Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie: Wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie: Ta wojna jest testem dla całej społeczności międzynarodowej. Możemy patrzeć, jak ludzie umierają z głodu, albo możemy powstrzymać tę sytuację.
Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie: Ta wojna jest testem dla całej społeczności międzynarodowej. Możemy patrzeć, jak ludzie umierają z głodu, albo możemy powstrzymać tę sytuację. Fot. PAP/ Viacheslav Ratynskyi
Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa, gdzie w ramach Trójkąta Lubelskiego spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy. Szefowie rządów podpisali podczas spotkania wspólną deklarację. W planach wizyty jest także spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. – Tutaj, z Kijowa, ze stolicy wolnej, niezależnej Ukrainy, wzywamy cały wolny świat, aby wspierał Ukrainę. Rosja atakuje infrastrukturę cywilną Ukrainy, chce wygenerować ogromny kryzys humanitarny. To są barbarzyńskie działania. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby z tym walczyć – mówił szef polskiego rządu. Jak podkreślał, wojna na Ukrainie jest testem dla całej społeczności międzynarodowej. – Możemy patrzeć, jak ludzie umierają z głodu, albo możemy powstrzymać tę sytuację – dodawał.

Szefowi rządu podczas wizyty towarzyszą m.in. wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz oraz minister w KPRM Michał Dworczyk.

Wizyta Morawieckiego na Ukrainie. Premier oddał hołd ofiarom Wielkiego Głodu

O wizycie Mateusza Morawieckiego w Kijowie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w sobotę rano za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Pierwszym jej punktem było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu.

Morawiecki w Kijowie: Wynik tej wojny może być tylko jeden

Następnie odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego, w którym - oprócz Morawieckiego - uczestniczyli premier Ukrainy Denys Shmyhal oraz premier Litwy Ingrida Simonyte. Jego wynikiem było podpisanie wspólnej deklaracji o współpracy. Podkreślono w niej istotny wkład Trójkąta Lubelskiego w konsolidację wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji.

– W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa – powiedział premier w Kijowie.

– Europa dostrzegła zagrożenie ze strony Rosji zbyt późno, dlatego dziś nie możemy ociągać się z pomocą dla Ukrainy. Ta wojna zakończy się, kiedy odzyskany zostanie każdy dom, każda szkoła, każdy szpital i każda droga – dodał.

Premier zapewnił, że Polska stoi po stronie Ukrainy na arenie międzynarodowej, gdyż nasz kraj stoi po stronie wolności. – Polska, i jestem przekonany że Litwa, będą wspierały Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne – podkreślił.

Szef rządu przypomniał, że sobota na Ukrainie jest Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. W tym roku mija 90. rocznica sztucznie wywołanej przez komunistów klęski głodu w Ukrainie.

– Spotykamy się w 90. rocznicę sztucznie wywołanego przez rosyjski reżim komunistyczny głodu. Dzisiaj świat znów staje przed zagrożeniem kolejnego sztucznego głodu, który Rosja pragnie wywołać w Afryce i na środkowym wschodzie Azji – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W planach wizyty jest także spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

20 mln dol. na wsparcie eksportu zboża z Ukrainy

Szef polskiego rządu podczas sobotniej wizyty w Kijowie wziął udział w konferencji "Grain from Ukraine - bravery feeds planet", której uczestniczył też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podała KPRM, program humanitarny "Grain from Ukraine" ma na celu ustanowienie ram dostarczania ukraińskiej żywności do najbardziej dotkniętych głodem krajów Afryki i Azji.

Polski premier stwierdził, że Moskwa sięga po zbrodnicze metody, by złamać Ukrainę. - Zamiast walczących żołnierzy Rosja przynosi śmierć, głód i zimno dla cywili. To rosyjskie metody wojny totalnej, stosowane już od dawna - powiedział. Zadeklarował 20 mln dol. na wsparcie eksportu zboża z Ukrainy dla Afryki i Bliskiego Wschodu.

Morawiecki przypomniał, że w sobotę przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Jak mówił, historia pokazuje, że głód w skali narodowej nie jest sytuacją naturalną, a jest efektem totalitarnego zarządzania łańcuchami dostaw.

- Rosja dziś chce to właśnie zrobić z Afryką i Bliskim Wschodem. Zagłodzić świat, by przejąć nad nim panowanie. To chora logika Rosji. Choć czasy się zmieniły, ich metody - nie - podkreślił.

Zdaniem polskiego premiera, Władimirowi Putinowi nie udało się przejąć Ukrainy siłą, więc szuka innych metod. - Chce, by Ukraińcy umarli z głodu czy z wyziębienia. To dzieje się właśnie teraz, gdy atakowane są domy, szpitale, infrastruktura energetyczna. To katastrofa humanitarna - wskazał.

Zaznaczył, że Rosjanie nie uczą się z historii. - Wielki Głód nie złamał narodu ukraińskiego, choć było to ludobójstwo na niewyobrażalną skalę. Dzisiejsza wojna i te zbrodnie rosyjskie również nie złamią Ukrainy - podkreślił.

- Miliony mogą jednak zginąć i musimy temu zapobiec. Głód i wojna są metodą słabych władców - ocenił.

Premier z wizytą w Kijowe. Przygotowanie do kolejnej fali uchodźców?

O tym, że Mateusz Morawiecki uda się na Ukrainę informowało wcześniej RMF FM. Z ustaleń dziennikarza rozgłośni wynika, że o przyjazd premiera w najbliższym czasie poprosili prezydent Wołodymyr Zełenski i szef rządu Denys Szmyhal. Głównym tematem rozmów ma być spodziewany nowy ruch migracyjny ze wschodu do Polski.

Przypomnijmy, że w piątek w KPRM zebrali się członkowie Rady Ministrów i wojewodowie. Uczestnicy spotkania, któremu przewodniczył premier Morawiecki, omówili działania podejmowane w związku z potencjalną falą uchodźców z Ukrainy. Omówiono przede wszystkim możliwości zakwaterowania, kwestie związane z logistyką i opieką zdrowotną.

od 16 lat

i.pl, PAP

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl