazami.

 fot. I, Pkuczynski [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Najnowsze wiadomości