PAN: umrze wielu ludzi pozbawionych pomocy. Zalecenia specjalistów: jak walczyć z koronawirusem?

1/10

Eksperci PAN przygotowali zalecenia dla każdego Polaka, a także dla pracodawców, pracowników medycznych i seniorów dotyczące tego, co robić, by zatrzymać lawinowo rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Zobacz, co radzą specjaliści!

 istockphoto.com

2/10

"Nie pluj i nie kichaj na los swoich bliskich, znajomych i napotkanych nieznajomych."

Eksperci PAN przypominają o tym, jak ważne jest zachowywanie dystansu społecznego i noszenie maseczki. Zachęcają też do tego, by podróże ograniczyć do tych naprawdę koniecznych, a z innymi spotykać się najlepiej na otwartej przestrzeni. Należy pamiętać też o częstym myciu rąk, a gdy to niemożliwe - o użyciu preparatu dezynfekującego.

 istockphoto.com

3/10

Jeśli źle się czujesz i masz objawy grypy lub przeziębienia - zostań w domu i nie spotykaj się z innymi. Jak długo? Wg rad ekspertów PAN - do całkowitego zniknięcia objawów, a nawet o dzień lub dwa dłużej. Specjaliści zachęcają też do skontaktowania się z lekarzem.

Utrata węchu i smaku to jeden z głównych objawów zakażenia koronawirusem. Jeśli cię to dotknęło, bądź stwierdzono u ciebie koronawirusa, eksperci PAN zalecają, byś poinformował o tym osoby, z którymi miałeś kontakt w ostatnich dwóch dniach przed pojawieniem się objawów.

 istockphoto.com

4/10

Twoje dziecko chodzi do szkoły, gdzie wśród rówieśników lub opiekunów rozpoznano COVID-19? Eksperci PAN zalecają, by w takiej sytuacji nie wychodzić bez potrzeby z domu, w pracy zachowywać dystans społeczny, nosić maseczkę i często myć ręce. Należy także skontaktować się z lekarzem, gdy pojawią się najmniejsze objawy sugerujące zakażenie koronawirusem (u ciebie lub u dziecka), a także nie spotykać się z osobami z grupy ryzyka. Tak samo należy zachowywać się, gdy koronawirusa stwierdzono u któregoś ze współpracowników bądź ich bliskich.

 istockphoto.com

5/10

Zespół doradczy ds. COVID-19 przy Prezesie PAN przypomina o pomocy sąsiadom, znajomym i innym. Warto pomagać, ale tylko w miarę możliwości i koniecznie przy zachowaniu środków ostrożności.

 istockphoto.com

6/10

Pracodawcom eksperci PAN zalecają skierowanie pracowników do pracy zdalnej w możliwie największym zakresie. Wiele osób podróżuje do pracy komunikacją publiczną, gdzie jest spory tłok i łatwo o zakażenie koronawirusem. Praca zdalna zminimalizuje ryzyko zakażenia, ale także zmniejszy tłumy w autobusach. Do pracy zdalnej powinni być kierowani przede wszystkim pracownicy przeziębieni oraz ci, którzy mieli kontakt z chorym na COVID-19.

 istockphoto.com

7/10

Od pracodawców oraz osób odpowiedzialnych za innych eksperci PAN oczekują także, że będą oni nakładać jedynie uzasadnione naukowo rygory i ograniczenia oraz przedstawiać je w sposób zrozumiały dla wszystkich. Specjaliści przypominają też, że "przesadne i niezrozumiałe rygory są lekceważone" i nie dadzą zamierzonego efektu oraz, że przykład idzie z góry - dlatego nakładając ograniczenia, sami musimy ich przestrzegać.

 istockphoto.com

8/10

Specjalne zalecenia eksperci PAN przygotowali także dla seniorów, którym radzą minimalizowanie jakichkolwiek kontaktów z innymi, a przede wszystkim unikanie zatłoczonych miejsc oraz ograniczenie spotkań towarzyskich.

 istockphoto.com

9/10

Eksperci PAN przypominają pracownikom medycznym, by stosowali środki ochrony osobistej i udzielali pomocy swoim pacjentom. "Nie zakładaj, że walka z COVID-19 ciebie nie dotyczy" - apeluje zespół specjalistów do pracowników medycznych.

 istockphoto.com

10/10

"Suma tych prostych działań ograniczy już za dwa tygodnie codzienną liczbę zachorowań. Ale tylko wtedy, gdy będziemy się do nich stosowali powszechnie i rygorystycznie."

 istockphoto.com

Najnowsze wiadomości