Pasjans – zasady i jak grać. Sprawdź, jak ułożyć pasjansa i baw się dobrze w każdej sytuacji

Anita Persona
Układanie pasjansa jest proste, sprawdź i zagraj.
Układanie pasjansa jest proste, sprawdź i zagraj. Esteban López/Unsplash
Pasjans to klasyczna gra karciana, którą można grać samotnie i wszędzie, gdzie tylko chcemy. Gra oferuje więc łatwo dostępną rozrywkę i jednocześnie stanowi wyzwanie intelektualne. Jeśli jednak nie wiesz, jak grać w pasjansa, a chcesz się tego dowiedzieć, to spieszę z pomocą. Dowiedz się więc już teraz, jak grać w pasjansa i jak ułożyć pasjansa krok po kroku.

Spis treści

Pasjans – co to jest?

Pasjans to rodzaj gry karcianej, zwyczajowo skierowanej do jednej osoby. Nazwa zabawy wywodzi się natomiast od francuskiego słowa „patience”, co oznacza cierpliwość i doskonale oddaje charakter tej gry, która często wymaga w równej mierze skupienia, co cierpliwości. Podstawowym celem pasjansa jest przy tym uporządkowanie kart według określonych zasad, na przykład w kolejności rosnącej lub malejącej, lub też w odpowiednich kolorach i figurach. Pasjans może mieć wiele wariantów, w tym bardzo popularny Klondike, Freecell, Spider, czy Pyramid, a każdy z nich posiadają swoje unikalne zasady i strategie.

Warto wiedzieć, że pasjans, podobnie jak m.in. gra Uno, jest popularny nie tylko jako gra karciana w świecie rzeczywistym, ale również jako gra komputerowa. W cyfrowej wersji pasjans znajdziemy więc obecnie na różnych platformach, co sprawia, że gra jest łatwo dostępna i szeroko rozpowszechniona. Pasjans może być relaksującym sposobem na spędzenie czasu, a jednocześnie ćwiczeniem umysłowym, wymagającym logicznego myślenia i planowania z wyprzedzeniem. To wszystko sprawia, że gra ta jest bardzo popularna, choć nie każdy musi wiedzieć, jak w nią grać.

Jak grać w pasjansa? To proste!

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pasjansa, nazywanym przez wielu klasycznym pasjansem, jest Klondike. Gra odbywa się przy użyciu standardowej talii 52 kart i jest rozgrywana solo. Celem gry jest natomiastowe uporządkowanie wszystkich kart na czterech stosach fundamentów, zaczynając od asów, a kończąc na królach, według kolorów (pik, kier, karo, trefl). Oto zasady pasjansa i wszystko, co należy wiedzieć o grze po kolei.

Rozpoczęcie gry

  • Karty są rozdawane na stole w siedmiu kolumnach, zwanych tableau. Pierwsza kolumna ma jedną kartę, druga kolumna ma dwie karty, trzecia trzy karty, i tak dalej, aż do siódmej kolumny, która ma siedem kart. Tylko ostatnia karta w każdej kolumnie jest odkryta, reszta jest zakryta. Pozostałe karty tworzą stos do dobierania (talia).

Zasady gry w Pasjansa

  • Karty na tableau można przemieszczać zgodnie z określonymi zasadami. Karty mogą być przenoszone tylko na odkryte karty i muszą być układane w porządku malejącym oraz na przemian kolorami (np. czerwona dama na czarnego króla).

  • Jeśli w tableau jest wolne miejsce, można tam przenieść tylko króla lub stos kart zaczynający się od króla.

  • Karty z talii mogą być dobierane pojedynczo lub po trzy (w zależności od wybranych zasad) i przenoszone na tableau lub od razu fundamenty, jeśli tam pasują.

  • Celem jest przeniesienie wszystkich kart z tableau i talii na cztery fundamenty, zaczynając od asów i układając karty rosnąco według kolorów (as, dwa, trzy, ..., król).

Dodatkowe zasady

  • Jeśli nie można wykonać żadnego ruchu, można przeszukać talię, aby znaleźć użyteczną kartę.

  • Gracz może przeglądać talie wielokrotnie, ale w bardziej zaawansowanych wersjach gry liczba przeglądów może być ograniczona.

Wygrana, czyli kiedy pasjans jest ułożony?

  • Gra jest wygrana, gdy wszystkie karty zostaną przeniesione na fundamenty w odpowiednim porządku, tworząc cztery stosy kart od asa do króla w każdym kolorze.

Podsumowując, pasjans klasyczny ma proste do zrozumienia zasady, ale samo ułożenie pasjansa wymaga strategicznego myślenia i cierpliwości. Teraz, gdy wiesz, jak grać w pasjansa i jak go ułożyć, możesz bez problemu cieszyć się tą klasyczną grą karcianą, która stanowi dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl