Prasówka 8.12.2022 - wydarzenia dnia, podsumowanie z wczoraj - sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 7.12. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „1300 plus dla każdego bez żadnych warunków. Kiedy taki nowy zasiłek będzie dostępny dla każdego obywatela? [8.12.2022]”?

Prasówka 8.12: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 1300 plus dla każdego bez żadnych warunków. Kiedy taki nowy zasiłek będzie dostępny dla każdego obywatela? [8.12.2022]

Zamiast wielu zasiłków i świadczeń socjalnych, w tym zasiłku dla bezrobotnych czy 500 plus albo 300 zł na wyprawkę szkolną - jeden zasiłek otrzymywany przez każdego obywatela co miesiąc w stałej wysokości, np. 1 300 zł. Bez biurokracji, ogromnych nakładów pracy, jakich wymaga obsługa każdego programu socjalnego oddzielnie - to oszczędności. Za to dla obywatela - bez stresu, że bez pieniędzy będzie przymierał z głodu albo jako bezdomny szukał miejsca w noclegowni.

Nie przegap promocji!

📢 [Małżeństwo 500 plus czyli nowy zasiłek dla seniorów. Ile lat trzeba być w związku by co miesiąc przysługiwały dodatkowe pieniądze 8.12.2022

Po dwóch latach wraca sprawa stałego zasiłku 500 plus dla małżeństw o dużym stażu małżeńskim. Wtedy prośba o inicjatywę ustawodawczą trafiła do prezydenta. Ponieważ nie ostała podjęta, teraz z inicjatywy obywateli podobny projekt – w formie petycji, trafił do Sejmu. Co ważne, posłowie ze specjalnej komisji powołanej do rozpatrywania petycji formalnie zajęli się tą petycją. Sejm powrócił już po wakacjach do pracy, jest więc nadzieja na dalszy ciąg prac nad projektem! Jakie są szanse, że świadczenie będzie wypłacane małżeństwom z odpowiednim stażem już od początku 2023 roku?

📢 Dodatkowe 3000+ dla emerytów w 2023: poza rekordową waloryzacją emerytur. Sprawdź, mamy wyliczenia [8.12.2022]

Z niemal stuprocentową pewnością najniższa emerytura wzrośnie od marca 2023 r. do kwoty ponad 1 500 zł. Wiadomo też, że poza gwarantowaną już przez ustawę trzynastą emeryturą seniorzy dostaną także czternastkę – deklarowali to minister Marzena Maląg i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oczywiście to tylko waloryzacja i cały efekt matematyczny "psuje" wysoka inflacja sprawiająca, że jeszcze szybciej niż emerytury rosną koszty utrzymania. Dlatego tak ważną w 2023 r. rolę odgrywać mają dodatkowe świadczenia: trzynasta u czternasta emerytura. I dlatego nie tylko najgorzej sytuowani emeryci z nadzieją pytają o piętnastą emeryturę.

Prasówka 8.12: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Finał 11. edycji "Top Model". Znamy nazwisko zwyciężczyni. To na nią wskazywali internauci

Za nami finałowy odcinek 11. edycji programu "Top Model". O tytuł walczyły Natalia, Klaudia i Michalina. Wiemy, która uczestniczka wygrała. To na nią często wskazywali internauci. To Klaudia Nieścior!

📢 "Trumna na kółkach". Znany adwokat został ukarany przez sąd dyscyplinarny

Sąd dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi zawiesił na 16 miesięcy w wykonywaniu czynności zawodowych adwokata Pawła K. za jego wypowiedź o "trumnie na kółkach". Jest on oskarżony o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie osoby.

📢 Szef MON wicepremier Mariusz Błaszczak: zestawy Patriot z Niemiec będą dowodzone przez dowódców Wojska Polskiego

Strona niemiecka zgodziła się, aby przekazane przez nią zestawy Patriot były wpięte w polski system dowodzenia, będą one dowodzone przez dowódców Wojska Polskiego; rozmowy dotyczą rozmieszczenia zestawów na Lubelszczyźnie - powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

📢 Zatrważające słowa Kliczki. Mieszkańcy Kijowa muszą być na to gotowi

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że mieszkańcy miasta powinni być przygotowani na możliwą ewakuację, jeśli dojdzie do kolejnych ataków na infrastrukturę krytyczną. Przestrzegł, że w stolicy Ukrainy może dojść do „apokalipsy”.

📢 Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

7 grudnia jest 287. dniem wojny na Ukrainie. Czterech policjantów zginęło, a czterech kolejnych zostało rannych w środę w wyniku eksplozji rosyjskich min; zabici i poszkodowani funkcjonariusze zajmowali się usuwaniem ładunków wybuchowych na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - powiadomił na Facebooku komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko. Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała dodanie prawie 200 osób i podmiotów gospodarczych do unijnej listy sankcji wobec Moskwy. W dziewiątym pakiecie restrykcji miałyby znaleźć się rosyjskie siły zbrojne i trzy banki w Rosji.

📢 Prognoza pogody na najbliższe dni. W sobotę w Bieszczadach nawet 7 stopni powyżej zera

W ciągu najbliższych dni pogoda w Polsce będzie dynamiczna. Miejscami spaść może nawet 15-20 cm śniegu, możliwe będą burze śnieżne, a na drogach mogą wystąpić niebezpieczne warunki. W czwartek i piątek termometry pokażą maksymalnie 4 stopnie Celsjusza. Duża amplituda temperatur czeka nas w sobotę: tego dnia północne krańce Polski obejmie mróz do -4 st. podczas gdy w rejonie Bieszczad może być nawet 7 st. Celsjusza.

📢 Lech Wałęsa znowu narzeka na brak pieniędzy. Swoją żonę nazywa... "największą pijawą"

Lech Wałęsa od dłuższego czasu narzeka na swoje finanse. Choć zarabia na wykładach w Stanach Zjednoczonych ogromne pieniądze, potrzeby są dużo większe. Były prezydent twierdzi, że jego bliscy nieustannie wyciągają do niego ręce po pieniądze, a jego żona jest... "największą pijawą".

📢 Prezydent Peru Pedro Castillo został aresztowany. Parlament przeprowadził impeachment

Gorąca politycznie środa w Peru. Prezydent Pedro Castillo zdecydował się rozwiązać parlament i wprowadzić stan wyjątkowy. Legislatura nie przejęła się jego decyzją i przegłosowała jego impeachment. Po tym, jak został usunięty z urzędu, został też aresztowany.

📢 Doda wyproszona z restauracji w Wietnamie. Dlaczego do tego doszło? Partner piosenkarki zdradził powód. Zdjęcia mówią same za siebie

Dorota Rabczewska przebywa obecnie w Wietnamie, dokąd udała się ze swoim nowym partnerem Dariuszem Pachutem. W czasie tego wyjazdu doszło do bardzo nieprzyjemnej sytuacji z udziałem polskiej gwiazdy. Doda została bowiem wyproszona z hotelowej restauracji. Dlaczego? Zdradził go ukochany wokalistki.

📢 Te osoby mogą spodziewać się wezwania do wojska. Wielka mobilizacja polskiej armii. W 2023 roku 200 tys. osób powołanych na ćwiczenia

Według rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej w 2023 roku przewidywane jest powołanie nawet 200 tys. osób na ćwiczenia wojskowe. Kto może spodziewać się takiego wezwania? Chodzi o żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy, a także do 17 128 osób do służby zawodowej.

📢 Krzysztof Zalewski opowiada o swoim występie w "Idolu". To było już 20 lat temu! Jak to wspomina?

  • 20 lat temu w Polsacie to było takie pierwsze zerknięcie za kurtynę i zobaczenie jak wygląda w Polsce show-biznes - mówi o swoim występie w "Idolu" znany muzyk Krzysztof Zalewski. Co jeszcze zapamiętał z tego czasu?

📢 Indie. Błyskawice zabiły 907 osób tylko w 2022 roku. To oficjalne dane

Jak poinformowało indyjskie Ministerstwo Nauk o Ziemi, w samym bieżącym roku, aż 907 osób zginęło w tym kraju z powodu błyskawic. Władze odnotowały duży wzrost liczby przypadków ekstremalnych zjawisk pogodowych. Mowa o burzach oraz falach gorąca.

📢 Rzeź rosyjskich szpiegów w Europie. To efekt wojny, ale kto w Moskwie sypie?

Przez ponad dziewięć miesięcy inwazji Rosji na Ukrainę Moskwa poniosła straty nie tylko na froncie walk z Ukraińcami, ale też w szpiegowskich zmaganiach z Zachodem. Z wielu państw wyrzucono łącznie kilkuset rosyjskich dyplomatów pracujących dla wywiadu. Jeszcze większym ciosem dla Moskwy są straty w szeregach nielegałów, w których inwestuje się przez długie lata.

📢 Film tylko dla dorosłych hitem Netfliksa. "Kochanek Lady Chatterley" bije rekordy popularności

"Kochanek Lady Chatterley" to produkcja Netfliksa zrealizowana na podstawie powieści, która wywołała obyczajowy skandal. Film jest przeznaczony tylko dla dorosłych widzów, ze względu na pikantne sceny erotyczne. Już stał się hitem platformy, jest też dobrze oceniany przez krytyków.

📢 USA: Restauracja odmówiła obsługi grupy chrześcijan. Powołano się na „godność” personelu

Jedna z restauracji w Richmond w Stanach Zjednoczonych anulowała rezerwację na prywatną imprezę organizowaną przez konserwatywną organizację chrześcijańską, powołując się na sprzeciw tej grupy wobec małżeństw osób tej samej płci oraz praw do aborcji. Pracownicy restauracji – z których wielu to osoby LGBTQ+ – mieli czuć się „nieswojo” i „niebezpiecznie”.

📢 Margaret i Viki Gabor we wspólnym utworze. Fani obu artystek czekali na to z niecierpliwością

Viki Garbor i Margaret sprawiły swoim fanom prezent na święta i wspólnie zaśpiewały w utworze "Cute". Kawałek znalazł się na płycie Gabor, a teledysk do niego został zaprezentowany w mikołajki. Zobacz, jak wypadły młode artystki.

📢 Zakończyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Powołano specjalny sztab przedwyborczy

Zakończyło się spotkanie Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Portal i.pl ustalił, że podczas posiedzenia komitetu powołano sztab przedwyborczy.

📢 Jest zwiastun nowej "Akademii Pana Kleksa". Kiedy wyczekiwany film zadebiutuje w kinach?

Kilka miesięcy temu ruszyły prace nad nową ekranizacją słynnej bajki Jana Brzechwy - "Akademii Pana Kleksa". Ukazał się już pierwszy zwiastun filmu. Kiedy będziemy mogli zobaczyć go w kinach?

📢 Ujawniono, o czym doradcy nie mogą mówić Putinowi. W grę wchodzą sprawy poruszane na spotkaniu z Radą ds. Praw Człowieka

W środę doszło do spotkania Władimira Putina z członkami Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka. Jak informuje niezależny rosyjski portal „Wiorstka”, podczas rozmowy przedstawiciele Rady nie mogli mówić o „niewygodnych” tematach, zwłaszcza o wojnie na Ukrainie.

📢 Piotr Żyła. Tak żyje znany skoczek narciarski z Wisły, mistrza świata z 2021 roku? Zobaczcie, co robi w zwykły dzień!

Piotr Żyła to jeden z najbardziej rozpoznawalnych skoczków narciarskich. Już niedługo, bo na początku listopada, rozpoczną się zmagania o Kryształową Kulę. Zajrzeliśmy na profil Piotra Żyły, by zobaczyć, jak żyje poza sezonem. Niezmiennie wszystko w jego życiu kręci się wokół skoków i sportu. Zobaczcie sami!

📢 Wigilia dla samotnych w Warszawie. Organizator, Fundacja Wolne Miejsce: Władze Warszawy nie chcą pomóc przy opłaceniu hali EXPO XXI

Fundacja Wolne Miejsce od przeszło 20 lat organizuje świąteczne wydarzenia dla potrzebujących w wielu polskich miastach. W tym roku ma się odbyć Największa Wigilia dla Samotnych w Polsce. Jednym z miejsc będzie Warszawa. Przedstawiciele fundacji twierdzą, że władze stolicy odmówiły wsparcia przy wynajmie obiektu na potrzeby organizacji świątecznego wydarzenia.

📢 Ważna decyzja dla kredytobiorców. RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. Co z ratami kredytu?

Podobnie jak miesiąc temu, wyjątkowo długo musieliśmy czekać na decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Nie było zaskoczenia, trzeci miesiąc z rzędu nie zdecydowano się na podwyżkę stóp procentowych. Główna stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75 proc. Jednak raty część kredytów hipotecznych i tak wzrosną. – Coraz bardziej prawdopodobne, że cykl podwyżek już się zakończył – wskazują analitycy PKO Banku Polskiego.

📢 Lubelszczyzna. Tak mieszka jedyna w kraju rodzina amiszów. Zobacz jak wygląda ich codzienność [ZDJĘCIA]

Żyją zgodnie z Pismem Świętym. Jakub nigdy nie był pijany, a Anita ściąga chustkę z głowy tylko w nocy. Nie mają w domu telewizji ani radia, ale korzystają z samochodu i z 500 plus. Zobaczcie, jak mieszka jedyna w Polsce rodzina amiszów spod Janowa Lubelskiego.

📢 Julia Wieniawa i Nikodem Rozbicki pojawili się razem na gali Polsatu. Nie szczędzili sobie czułości. Co z ich rozstaniem?

Julia Wieniawa i Nikodem Rozbicki pojawili się razem na gali Polsatu, podczas której nie szczędzili sobie czułości. Kilka tygodni temu na Instagramach obojga pojawiła się informacja, że się rozstali. Coś się zmieniło?

📢 Cristiano Ronaldo zszedł sam do szatni, gdy Portugalia świętowała awans do ćwierćfinału mundialu

Kapitan reprezentacji Portugalii, Cristiano Ronaldo zszedł sam do szatni stadionu Lusail Iconic po zwycięstwie swojej drużyny w meczu ze Szwajcarią (6:1) w 1/8 finału mistrzostw świata 2022 w Katarze. Gdy Cristiano szedł w stronę szatni, inni zawodnicy portugalskiej drużyny nadal przebywali na boisku, świętując rozgromienie Szwajcarii i awans do ćwierćfinału mundialuw Katarze.

📢 Pierwsza publiczna egzekucja odkąd talibowie powrócili do władzy

Po przejęciu władzy przez talibów, sędziowie w Afganistanie otrzymali edykt nakazujący stosowanie wszystkich kar przewidzianych przez prawo koraniczne, łącznie z kamienowaniem, amputacją kończyn, chłostą i publicznymi egzekucjami. Wydał go najwyższy przywódca talibów w Afganistanie. Jak poinformował w środę rzecznik talibów, przeprowadzona została pierwsza publiczna egzekucja odkąd talibowie wrócili tam do władzy.

📢 Niemieckie Patrioty będą wpięte w nasz system? Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz: Gdyby tak się nie stało to taka pomoc byłaby askuteczna

We wtorek wieczorem niemieckie ministerstwo obrony odrzuciło propozycję Polski w postaci wyposażenia Ukrainy w system Patriot, w związku z czym będą ustalenia w sprawie umieszczenia Patriotów w Polsce i wpięcia ich w nasz system. – Racjonalnie podchodząc do tego tematu i o tym mówił wielokrotnie premier Mariusz Błaszczak – jeżeli te osiem wyrzutni Patriot nie byłyby wpiętych w system ogólny, to taka pomoc byłaby askuteczna – mówi w rozmowie z i.pl Wojciech Skurkiewicz.

📢 Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?

Trwa 287. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Najeźdźcy przeprowadzili kolejny zmasowany atak rakietowy na ukraińską infrastrukturę energetyczną, wciąż trwają też zacięte walki w okolicach kilku dużych miast.

📢 Planowali zamach stanu w Niemczech. Kim są "Obywatele Rzeszy"?

Nie uznają państwowości Republiki Federalnej Niemiec. Twierdzą, że do dziś istnieje niemiecka Rzesza w granicach z 1937 r., która jest okupowana przez Aliantów i przez nich wyzyskiwana. Ignorują przy tym konsekwentnie historyczne fakty. Kto? Członkowie organizacji "Obywatele Rzeszy", o której stało się głośno, gdy policja zatrzymała kilkadziesiąt osób pod zarzutem planowania zamachu stanu.

📢 Doda i Dariusz Pachut tworzą piękną parę. Kim jest góral spod Łącka, który zdobył serce znanej piosenkarki? Ma bardzo ciekawe życie! 7.12

Doda przestała w końcu ukrywać mężczyznę, który skradł jej serce. Jak się okazuje wybrankiem Doroty Rabczewskiej jest Dariusz Pachut, rodowity sądeczanin, a może nawet góral, który pochodzi z Zabrzeży w gminie Łącko. Mężczyzna zasłynął wcześniej z pięknych inicjatyw, podczas których m.in. uczestniczył w akcji ratowniczej w Albanii. Innym razem spełnił marzenie niepełnosprawnego chłopca, którego wraz z kolegą wyniósł na Rysy. Na koncie ma także wiele sukcesów sportowych. Głośno było o nim jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy to spotykał się z dziennikarką Dorotą Gardias.

📢 Jacek Kurski nowym dyrektorem w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju

Jacek Kurski został zastępcą Dyrektora Wykonawczego w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju – dowiedział się portal i.pl. Informacje potwierdza w komunikacie Narodowy Bank Polski. "W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - możemy przeczytać w opublikowanym oświadczeniu.

📢 Skarb z Wałbrzycha - zobacz, co odnaleziono w zamurowanej przez 80 lat piwnicy! [NOWE ZDJĘCIA]

Skarb z Wałbrzycha - takim mianem okrzyknięto znalezisko w jednej z piwnicy na Dolnym Śląsku. Pokazujemy niemal wszystkie przedmioty, które odnaleziono w skrzyniach, kufrach i walizkach. Przypomnijmy - wszystkie były w zamurowanej przez blisko 80 lat piwnicy!

📢 Niemcy odrzuciły propozycję Polski ws. systemu Patriot dla Ukrainy. Piotr Kaleta: Od samego początku była zagrywka PR rządu niemieckiego

We wtorek wieczorem niemieckie ministerstwo obrony odrzuciło propozycję wsparcia dla Ukrainy, w związku z czym będą ustalenia w sprawie umieszczenia Patriotów w Polsce. – To pokazuje, że to od samego początku była PR-owska zagrywka rządu niemieckiego, który chciał podratować swoją reputację, a jak wiemy jest ona słaba nawet w samych Niemczech – komentuje dla i.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

📢 Janusz Waluś zwolniony z więzienia. Zabójca Chrisa Haniego wyszedł na wolność

Jak poinformował rząd RPA, Janusz Waluś wyszedł w środę na wolność. Polski imigrant spędził w południowoafrykańskim więzieniu prawie 30 lat za zabójstwo komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego w 1993 roku.

📢 Nowe stanowisko Jacka Kurskiego. Rzecznik rządu komentuje

O tym decyduje Narodowy Bank Polski a nie rząd – w ten sposób rzecznik rządu Piotr Müller skomentował nową funkcję Jacka Kurskiego. Polityk przyznał jednocześnie, że były prezes Telewizji Polskiej otrzymał propozycję wejścia do rządu, jednak jej nie przyjął.

