Praca zdalna, czy praca w biurze. Wyniki badania zaskakują

Damian Świderski
Damian Świderski
Pracownicy chętnie pracują zdalnie. Mają jednak problem z pogodzeniem home office z życiem rodzinnym
Pracownicy chętnie pracują zdalnie. Mają jednak problem z pogodzeniem home office z życiem rodzinnym Pixabay/Frambee
Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, szybko znaleziono pomysł, jak uczyć się i pracować z domów. Dla jednych stało się to wybawieniem, dla innych praca z domu to wielogodzinne ślęczenie przed komputerem i zaniedbywanie życia rodzinnego.

Badanie „Zaprojektuj biuro przyszłości”, zostało przeprowadzone wśród dwóch firm, Skanska i Colliers. Badani opowiedzieli się za problemami w pracy zdalnej. Wielu z nich nie potrafi oddzielić pracy zdalnej od życia rodzinnego. Według psycholog z Uniwersytetu SWPS Małgorzaty Osowieckiej praca zdalna to wyzwanie.

Ludzie mają warunki i sprzęt do pracy zdalnej

Wyniki badania „Zaprojektuj biuro przyszłości” zaskakują. Aż 70 proc. badanych twierdzi, że ich dom jest w pełni przystosowany do pracy zdalnej. Blisko sto procent badanych posiada laptop lub komputer. 85 proc. badanych, ma dość dobry internet. Trochę gorzej jest ze stanowiskiem pracy. Niecałe 60 proc. osób uważa, że burko lub stół, nadaje się, aby wygodnie i bezpiecznie pracować przez wiele godzin, a 56 proc. badanych uważa to samo o wygodzie i bezpieczeństwie krzesła lub fotela.

Czym teraz różni się praca zdalna od tej w biurze?

Pandemia pozwoliła milionom pracowników zostawać w domu, ograniczyć wydatki na podróże, czy też konieczność wczesnego wstawania. Pozwoliła też na większą swobodę w kwestii stroju. Niestety, podczas pracy zdalnej pracownik jest sam i nie ma bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami.

– Aktualnie o wiele bardziej niż o potrzebę samotności w pracy (człowiek jest z natury społeczny, potrzebuje innych ludzi, by żyć szczęśliwie) chodzi o potrzebę decyzyjności, swobodę podejmowanych działań, wybór własnego rytmu pracy i odpoczynku – kontynuuje psycholog Małgorzata Osowiecka z Uniwersytetu SWPS.

Na częstotliwość bywania w biurze wpływa możliwość pracy w ciszy i spokoju, a więc bez zbędnych interakcji.

Praca w domu, czy w biurze? Jak to wygląda prawnie?

Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy nie uzyskają pełnej dowolności wyboru miejsca pracy. Miejsce pracy zdalnej będzie musiało być dokładnie sprecyzowane, a pracodawca będzie zobligowany zarówno do zapewnienia odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, jak i do kontroli stosowania przepisów BHP.

Obowiązkiem pracodawcy będzie pokrywanie kosztów realizacji pracy zdalnej, w szczególności kosztów energii, ale także wszystkich innych. Koszty te będą mogły być również pokrywane w postaci ekwiwalentu lub ryczałtu.

Źródło: Joanna Niedziela-Dąbrowska (Komunikacja Plus)

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl