Podaruj Muzeum zdjęcia WIELICZKI

Materiał informacyjny - Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Rynek Dolny w Wieliczce
Rynek Dolny w Wieliczce M. Kaszowski
Udostępnij:
Wieliczka to słowo-klucz, który otwiera drzwi do ludzkiej pamięci i wywołuje miłe wspomnienia. Tym razem jednak nie o kopalnię soli chodzi, ale o miasto, w którym ona się znajduje. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zwraca się z prośbą o pomoc w odtworzeniu niepowtarzalnej atmosfery dawnej Wieliczki. Jeżeli dysponują Państwo fotografiami miasta lub zechcą spisać wspomnienia, Muzeum zachęca do przekazania ich do swoich zbiorów. Mogą one pochodzić z dowolnego okresu.

Muzeum ma nadzieję, że dzięki tym fotografiom oraz wspomnieniom pomogą Państwo odpowiedzieć na liczne pytania dotyczące wyglądu dawnego miasta i otoczenia szybu Daniłowicza, którym schodzi się do kopalni.

Inspiracją do tej akcji jest wystawa „Podróż do przeszłości Wieliczki”, którą zobaczyć można w Zamku Żupnym w Wieliczce. Prezentuje fotografie miasta z lat 60. i 70. XX w. pochodzące ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Ich autorami są byli pracownicy tej instytucji: Alfons Długosz – założyciel i wieloletni Dyrektor Muzeum, Michał Grochal – historyk sztuki oraz Michał Kaszowski – fotograf.

Jaka jest Wieliczka z tamtych lat? Swym wyglądem przypomina inne małe ośrodki miejskie w Polsce z tamtych czasów. Przeważały parterowe domki jednorodzinne, w większości murowane i kryte dachówką, nie mniej jednak popularna była zabudowa drewniana zadaszona papą. Choć już tyle lat po wojnie jej ślady jeszcze są widoczne na kilku fotografiach, w tym przedstawiającej Zamek Żupny. Wieliczka to atrakcja turystyczna co wyraża się w zdjęciach ulic zastawionych autobusami oczekującymi na zwiedzających kopalnię. Wystawę można oglądać do 10 kwietnia 2022 r.

Zaprezentowane prace „muzealnych fotografów” stanowią cenną dokumentację historyczną i obyczajową Wieliczki, o dużych walorach artystycznych. Muzeum ma nadzieję, że Państwo pomogą te zbiory powiększyć.

Osoby zainteresowane przekazaniem swoich zdjęć lub wspomnień do zbiorów muzeum proszone są o kontakt z Małgorzatą Bogucką: 12 289 16 27 / [email protected]

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zbiera obiekty związane z Wieliczką nieustannie, nie tylko w czasie trwania tej wystawy.

www.muzeum.wieliczka.pl

Wspólnie zachowajmy pamięć o dawnym mieście!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl