Oświęcim. Arnold Schwarzenegger przyjedzie do Muzeum Auschwitz, a potem odwiedzi synagogę i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Arnold Schwarzenegger przyjedzie w nadchodzącą środę, 28 września do Oświęcimia
Arnold Schwarzenegger przyjedzie w nadchodzącą środę, 28 września do Oświęcimia Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
W nadchodzącą środę, 28 września do Oświęcimia przyjedzie Arnold Schwarzenegger. Słynny 75-letni amerykański aktor, filmowiec, następnie polityk, biznesmen, filantrop, aktywista ma w planach zwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Będzie także w mieście, gdzie chce zobaczyć synagogę i Muzeum Żydowskie przy placu Księdza Skarbka.

Arnold Schwarzenegger przyjedzie do Oświęcimia

Podczas historycznej wizyty Arnold Schwarzenegger odwiedzi obie części byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau oraz jedyną zachowaną synagogę w Oświęcimiu i sąsiadujące Muzeum Żydowskie, gdzie spotka się z ocaloną z Auschwitz byłą więźniarką Lidią Maksymowicz. Schwarzeneggerowi będzie towarzyszyć Simon Bergson, przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu i syn ocalonych z Auschwitz oraz jej dyrektor Tomasz Kuncewicz.

- Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył - powiedział Schwarzenegger o swojej nadchodzącej wizycie.

W czerwcu fundacja wyróżniła Schwarzeneggera nagrodą specjalną za zaangażowanie w zapobieganie nienawiści. Były gubernator Kalifornii obiecał odwiedzić Auschwitz, by pogłębić swoją wiedzę i kontynuować działania na rzecz walki z uprzedzeniami. Schwarzenegger od wielu lat publicznie występuje przeciwko nienawiści w mediach społecznościowych, gdzie regularnie zamieszcza filmy i oświadczenia dla milionów swoich fanów.

Przewodniczący Simon Bergson, o nadchodzącej wizycie: - Chociaż nasze ścieżki życia są zupełnie inne, to zarówno Arnold, jak i ja urodziliśmy się w Austrii zaraz po II wojnie światowej, on w Grazu, a ja w obozie przejściowym, gdzie moi rodzice trafili po wyzwoleniu z obozu w Auschwitz. Teraz obaj razem walczymy z nienawiścią i staramy się zmieniać świat. Arnold i ja jesteśmy żywym dowodem na to, że w ciągu jednego pokolenia nienawiść można wykorzenić.

Organizatorem wizyty Arnolda Schwarzeneggera jest fundacja Centrum Żydowskie w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation) założona w 2000 r. aby upamiętnić miejscową społeczność żydowską oraz uczyć o współczesnych zagrożeniach wynikających z antysemityzmu oraz innych uprzedzeń.

- Przed II wojną światową ponad 50 proc. mieszkańców Oświęcimia było Żydami. Historia obecności Żydów w mieście sięga XVI w. Żydowscy mieszkańcy nazywali je Oszpicin z jidysz: goście. W wyniku Holokaustu zginęli niemal wszyscy miejscowi Żydzi. Ostatni ocalony z Zagłady żydowski oświęcimianin Szymon Kluger zmarł w 2000 r. - przypomina Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego.

Dziś o tej historii opowiada wystawa główna w Muzeum Żydowskim pt. Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia. Zwiedzić można także sąsiadującą jedyną zachowaną synagogę Chewra Lomdej Misznajot, Park Pamięci Wielkiej Synagogi, cmentarz żydowski oraz Domem Klugerów z Cafe Bergson. Muzeum realizuje lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl