Pokojowa misja NATO na Ukrainie? Poseł PiS Bartosz Kownacki komentuje pomysł

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Bartosz Kownacki, PiS
Bartosz Kownacki, PiS facebook.com/KownackiBartosz/
– Pewnie znajdą się osoby krytykujące i mówiące, że to jest nierealne. Tylko proszę zauważyć, gdyby nie takie – wydawało się jeszcze trzy tygodnie temu – wygórowane żądania Polski, to pewnie w ogóle nie byłoby sankcji na Rosję. Pomoc militarna dla Ukrainy byłaby pewnie bardzo ograniczona i sprowadzała co najwyżej do hełmów – mówi polskatimes.pl o propozycji misji pokojowej NATO na Ukrainie Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą we wtorek złożyli wizytę w Kijowie. Jej celem było potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego.
Politycy reprezentowali Radę Europejską na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

W rozmowie z polskatimes.pl Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej ocenił, że wizyta pokazała, że mamy jeszcze w Polsce i w Europie może niewielu, ale mężów stanu. Bartosz Kownacki przypomniał wizytę śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego w Gruzji w 2008 roku, który – jak mówił poseł PiS – „ryzykował własnym życiem w jakimś sensie, a później życie stracił”. – Ale śp. Lech Kaczyński powstrzymał inwazję rosyjską na Gruzję – dodał.

Mówiąc o wtorkowej wizycie polityków w Kijowie, poseł PiS podkreślił, że „to są bohaterowie, którzy zaryzykowali własnym życiem, własnym bezpieczeństwem, pojechali po to, żeby dać wsparcie Ukrainie”. – Oczekiwałem na takie spotkanie. Jakiś czas temu mówiłem o nim premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas jego spotkania z doradcami. Cieszę się, że ta wizyta się odbyła, bo to kontynuowanie dziedzictwa śp. Lecha Kaczyńskiego – dodał.

Zdaniem Bartosza Kownackiego wizyta zostanie odebrana na świecie, jako taka, że Polacy nie uginają się przed terrorem, nie boją się, są odważni i są racjonalni. – Jeżeli trzeba pomocy, to nawet ryzykując własne życie, potrafią to zrobić – dodał.

Poseł PiS dopytywany o propozycję wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział w Kijowie, że na Ukrainie powinna być misja pokojowa NATO, odpowiedział, że „historyczne doświadczenia są takie, że misje pokojowe koalicji, misje pokojowe NATO, są możliwe”. – Misje te zawsze dotyczyły były kierowane w regionach mniej zapalnych w tym znaczeniu, że nie było tam państw o takim potencjale jak Rosja – mówił.

Dodał, że dostrzega więc pewne problemy z tym związane. Jednak – jak mówił Bartosz Kownacki – „po pierwsze – formalnie i faktycznie jest możliwe, a po drugie – dobrze, że taka propozycja padła, bo była ona moralnie i etycznie pożądana”. – Pewnie znajdą się osoby krytykujące i mówiące, że to jest nierealne. Tylko proszę zauważyć, gdyby nie takie – wydawało się jeszcze trzy tygodnie temu – wygórowane żądania Polski, to pewnie w ogóle nie byłoby sankcji na Rosję. Pomoc militarna Ukrainie byłaby pewnie bardzo ograniczona i sprowadzała co najwyżej do hełmów. Państwa, takie jak Polska się postawiły i powiedziały coś, co jest ważne, co jest kwestią naszego bezpieczeństwa i jest moralnie istotne. Dzięki temu przynajmniej w części udało się uzyskać sankcje na Rosję, ale nie uzyskaliśmy wszystkiego. Nadal gaz płynie, nadal płynie ropa. Niestety, jeszcze nie wszystko udało się zrobić, ale udało się jednak dużo uzyskać. Jeżeli my stawiamy wysokie żądania, wydawałoby się dziś bardzo trudne do zrealizowania, to jest szansa, że być może – jeżeli nie w całości – to w części zostaną one zrealizowane. Jeżeli nikt takich żądań nie postawi, jeżeli wszyscy będą udawali, że się nic nie dzieje, to Rosja będzie robiła, co chce – mówił.

Zdaniem polityka PiS to ostatni moment, żeby Putina powstrzymać i misja pokojowa na pewno by w tym pomogła. – Tym bardziej, że potencjał wojskowy Rosji nie jest aż tak straszny, jak się wszystkim wydawało – ocenił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pokojowa misja NATO na Ukrainie? Poseł PiS Bartosz Kownacki komentuje pomysł - Portal i.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl