Zawiadomienie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie zawiadamia
o wyłożeniu do publicznego wglądu projektów planów urządzenia lasu (PUL) wraz
z programami ochrony przyrody i prognozami oddziaływania projektów planów urządzenia lasu na środowisko, sporządzonych na lata 2025 – 2034, dla Nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany.
Termin wyłożenia dokumentów: od 21 maja do 11 czerwca 2025 roku, zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1112 ze zm.).
Miejsce wyłożenia:
- Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – zakładka „Co robimy”, „Plan Urządzenia Lasu”, „Dokumenty przewidziane do publicznej konsultacji w procesie tworzenia Planu Urządzenia Lasu”.
- Siedziba organu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie,
Bieszczadzka 2, pokój 53, w godz. 700 – 1500.
Do projektów, w terminie wyłożenia, mogą być wnoszone uwagi i wnioski:
- W formie pisemnej, na adres Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
w Krośnie, ul Bieszczadzka 2, 38-400 Krosno. - Ustnie do protokołu.
- Za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1725).
Uwagi i wnioski złożone po upływie wskazanego powyżej terminu, pozostawia się bez rozpatrzenia.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Złożone uwagi i wnioski, zostaną rozpatrzone a sposób ich uwzględnienia
w projekcie PUL zostanie upubliczniony na stronie BIP RDLP w Krośnie
W dobie zachodzących zmian klimatycznych oraz zmieniających się oczekiwań społecznych gospodarka leśna podlega modyfikacji, aby skuteczniej chronić ekosystemy leśne. W tym celu Nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany zostały objęte projektem Nadleśnictw puszczańskich, w ramach którego drzewostany Nadleśnictw podzielono na strefy funkcjonalne:
- Strefę uniemożliwiającą realizację funkcji produkcyjnych
- Strefę ograniczającą realizację funkcji produkcyjnych,
- Strefę pozostającą bez wpływu na realizację funkcji produkcyjnych.
W związku z koniecznością zachowania glebochronnej funkcji lasów na terenach górskich, strefa uniemożliwiająca realizację funkcji produkcyjnych, w której drzewostany wyłączone są z planowania wskazań gospodarczych, została rozproszona na całym obszarze Nadleśnictw.
Rozproszenie tej strefy wynika również ze specyfiki rynku usług leśnych funkcjonującego w objętych projektem Nadleśnictwach. Usługi świadczą głównie małe firmy rodzinne, przywiązane do terenu jednego leśnictwa oraz opierające swoje utrzymanie tylko na świadczeniu usług na rzecz Nadleśnictw. Planowanie dużych stref wyłączonych z realizacji funkcji produkcyjnych, obejmujących swym zasięgiem prawie cały obszar leśnictwa spowoduje wyeliminowanie takich firm
z rynku pracy. W terenach górskich dojazd do innego leśnictwa wiąże się
z pokonywaniem dużych odległości co wiąże się z generowaniem nadmiernych kosztów. Ponadto w leśnictwach tych pracują już inni usługodawcy. W konsekwencji planowanie dużych stref wyłączonych z realizacji funkcji produkcyjnych spowoduje wzrost napięcia społecznego oraz przyczyni się do upadania lokalnych, małych firm usługowych i emigracji zarobkowej w inne rejony Kraju.
W drzewostanach zaliczonych do strefy ograniczającej realizację funkcji produkcyjnych modyfikacja gospodarki leśnej polega na zaprojektowaniu użytkowania rębnego za pomocą rębni przerębowej oraz ograniczeniu intensywności cięć pielęgnacyjnych w ramach trzebieży o 50% w stosunku do intensywności przyjętej na Naradzie Techniczno-Gospodarczej.
Powyższe zostało ujęte w dokumentacji projektów planów urządzenia lasu wyłożonej do publicznego wglądu.
Ponadto informuję, że w trakcie trwania konsultacji społecznych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzi weryfikację zasadności utworzenia na terenie Nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany rezerwatów przyrody proponowanych w ramach tzw. „shadow list”. Zasięg powołanych rezerwatów zostanie uwzględniony w obowiązującym Planie Urządzenia Lasu.