📢 Kobieta wjechała do salonu urody... przez okno! Odmówiła dmuchania w alkomat. "Przeszła załamanie nerwowe"

We wtorkowy wieczór (06.12) kobieta wjechała autem w witrynę studia urody "Glow" przy ul. Żwirki i Wigury w Toruniu i zaparkowała w środku. Znana w Toruniu 30-latka odmówiła policjantom dmuchania w alkomat. Trafiła do szpitala psychiatrycznego. - Przeszła załamanie nerwowe, miała urojenia - mówi jej matka.

📢 Atak na rosyjskie lotnisko w rejonie Saratowa. Kreml ma problem - WIDEO

Jeszcze do niedawna obiekty wojskowe w głębi Rosji wydawały się być poza zasięgiem sił ukraińskich. To się zmieniło. Po raz kolejny dochodzi do ataków na wojskowe cele w Rosji. Na Kremlu coraz większe poruszenie. Czy jesteśmy świadkami kolejnego wojennego zwrotu?

📢 Nie tylko Wielki Szu. Niezapomniane kreacje Jana Nowickiego

Jan Nowicki nie żyje. Aktor odszedł w nocy z wtorku na środę w swoim domu w Krzewencie koło Kowala. Wielką popularność przyniósł Nowickiemu tytułowy Wielki Szu, oszust karciany z filmu Sylwestra Chęcińskiego. Rola ta została przez wielu okrzyknięta "kultową" i "jednym z najbardziej wyrazistych portretów filmowych ostatnich dwóch dziesięcioleci". W galerii przypominamy także inne kreacje aktora. Te z początków kariery i jej schyłku.

📢 Małgorzata Gersdorf usłyszała zarzuty dyscyplinarne. Jej pełnomocnik nie chce komentować sprawy

Małgorzata Gersdorf, była I Prezes Sądu Najwyższego, usłyszała zarzuty dyscyplinarne. Chodzi o uchwałę połączonych (niepełnych) Izb Sądu Najwyższego ze stycznia 2020 roku.

📢 Badanie słuchalności stacji radiowych Krajowego Instytut Mediów. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zadowolona z wyników

Krajowy Instytut Mediów przedstawił wyniki badania konsumpcji mediów elektronicznych. Badano m.in. słuchalność stacji radiowych. Na potrzeby badania Krajowy Instytut Mediów zbudował liczący ponad 3 tys. osób badawczy panel pasywny. W rozmowie z i.pl wyniki te skomentowała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Jestem zadowolona z wyników badań. Oczywiście, one zawsze mogą być lepsze, mogą być też gorsze, ale moje zadowolenie opiera się na tym, że jest to narzędzie rzeczywiste – powiedziała.

📢 Kalendarz roku szkolnego. Oto dni wolne od szkoły 2022/2023. Przerwa świąteczna już niebawem. Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?

Kalendarz na rok szkolny 2022/23 to zbiór dat, które z pewnością zainteresują uczniów i nauczycieli. Każdy czeka na odrobinę wolnego i z niecierpliwością wypatruje przerw świątecznych, wakacji czy ferii. Wiele osób zastanawia się, kiedy będą dni bez lekcji. Na najbliższe wolne dni w roku szkolnym 2022/2023 uczniowie mogą liczyć przed świętami Bożego Narodzenia. Przerwa świąteczna zacznie się 23 grudnia 2022, a zakończy 1 stycznia 2023. Już niebawem uczniowie udadzą się na dłuższy wypoczynek, ponieważ w styczniu rusza pierwsza tura ferii zimowych.

📢 Ekstremiści planowali przeprowadzić zamach stanu w Niemczech

Prokuratura federalna potwierdziła, że aresztowani w środę rano ekstremiści planowali zamach stanu. Niemiecka prokuratura zidentyfikowała także przywódców grupy ekstremistów. Jednym z nich jest 71-latek, znany jako Książę Heinrich XIII, członek szlacheckiego rodu.

📢 Katastrofa paliwowa na Węgrzech. Obajtek: Ostrzegałem przed takim scenariuszem

Katastrofa paliwowa na Węgrzech to efekt zbytniej ingerencji w zasady wolnego rynku – wskazał w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, podkreślając, że wcześniej ostrzegał przed takim scenariuszem. W nocy węgierski rząd zniósł krajowe limity cen na paliwo. Decyzja o ich wprowadzeniu i jej skutki spowodowały panikę w węgierskim społeczeństwie.

📢 Polska Miss i Polska Miss Nastolatek 2022. Zobacz zdjęcia ze zgrupowania

Za nami zgrupowanie finalistek konkursu Polska Miss i Polska Miss Nastolatek 2022. Dziewczyny odwiedziły Dolny Śląsk. Gale finałowe odbędą się 17 i 18. grudnia w Warszawie.

📢 Wielka Gala z okazji 30-lecia Polsatu. Zobacz, jak zaprezentowały się gwiazdy

Maryla Rodowicz, Michał Wiśniewski, Paulina Sykut-Jeżyna, Julia Wieniawa, Marcelina Zawadzka, Monika Miller, Aleksandra Szwed – to tylko niektóre z gwiazd, które pojawiły się na wielkiej jubileuszowej gali z okazji 30-lecia telewizji Polsat. Na ściance zaprezentowano wiele wspaniałych stylizacji. Sprawdź, kto wypadł najlepiej.

📢 Kto jeśli nie Czesław Michniewicz? Kandydaci na selekcjonera reprezentacji Polski

Grudzień to czas podsumowań, ale i rozliczeń. Czesław Michniewicz awansował na mundial, wyszedł z grupy, a pomiędzy tymi niewątpliwymi sukcesami jeszcze obronił Ligę Narodów. Po rewelacjach, że jego kontrakt został automatycznie przedłużony nadeszło dementi ze strony prezesa Cezarego Kuleszy. Jeszcze w Katarze sternik PZPN wyznał, że na 90 procent nie ma takiego zapisu w umowie.

Polacy, ale chyba też sami piłkarze są podzieleni w kwestii przyszłości Michniewicza. Jedni zwracają uwagę na suche fakty, czyli wspomniane sukcesy, inni kręcą nosem na fatalny styl, przez który marnujemy znakomite pokolenie z Lewandowskim i Zielińskim na czele. Co więc począć? Przedłużyć i zażądać zmiany taktyki czy dać szansę komuś innemu?

Przed przełożonym Euro też wielu nie wyobrażało sobie, że Jerzy Brzęczek nie poprowadzi kadry, skoro wywalczył awans z eliminacji. A jednak w styczniu ówczesny prezes Zbigniew Boniek zaprezentował Paulo Sousę. Sprawdźmy więc, jakie opcje są teraz dostępne na rynku i w zasięgu naszej kadry.

📢 Jan Nowicki nie żyje. Popularny aktor miał 83 lata

Jan Nowicki nie żyje. Popularny aktor zmarł dziś w nocy w swoim domu w Krzewencie koło Kowala. Miał 83 lata.

📢 Nie żyje Roman Załuski. Twórca kultowych komedii "Kogel - mogel" i "Och, Karol" miał 85 lat

Nie żyje Roman Załuski. Reżyser, scenarzysta, twórca takich filmowych hitów jak "Och, Karol", "Kogel – mogel" czy "Galimatias, czyli kogel-mogel 2" zmarł w wieku 85 lat.

📢 Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Zwycięzcą zostało słowo essa. Co oznacza? Jury wyróżniło także inny wyraz: odklejka

Co zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022? Znamy już zwycięzcę plebiscytu. Jest nim słowo essa oznaczające „coś, co przychodzi łatwo”, a także „sposób na wyrażenie pozytywnych uczuć”. Jury postanowiło także przyznać wyróżnienie słowu odklejka („stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie wie, co się dzieje”). Sprawdźcie, czy wiecie, co oznaczają wszystkie słowa nominowane w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

📢 W Düsseldorfie zamknięto wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe. Ze względu na groźby zamachu terrorystycznego

W Düsseldorfie zamknięte zostały wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe, a policja przeprowadziła akcję na ogromną skalę. Wszystko ze względu na groźby zamachu terrorystycznego. Rzecznik lokalnych władz poinformował, że zarówno ratusz jak i centrum miasta zostają wyłączone z użytku, nie przekazując jednak przyczyny takiej decyzji. Jak przekazał jednak dziennik "Bild", na policję miał zadzwonić mężczyzna informując, że wjedzie ciężarówką w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w pobliżu ratusza.

📢 Najnowszy sondaż IBRiS: PiS zdecydowanie na prowadzeniu. Komu zagroziliby Bezpartyjni Samorządowcy?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku grudnia, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Na drugie miejsce mogłaby liczyć Koalicja Obywatelska – wskazuje środowa "Rzeczpospolita", która publikuje sondaż IBRIS. W badaniu uwzględniono wejście do gry Bezpartyjnych Samorządowców. Co ich start w wyborach zmieniłby na scenie politycznej?

📢 Młody mężczyzna miał całować buty i przepraszać oprawców. Brutalne pobicie na terenie gminy Szamotuły

Kilka dni temu w ogólnopolskich mediach pojawiła się informacja o brutalnym pobiciu, do jakiego miało dojść w okolicach Zbąszynka w województwie lubuskim. Okazało się jednak, że z tego rejonu pochodził sprawca, a do bulwersujących wydarzeń doszło w gminie Szamotuły.

📢 Młodzieżowe słowo roku 2022. Znamy wyniki głosowania. Jakie słowo zwyciężyło?

Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – decyzją internautów została nim: ESSA! Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 11 października do 30 listopada br. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób. Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

📢 Osoby o tych imionach są najbardziej inteligentne. Sprawdź, kto jest na liście. Jakie jest znaczenie twojego imienia? 7.12.2022

Imiona nie zostają nam nadane przypadkowo. Każde imię ma znaczenie. Dawniej wierzono, że nadawanie imienia ma właściwości magiczne. Kryje się za nimi wiele przypisanych cech i predyspozycji. Ezoteryków od dawna interesuje związek imion ludzi z ich predyspozycjami. Imię, które nosimy, może wpływać na to, jacy jesteśmy. Imię znaczy wiele dla osobowości człowieka. Osoby o tych imionach uchodzą za najbardziej inteligentne. Sprawdź listę!

📢 Mieszkania jak z horroru: Najdziwniejsze pokoje w kraju. Jak można tak mieszkać? 7.12.2022

Wynajęcie mieszkania to często droga przez mękę. Wystrój mieszkań czy rozwiązania "inżynieryjne" często mogą wprawić w osłupienie. Niektóre są śmieszne, inne budzą po prostu grozę. Sprawdźcie, jakie mieszkania można wynająć w naszym kraju. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia!

📢 Czy warto czasami poświęcić swoich ludzi? Rocznica ataku na Pearl Harbor

„Być może wielu z was zginie, ale jest to poświęcenie, na które jestem gotów” – powiedział do swoich rycerzy Lord Farquaad w niezapomnianym „Shreku”. Okazuje się, że na przestrzeni dziejów niejeden przywódca myślał dokładnie tak samo jak on.

📢 Niebezpieczna bakteria atakuje Wielką Brytanię. Umierają dzieci

Już dziewięcioro dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach z powodu infekcji rzadką inwazyjną formą paciorkowca grupy A, która w tym roku rozprzestrzenia się silniej niż zwykle.

📢 Gorąco w Holandii po zwycięstwie Maroka na mundialu. Setki kibiców wyszły na ulice

Arabscy kibice znów dają się we znaki w europejskich miastach. Policja ewakuowała Mercatorplein w Amsterdamie i Kruisplein w Rotterdamie ze względu na zamieszki jakie wybuchły na tych placach po awansie Maroka, po zwycięstwie nad Hiszpanią, do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze – donoszą we wtorek wieczorem media. Funkcjonariusze musieli interweniować również w Hadze, gdzie zatrzymano trzy osoby. W sieci pojawiły się już pierwsze nagrania ukazujące atmosferę na ulicach holenderskich ulic.

📢 Rafał Ziemkiewicz i Magdalena Ogórek skazani. Chodzi o wypowiedź ws. Elżbiety Podleśnej. Publicysta komentuje

Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz zostali skazani na karę grzywny w wysokości 10 tysięcy przez Sąd Rejonowy w Warszawie. Chodzi o ich wypowiedź na temat Elżbiety Podleśnej w programie „W tyle wizji” na antenie TVP Info w 2019 roku. Publicysta skomentował wyrok.

📢 30 lat Telewizji Polsat. Przedstawiamy największe wpadki gwiazd Polsatu

Telewizja Polsat świętuje swoje 30-lecie! Zwieńczeniem tego święta, okrągłych urodzin kanału jest Wielka Gala. Wśród prowadzących znajdziemy gwiazdy związane z Telewizją Polsat od początku oraz te, które dołączyły do grona stosunkowo niedawno. Przedstawiamy największe wpadki i skandale gwiazd, które poprowadzą dzisiejsze wydarzenie.

📢 Brutalne filmy Grupy Wagnera na TikToku mają ogromną publikę. Wstrząsające statystyki

TikTok udostępnił brutalne nagrania rosyjskich najemników z Grupy Wagnera, które łącznie osiągnęły już ponad miliard odsłon. Niektóre z nich zawierały sceny morderstwa. Głos w sprawie raportu ukazującego skalę zjawiska zabrał już rzecznik tej platformy społecznościowej.

📢 Niemieckie Patrioty jednak trafią do Polski. Błaszczak: Przystępujemy do roboczych ustaleń

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyraził rozczarowanie decyzją Niemiec o odmowie przekazania Ukrainie oferowanych Polsce systemów Patriot. Jednocześnie poinformował o dalszych krokach w tej sprawie.

📢 30 lat Telewizji Polsat. Wielka Gala Jubileuszowa w Teatrze Wielkim

Trzydzieści lat minęło jak jeden dzień! 6 grudnia na uroczystej gali w Teatrze Wielkim telewizja Polsat świętuje trzy dekady swojego istnienia. Kto wystąpi na scenie? Oczywiście największe gwiazdy polskiej rozrywki. Nie zabraknie też wspomnień, a naprawdę jest co wspominać.

📢 Reklama w metrze: Miasto przedłuży lukratywne kontrakty z firmą Ströer? Metro: Na przetargu możemy stracić

Od wielu lat administrowanie reklamami w metrze jest zarezerwowane dla jednej firmy. Ströer Polska realizuje dla Metra Warszawskiego dwa duże kontrakty. Jeden z nich już od ponad dwóch dekad. Mimo ostatnich zastrzeżeń co do jakości jej pracy, firma nie musi czuć się zagrożona. Miasto nie organizuje kolejnych przetargów, umarza lub rozkłada na raty milionowe długi Ströera. Jednocześnie opowiada o konsultacjach z konkurencyjnymi firmami. Tyle, że nie potrafi powiedzieć, z którymi.

📢 Będzie nowy wiceminister spraw zagranicznych. Zostanie nim Wojciech Gerwel - do tej pory ambasador RP w Wietnamie

Wojciech Gerwel – od 2018 roku ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wietnamie – zostanie nowym wiceministrem spraw zagranicznych – ustalił portal i.pl w źródłach w rządzie. Wieczorem nasze ustalenia się potwierdziły.

📢 Czołgi K2 i armatohaubice K9 są w Polsce. Bartłomiej Kucharski: to może być widoczny postęp, szczególnie duża liczba czołgów K2

We wtorek do Polski trafiły pierwsze egzemplarze zamówionych z Korei Południowej czołgów K2 oraz armatohaubic K9. W ceremonii brali udział między innymi prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak. Zdaniem Bartłomieja Kucharskiego, eksperta ds. wojskowych z magazynu „Wojsko i Technika”, szczególnie wprowadzenie dużej liczby czołgów K2, będzie widocznym postępem dla polskich sił zbrojnych.

📢 Świąteczne ciasto na pierogi. Co dodać, aby było elastyczne? Gospodynie wiejskie mają swoje sposoby. Z jajkiem, bez jajka, może z olejem?

Ciasto na pierogi - już dziś wielu z nas przygotowuje pierogi z wybranym farszem. Hurtowe ilości trafiają do zamrażalnika, aby potem ugotowane lub podsmażone raczyć swoim smakiem nasze kubki smakowe. Jak Polska różnorodna, tak wiele jest przepisów. O sukcesie całego dania stanowi ciasto. Gospodynie prześcigają się w pomysłach na cudowny, sekretny składnik, który sprawi, że właśnie ich ciasto będzie idealne. Z jajkiem, bez jajka, z olejem a może z masłem? Jakie przepisy na pierogi cieszą się popularnością? Święta tuż tuż, pora zabrać się za planowanie menu.

📢 Paulina Smaszcz zeznawała na komendzie. Maciej Kurzajewski oskarża ją o naruszenie miru domowego

Paulina Smaszcz zrelacjonowała na Instagramie swoją wizytę na komendzie policji. Maciej Kurzajewski złożył na nią donos po tym, jak miała nachodzić jego matkę w ich dawnym wspólnym domu. Co usłyszała od funkcjonariuszy?

📢 "Rolnik szuka żony 9". Valentyn i Klaudia z Podlasia na wspólnych wczasach. Czułe słówka i coraz więcej szczęścia. Zobacz prywatne zdjęcia

Valentyn i Klaudia z Podlasia, czyli bohaterowie programu "Rolnik szuka żony 9" udali się na wspólne wczasy. Para wygląda na zgrany duet, który coraz częściej dzieli się wyznaniami miłości w mediach społecznościowych. Dwójce należała się chwila odetchnienia. Przed wami prywatne zdjęcia Klaudii z Podlasia i Valentyna z wczasów nad polskim morzem.

📢 Tak żyje Wojciech Szczęsny z rodziną. Zobacz, jak mieszka bohater meczu z Argentyną. Zaglądamy do domu Wojciecha Szczęsnego i Mariny

Wojciech Szczęsny to bohater polskiej kadry piłkarskiej, który już po raz drugi obronił rzut karny i tym razem zatrzymał Leo Messiego. Ten niesamowity wyczyn sprawił, że Polacy awansowali do 1/8 finału MŚ. Na co dzień nasz mistrzowski bramkarz z żoną Mariną i synkiem Liamem mieszkają we Włoszech, gdzie piłkarz gra w Juventusie Turyn. Zaglądamy do domów Wojciecha Szczęsnego i Mariny, żeby zobaczyć, w jakich wnętrza lubi odpoczywać polska gwiazda mundialu 2022.

📢 Konflikt Michniewicza z Grosickim? Tomasz Kłos specjalnie dla nas: Te pytania mnie trapią

Trapi mnie pytanie, dlaczego Kamil Grosicki nie zagrał we wcześniejszych meczach na mundialu. Zastanawiam się, czy chodziło o to, że słabo prezentował się na treningach, czy przypadkiem, nie ma jakiegoś problemu między selekcjonerem a zawodnikiem? - mówi w specjalnej rozmowie dla nas Tomasz Kłos, 69-krotny reprezentant Polski w latach 1998-2006.

📢 Najgorsze mieszkania do wynajęcia w Polsce. Strach tu mieszkać! Zobaczcie zdjęcia

Można urządzić mieszkanie na bogato, można skromnie. Na tych zdjęciach widać, że czego jak czego, ale inwencji właścicielom tych mieszkań nie brakuje. Gusta są różne i o nich się nie dyskutuje, ale... Zobaczcie najgorsze mieszkania do wynajęcia w Polsce.

📢 Cenckiewicz: Wałęsa jest kłamstwem! Publicznym, a czasem i państwowym

Nic już na to nie poradzę. Związałem się z Wałęsą na całe życie. Na zawsze! Albo inaczej: nie ja się związałem z Wałęsą, ale on ze mną. Ze mną jest tak, jak w jego słynnym bon mot-cie czyli, że nie chciałem, ale musiałem. Nie chciałem o nim pisać, ale jednocześnie musiałem, patrząc na to, co brać historyczna wyprawia z Wałęsą.

📢 Dom Andrzeja Leppera wystawiony przez komornika. Stylowe meble i luksusowe wnętrza! Dlaczego nadal nie został sprzedany? Mamy zdjęcia

Andrzej Lepper zmarł w 2011 roku. Okazuje się jednak, że syn tragicznie zmarłego przywódcy Samoobrony jest kompletnym bankrutem. Niedawno odbyła się aukcja komornicza ostatnich elementów własności byłego włościanina – malowniczego domu oraz przestronnej obory - położonych nieopodal wybrzeża Bałtyku. Niestety, nikt nie chciał kupić nieruchomości należących do rolnika bankruta. Zobaczcie na zdjęciach majątek Andrzeja Leppera! Zobacz, jak mieszkał!

📢 Niedziele handlowe w 2022 r. Zobacz, kiedy sklepy będą otwarte

2022 jest już czwartym rokiem obowiązywania zakazu handlu w niedziele w Polsce. Podobnie jak w 2021 roku, ustawa dopuszcza siedem niedziel handlowych. Sprawdź, kiedy będzie można zrobić zakupy.

📢 Głosujemy na najlepszych YouTuberów 5. Turystycznych Mistrzostw Vlogerów!

Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów to jedyny w Polsce konkurs promujący turystykę krajową, który łączy najpopularniejsze w Internecie formy przekazu oraz elementy grywalizacji. Ważną częścią konkursu jest głosowanie internautów na najciekawsze relacje reprezentantów poszczególnych szesnastu regionów, które trwa przez tydzień – od 1 do 7 grudnia br.

📢 Przerwa świąteczna w szkole 2022. Od kiedy uczniowie mają wolne? Na te dni czekają dzieci i młodzież. Boże Narodzenie już wkrótce

Boże Narodzenie już niebawem, w związku z tym wiele osób zastanawia się, kiedy jest przerwa świąteczna w szkole. Uczniowie w 2022 roku będą mieli w tym czasie dziesięć dni wolnego (łącznie z weekendami). Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób pracujących. Wolne są jedynie dni świąteczne. Wyjaśniamy, kiedy dokładnie wypada przerwa świąteczna w szkole i w które dni nie ma lekcji.

📢 Jak dostać 1500 zł dodatku elektrycznego? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie. Jak złożyć wniosek o dopłatę do wysokich rachunków za prąd

Rekordowa dopłata do prądu wesprze domowe budżetu wielu Polaków. O dofinansowanie do energii może ubiegać się aż 800 tys. gospodarstw domowych. Warto wnioskować o 1500 lub 1000 zł jednorazowego dodatku do prądu w 2022 roku. Nowa ustawa zamraża również cen prądu w 2023 roku. Sprawdź, komu przysługuje rządowa dopłata do prądu 2022 – nazywana dodatkiem elektrycznym. Zobacz, w jakim terminie trzeba złożyć wniosek o dodatek do prądu i kiedy otrzymamy dofinansowanie rachunków.

📢 Tradycyjna ryba po grecku. Przepis na pyszną rybę z warzywami na święta i nie tylko. Jak zrobić rybę po grecku?

Tradycyjna ryba po grecku to hit niemal każdej imprezy. Danie idealnie nadaje się na święta i spotkania z bliskimi. To pyszne filety z dorsza podane z porcją duszonych warzyw, doprawionych solą, pieprzem, koncentratem pomidorowym oraz odrobiną ostrej papryki. Przekonaj się, jakie to pyszne i wypróbuj nasz przepis na rybę po grecku.

📢 Placki ziemniaczane. Przepis na chrupiące placki z ziemniaków. Jeden trik sprawi, że będą rewelacyjne. Jak zrobić placki ziemniaczane?

Placki ziemniaczane to prawdziwy przysmak. Mam dla ciebie niezawodny przepis i kilka podpowiedzi, dzięki którym placki będą pyszne, chrupiące i nie będą ociekały tłuszczem. Ich sekret tkwi w skrobi z odcedzonych ziemniaków. Koniecznie wypróbuj przepis i zobacz, jak zrobić pyszne placki ziemniaczane.

📢 Paszteciki z kapustą i grzybami na Wigilię. Najlepszy przepis na przekąskę do barszczu

Mamy niezawodny przepis na paszteciki z kapustą i grzybami. To pyszny dodatek do wigilijnego barszczu. Kruche, drożdżowe ciasto wypełnione farszem z kapusty kiszonej i suszonych grzybów leśnych z pewnością zasmakuje każdemu. Możesz podać je na ciepło lub jako zimną przekąskę. Zobacz, jakie to proste. Podpowiadamy, jak łatwo wykonać paszteciki w domu krok po kroku. Sprawdź przepis!

📢 Paulina Smaszcz rozpłakała się w trakcie relacji na żywo. Powodem komentarz jednej z obserwatorek. Co napisała?

Paulina Smaszcz zorganizowała na swoim koncie na Instagramie live'a, na którym opowiadała internautkom o szkoleniach dla kobiet. W pewnym momencie przeczytała komentarz, który sprawił, że wybuchła płaczem. Co przeczytała na swój temat?

📢 Pierniczki świąteczne, które pachną cynamonem. Przepis na błyskawiczne ciastka bez leżakowania. Doskonałe na Boże Narodzenie

Pierniczki świąteczne zazwyczaj kojarzą nam się z wieloma godzinami spędzonymi w kuchni. Nic bardziej mylnego. Mamy dla ciebie przepis na błyskawiczne ciastka pachnące cynamonem, które robi się szybko i przyjemnie. Są miękkie zaraz po upieczeniu, więc możesz zrobić je na ostatnią chwilę przed świętami Bożego Narodzenia. Dodatkowo ich wykonanie jest bardzo proste! Wypróbuj nasz sprawdzony przepis na pierniki błyskawiczne i zobacz zdjęcia.

📢 Już 8 grudnia II Ogólnopolskie Forum Seniora w internecie. Zapisz datę w kalendarzu i weź udział w wydarzeniu online

Przed nami II Ogólnopolskie Forum Seniora w internecie. Państwa i naszymi gośćmi będą Zofia Zaorska znana jako Super Babcia, Magdalena Jakubiec-Ciechańska – autorka bloga Perły w wielkim mieście, aktor Wojtek Husakiewicz​ oraz Van Podróże na emeryturze. Gwiazdą wydarzenia będzie aktorka Teresa Lipowska.

📢 Jakie są pierwsze objawy raka trzustki? Nie bagatelizuj braku apetytu i bólu brzucha. Jakie dolegliwości mogą oznaczać rozwój nowotworu?

