Tłusty czwartek 2023. Co to za święto i skąd się wzięło? Zobacz tradycje tłustego czwartku

Damian Świderski
Damian Świderski
Skąd wziął się tłusty czwartek?
Skąd wziął się tłusty czwartek? Pixabay
Tłusty czwartek obchodzony jest w ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W ten dzień zazwyczaj nikt nie liczy kalorii. W tłusty czwartek najbardziej popularną potrawą są smakowite pączki. Tego dnia w szkołach i zakładach pracy te wysokokaloryczne przekąski są rozdawane na potęgę. Jaką ma tradycję ten dzień i kiedy dokładnie wypada w kalendarzu w 2023 roku?

Kiedy jest tłusty czwartek 2023?

Tłusty czwartek to święto obżarstwa. Chodzi o to, aby w dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu zjeść jak najwięcej. W Wielkim Poście ludzie wierzący często starają się ograniczać jedzenie mięsa czy słodyczy, decydują się również na ograniczenia w innych aspektach. Tradycja jedzenia do syta przed rozpoczęciem okresu postnego została zaczerpnięta od pogan.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

W 2023 roku Tłusty czwartek, obchodzony w Polsce, wypada 16 lutego. Co ciekawe, w USA (konkretnie w Nowym Orleanie) oraz we Francji obchodzi się Mardi Gras, czyli tłusty wtorek. W porównaniu z klasyczną wersją jedzenia tłustych pączków, Mardi Gras to wielka impreza, w ramach której urządzane są miejskie parady.

Jak nazywano kiedyś tłusty czwartek?

Zapewne nie kojarzysz, jak nazywano kiedyś święto znane dziś jako tłusty czwartek. Były to ostatki, co oczywiście wiąże się z określeniem na ostatni dzień przed Wielkim Postem.

Inna i słynniejsza nazwa tego święta, popularna na całym świecie to… karnawał. Organizowane są wówczas świąteczne parady na ulicach. Ludzie ubierają się w kolorowe stroje i maski. Zresztą nazwa "karnawał" znaczy w wolnym tłumaczeniu „pożegnanie mięsa”.

Pączki na tłusty czwartek 2023. Skąd wzięła się tradycja jedzenia słodkich wypieków?

Pączki znano już w Starożytnym Rzymie, kiedy spożywano je w trakcie obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Co ciekawe, w pierwotnym kształcie nie były ono produkowane na słodko. Ten pomysł przywędrował prawdopodobnie z kuchni arabskiej.

Sama tradycja jedzenia dużej ilości słodkich, ociekających lukrem pączków wzięła się najprawdopodobniej z Francji XVII wieku, choć jednak na dworach królewskich pączki były obecne już sto lat wcześniej. Te z nadzieniem zostały opisane już w 1686 roku.

W Polsce tradycja tłustego czwartku na dobre ugruntowała się właśnie w XVII wieku, głównie w miastach i dworach. Specjały te nazywano wtedy pampuchami. Warto jednak zaznaczyć, że święto to początkowy występowało w dużych miastach i na dworach. Na wieś przywędrowało pod koniec XIX oraz na początku XX wieku. Ciekawostką jest, że także i w naszym kraju początkowo nie były one robione na słodko i często podawano do nich tłuste mięso i wódkę.

Jakie kraje obchodzą tłusty czwartek?

Tłusty czwartek obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale również wielu innych krajach Europy. W każdym z nich tradycje są nieco inne, sam dzień nosi również różne nazwy. Co więcej, wypada on również w różne dni. I tak w np. w Niemczech świętuje się tzw. Schmotziger Donnerstag, a we Francji słynne Mardi Gras. W jakich jeszcze krajach organizuje się święta na wzór tłustego czwartku? Oto one:

  • Niemcy
  • Wielka Brytania
  • Francja
  • Norwegia
  • Rosja
  • Grecja

Źródło: Wp.pl

Polecjaka Google News - Portal i.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl