Strzyżaki - groźne dla ludzi i zwierząt! Czym są strzyżaki - latające kleszcze? Jak chronić się przed latającymi kleszczami? 26.10.2022

SR
Strzyżaki sarnie przez wielu nazywane są latającymi kleszczami. Czy trzeba się obawiać tych owadów?
Strzyżaki sarnie przez wielu nazywane są latającymi kleszczami. Czy trzeba się obawiać tych owadów? Flickr
Strzyżaki, latające kleszcze to mało znana, ale groźna odmiana owadów. Jak ochronić przed strzyżakami? Spotkanie z latającymi kleszczami nie należy do najprzyjemniejszych – mogą Cię obsiąść nawet całą chmarą, a ich ukąszenie jest bolesne. Co więcej, owady mogą przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis, która wywołuje bolesne zmiany skórne. Zobacz, jak chronić się przed latającymi kleszczami.

Latające kleszcze są groźne dla ludzi!

Strzyżak sarni często nazywany jest latającym kleszczem. Czy strzyżaki przenoszą boreliozę?

Strzyżak sarni lub inaczej strzyżak jelenica to gatunek owada, który faktycznie na pierwszy rzut oka przypomina kleszcza. Od tego drugiego odróżnia go jednak fakt, że posiada skrzydła.

Tzw. "latające kleszcze" najczęściej pojawiają się od czerwca do września, jednak kiedy jesień jest wyjątkowo słoneczna i ciepła, mogą pojawiać się nawet do listopada.

Strzyżaki mogą Cię obsiąść całą chmarą. Ich ukąszenia są bardzo bolesne

Jak tłumaczą specjaliści, strzyżaki, czyli tzw. latające kleszcze potrafią obsiąść spacerowicza całą chmarą. Bez problemu dostają się do uszu czy nosa. Ich ukąszenia są bardzo bolesne - początkowo swędzą, mogą wywołać także reakcję alergiczną.

Strzyżaki mogą przenosić bakterie wywołujące problemy skórne. Uważajcie na tzw. latające kleszcze

  • Strzyżak sarni może przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis, która wywołuje u ludzi bolesne zmiany skórne,
  • Kontakt z tzw. latającym kleszczem i jego jadem przez alergika może poskutkować np. problemami z oddychaniem.

Brrrrrrrr pogryzły mnie przeokropnie ostatnio. 20 sztuk wyciągniętych z włosów i...razem z włosami - relacjonuje swoje spotkanie z latającymi kleszczami jedna z Internautek.

Jak się chronić przed strzyżakami? "Latające kleszcze" mogą zepsuć nawet najlepszą wycieczkę

Jak tłumaczy Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych w rozmowie z portalem tvp.info, strzyżaki najczęściej atakują ciemno ubarwione zwierzęta. Co to oznacza dla ludzi chcących się chronić przed spotkaniem z tymi owadami? Wybierając się na wycieczkę do lasu, gdzie możemy je spotkać, warto zdecydować się na jaśniejszą odzież - to pomoże nam zauważyć na swoim ubraniu owada. Z pomocą przyjdą także środki, które odstraszają owady. Co istotne, po powrocie do domu należy dokładnie przyjrzeć się swojej skórze, czy z wycieczki do lasu nie wrócił z nami pasażer na gapę.

Jak wygląda strzyżak sarni?

Strzyżak to owad, który potocznie jest określany jako kleszcz ze skrzydłami.

  • Strzyżak ma około 5-6 mm wielkości,
  • ma skrzydła, a także brązowe, spłaszczone ciało,
  • chroni go chitynowy pancerz, który trudno zgnieść.

Co ważne, "latający kleszcz" to określenie potoczne. Strzyżak nie jest pajęczakiem.

UWAGA NA GROŹNE OWADY: UKĄSZENIA KLESZCZY, KOMARÓW I PAJĄKÓW

Okazje
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kirk hammet
Bardzo fajne kleszcze, jednakowoż, niestety, jeszcze chyba nie u nas ?!? *** kleszcze roznoszą wegetarianizm - rp.pl
K
Kapral

Nikt nigdy nie udowodnił,że Strzyżak przenosi Boleriozę,jest to tylko teoria,poza tym owszem potrafi się wkręcić we włosy,chodzi po skórze ale nigdy się nie wbił a miałem takich przypadków dziesiątki,szczególnie szczególnie wczesną jesienią w czasie zbiorów grzybów.

G
Gość
21 maja, 20:56, tak chceta:

Wysyp kleszczy i innego gadostwa powodujecie sami zakazując wypalania traw ,dokąd było można to robić populacja była ograniczona odkąd zabroniono mamy pandemię .

Ale bzdury

...

G
Gość

Trzeba się teraz bać pandemi innej? Aaa zaszyk dadzą!

D
Dingo8

Niegdyś straszne były niedźwiedzie, wilki... dzisiaj strzyzaki. Nie wiem czy to gazeta jest tak infantylna czy zgłupiała ludzkość cała.

D
Dorota

Co jeszcze wymyślą , żeby ludzi zastraszyć ?

S
Sss
30 października, 07:32, Wieśniak:

Jakie grzyby? Już dawno się skończyły, ale redaktorzy z miasta widać w lesie nie bywają więc drążą temat. A strzyżaki co prawda są mało przyjemne ale nie zauważyłem żeby gryzły..... Tylko łażą.

Drogi Wieśniaku, grzyby rosną do tej pory, pomimo kilku nocy z przymrozkiem. A strzyżaki, niestety, ale gryzą. Mocniej niż komar, słabiej niż pszczoła. W każdym razie nieprzyjemne doznanie.

G
Gość

Jeszcze napisz że żuca szyszkami i wyciąga grzyby z koszyka. Co ty ,,obudż się,hslo. Jak jest ich dużo na ciele to zaczynasz się unasić ,taką mają moc!

G
Gość
27 października, 1:42, m:

Witam. Zwracam się do Państwa o pomoc zbieram na zabieg przepukliny kręgosłupa męczą mnie straszne bóle i rwa kulszowa leki typu tramal nie pomagają odmówiono mnie świadczenia rehabilitacyjnego nie mogę chodzić proszę o jakieś dobrowolne wpłaty osoby dobroduszne na mój numer konta 39102033780000160203308087 z góry serdecznie dziękuję. LICZY SIĘ KAŻDA KWOTA.

28 października, 19:36, Ja:

Przecież operacje można zrobić na NFZ ja miałam w maju operację bardzo poważną i nic nie płaciłam

Ludzie nie dajcie się nabrać cwaniakowi taki zabieg mozna przeprowadzić na nfz

G
Gość

Tak czytam ten artykuł i po prostu oczom nie wierzę... Co za ignorant to pisał?!?! Strzyżak sarni bo taka jest pełna i prawidłowa nazwa gatunków, jak sama nazwa wskazuje skupia się przede wszystkim na sarnach i innej zwierzynę leśnej, a nie na człowieku, to po pierwsze. Po drugie to nie jest latający kleszcz, tylko owad z rodziny muchówek i jedyne co go łączy z kleszczem to 3 pary odnóży. A po trzecie to ON NIE PRZENOSI ŻADNYCH CHORÓB!!!!!! Jest całkowicie niegroźny dla człowieka. A te groźne reakcje alergiczne to swędzenie w miejscu ugryzienie, które może się po prostu długo utrzymywać. Ludzie, nie wierzcie w te brednie i w ogóle nie wierzcie we wszystko co jest napisane w internecie w jednym artykule, tylko bazujcie na wielu źródłach informacji, bo to was zgubi.

G
Gość
29 października, 4:35, Gość:

To są pająki a nie latające kleszcze to barany widziałeś jeden z drugim jak kleszcz wygląda???

A pająka widziałeś? Strzyżaki są owadami i mają 6 nóg. Pająki i kleszcze to pajęczaki i mają po 8 nóg. To tak w skrócie...

W
Wieśniak

Jakie grzyby? Już dawno się skończyły, ale redaktorzy z miasta widać w lesie nie bywają więc drążą temat. A strzyżaki co prawda są mało przyjemne ale nie zauważyłem żeby gryzły..... Tylko łażą.

G
Gość

Co za bzdury! Żadne z dotychczasowych badań nie potwierdziło, że strzyżaki są wektorami infekcji. Żeby organizm mógł przenosić infekcję musi mieć cykl zmiany żywiciela jak kleszcz lub możliwość żerowania na wielu osobnikach najlepiej różnych gatunków. Strzyżak to pasożyt zewnętrzny tylko jednego żywiciela. Po znalezieniu go odrzuca skrzydła ( stąd nazwa strzyżak, bo je "strzyże") i odtąd nie ma specjalnej możliwości przeniesienia się ze zwierzęcia na człowieka. No chyba że ktoś chodzi do lasu i przytula się do jeleni:)).

G
Gość

Brednie i bzdury

Tysiąc razy pogryziony i żyję.

Boleriozę mogą(?) przenosić

pajęczaki czyli kleszcze a nie

strzyżak są dni który należy do

rodzaju muchówek.

Strachy na Lachy.

Nie piszcie bzdet !!!!!

J
Ja
27 października, 1:42, m:

Witam. Zwracam się do Państwa o pomoc zbieram na zabieg przepukliny kręgosłupa męczą mnie straszne bóle i rwa kulszowa leki typu tramal nie pomagają odmówiono mnie świadczenia rehabilitacyjnego nie mogę chodzić proszę o jakieś dobrowolne wpłaty osoby dobroduszne na mój numer konta 39102033780000160203308087 z góry serdecznie dziękuję. LICZY SIĘ KAŻDA KWOTA.

Przecież operacje można zrobić na NFZ ja miałam w maju operację bardzo poważną i nic nie płaciłam

Wróć na i.pl Portal i.pl