Rak trzustki to podstępna choroba, na którą co roku w Polsce umiera ponad 5 tys. osób. Jakie objawy mogą oznaczać rozwój raka trzustki? Niestety, ten nowotwór często przebiega bezobjawowo, a szansa na 5-letnie przeżycie w momencie postawienia diagnozy wynosi tylko 10,8 proc. Obecnie nie ma odpowiednich testów przesiewowych, które pozwoliłyby oszacować ryzyko rozwoju tego nowotworu. Podpowiadamy, jakie dolegliwości mogą świadczyć o początkowym stadium raka trzustki.

📢 Pierwsze objawy cukrzycy łatwo przegapić. Radzimy, jak rozpoznać tę groźną chorobę, by nie dopuść do jej rozwoju

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która jest plagą naszych czasów. Na świecie choruje na nią już ponad 440 mln ludzi. W Polsce na cukrzycę chorują ok. 3 mln osób. Wiele z nich nie jest świadomych choroby, a może ona siać spustoszenie w organizmie, pozostając w ukryciu. Jej objawy są na tyle niespecyficzne, że często bywają ignorowane nawet przez lata. Szybkie rozpoznanie może zahamować rozwój cukrzycy i zapobiec groźnym powikłaniom. Sprawdź, jak rozpoznać wczesne objawy cukrzycy.

📢 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2022. Kiedy się zaczyna? Nowe ulice. Poprzednie edycje Jarmarku Świątecznego w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 zbliża się wielkimi krokami. To naprawdę magiczny czas w roku, podczas którego Gdańsk odwiedzają tłumy turystów z całego świata, aby zobaczyć Miasto Neptuna skąpane w migających światłach i poczuć świąteczną atmosferę. Co już wiemy o nadchodzącym jarmarku? Sprawdź i zobacz, jak wyglądały poprzednie edycje!

📢 Fasolka po bretońsku na obiad. Przepis na tani i pożywny posiłek dla 6 osób. Zrobisz go za mniej niż 20 złotych

Fasolka po bretońsku to pyszne i sycące danie, do tego bardzo proste do zrobienia. Co ważne, w czasach galopującej inflacji nie obciąży za bardzo twojego budżetu. Już za około 20 zł można zrobić ciepły obiad dla całej rodziny. Zobacz, jak krok po kroku zrobić fasolkę po bretońsku i wypróbuj nasz przepis.

📢 Zakwas buraczany na barszcz czerwony. Sprawdzony przepis na obiad. Dzięki jednemu składnikowi goście poproszą o więcej

Zakwas z buraków przygotowywany jest najczęściej w listopadzie i w grudniu. Domowy zakwas buraczany można zrobić minimum 3 dni przed gotowaniem barszczu czerwonego. Nie tylko przed Bożym Narodzeniem. Podpowiadamy, jak zrobić zakwas z buraczków.

📢 Pierwsze objawy półpaśca widać nie tylko na skórze. Zwróć uwagę na temperaturę ciała i silny ból głowy. Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Półpasiec to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus ospy wietrznej, czyli VZV. W przebiegu choroby najczęściej dochodzi do pojawienia się charakterystycznej pęcherzykowatej wysypki, która wywołuje świąd. Niestety bywa tak, że zanim wystąpią zmiany skórne pojawia się wiele nietypowych objawów, które ciężko powiązać z półpaścem. Podpowiadamy, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tej choroby zakaźnej.

📢 Zespół Aspergera. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć!

Zespół Aspergera w ostatnich latach coraz bardziej przenosi się do mainstreamu i świadomości ludzi. Niestety to schorzenie cały czas nie ma wystarczającego odgłosu w mediach. Zespół Aspergera jest niestety bardzo często wyśmiewany w internecie, zwłaszcza wśród młodych twórców tzw. youtuberów, którzy nazywają aspergerowcami wszystkich, którzy tworzą nieco dziwny kontent. W poniższym tekście znajdziecie dokładny opis Zespołu Aspergera.

📢 Kalendarium roku szkolnego 2022/2023 - kiedy ferie, przerwa świąteczna, egzaminy?

Kalendarz na rok szkolny 2022/2023 jest już oficjalny. Znamy nie tylko daty ferii zimowych, ale także ferii świątecznych, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Z tego artykułu dowiesz się również, kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2023, kiedy wypadają egzaminy maturalne w 2023 roku,a kiedy egzaminy zawodowe.

📢 Soczyste kotlety mielone Magdy Gessler. Sprawdzony patent na delikatne mięso. Po prostu pyszne

Kotlety mielone to jedno z tradycyjnych dań znanych w kuchni polskiej. Tradycyjne mielone podawane są z zasmażanymi buraczkami i purée ziemniaczanym. Jednak nieodpowiednio przygotowane mięso wieprzowe może być twarde i nieapetyczne. Magda Gessler zna patent, jak zrobić kotlety mielone, którym trudno się oprzeć.

📢 Te osoby nie muszą opłacać abonamentu RTV. Lista zwolnionych jest długa, ale pamiętaj o karach!

Cały czas trwa akcja ściągania zaległych opłat "za telewizor". Dostaliśmy informacje o ukaranych między innymi z Włocławka. W zeszłym roku Poczta Polska wystawiła ponad 122 tys. tytułów wykonawczych dla urzędów skarbowych.

📢 Wirus RSV atakuje w tym roku coraz więcej dzieci. Lekarz: Jest to efekt zeszłorocznej pandemii. Jakie są objawy?

Od kilku tygodni coraz więcej dzieci ląduje na szpitalnych łóżkach w Poznaniu. Spowodowane jest to wirusem RSV, który najczęściej atakuje najmłodszych do 3. roku życia. - Obecnie mamy bardzo dużo osób chorujących na tego wirusa – potwierdza Urszula Łaszyńska, rzecznik Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

📢 Potrawy wigilijne: 12 tradycyjnych dań. Co powinno znaleźć się na świątecznym stole? Przepisy Magdy Gessler i Ewy Wachowicz

Jak znaleźć najlepsze przepisy na 12 potraw wigilijnych? Z pomocą przychodzą znani kucharze - m.in. Magda Gessler, która swoją wiedzą kulinarną dzieli się na swoim kanale na YouTubie. Zobaczcie najlepsze przepisy na potrawy wigilijne.

📢 Życzenia na Boże Narodzenie. Obrazki i wierszyki. Sprawdź!

Czas wysyłać życzenia na Boże Narodzenie! Wybraliśmy dla Was najlepsze obrazki i wierszyki. Wybierzcie te, które podobają Wam się najbardziej i ślijcie do swoich znajomych i bliskich!

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl