To różni covid od grypy w 2024 r. Objawy nowych wariantów koronawirusa są nieco inne niż wcześniej. Przy tych grypowych inne są dwie kwestie

Anna Rokicka-Żuk
Koronawirus jest jednak 2-3 razy bardziej zaraźliwy niż wirus grypy, przez co zakażenia tworzą zwykle ogniska choroby
Koronawirus jest jednak 2-3 razy bardziej zaraźliwy niż wirus grypy, przez co zakażenia tworzą zwykle ogniska choroby VioletaStoimenova
Kończy się sezon urlopowy, a zaczyna infekcyjny. Już w sierpniu najczęstsze były zakażenia wirusowe, a wraz ze spadkiem temperatury możemy spodziewać się wysypu zachorowań. Teraz infekcja koronawirusem przebiega jednak nieco inaczej niż wcześniej. Jak poznać po objawach, czy to covid, czy grypa?

Spis treści

COVID-19 w 2024 r. Sezon jesienny rozpoczęty

Gdy wracamy z urlopów, zaczynają się choroby. I tak głównym powodem wizyt u lekarza były w sierpniu infekcje wirusowe, COVID-19 i zapalenie płuc – pokazują dane „Zdrowotnego Monitoringu Polaków” enel-med. To w przypadku dorosłych, bo u dzieci najczęstsze były angina, zapalenie płuc i covid, pojawiał się też krztusiec.

Statystyki pokazują wzrost liczby chorych na COVID-19, częsta jest też grypa. Koronawirus jest jednak 2-3 razy bardziej zaraźliwy niż wirus grypy, przez co zakażenia tworzą zwykle ogniska choroby
Statystyki pokazują wzrost liczby chorych na COVID-19, częsta jest też grypa. Koronawirus jest jednak 2-3 razy bardziej zaraźliwy niż wirus grypy, przez co zakażenia tworzą zwykle ogniska choroby VioletaStoimenova/Getty Images

To, że koronawirus znów jest w natarciu, pokazują także dane z raportów zakażeń MZ. W ostatnich tygodniach stwierdzanych jest po kilka tysięcy przypadków dziennie, wielokrotnie jest też codziennie po kilka zgonów związanych z COVID-19. Dane z 10 września 2024 r. to 3118 zakażeń, w tym 2285 nowych i 833 ponownych. Zmarły trzy osoby, w tym jedna z powodu chorób współistniejących.

W obiegu coraz częstsze są nowe podwarianty koronawirusa SARS-CoV-2 powstałe z Omikrona, takie jak KP.1, KP.2 i KP.3 (grupa FLiRT) oraz LB.1 (następca JN.1). Te mutacje wydają się bardziej zaraźliwe i w mniejszym stopniu zwalczane przez organizmy osób zaszczepionych.

Częste są też jednak inne choroby wirusowe, a zwłaszcza grypa. Jej objawy są obecnie tak podobne, jak przy COVID-19, że w przypadku podejrzenia infekcji w pierwszej chwili nie będziemy wiedzieć, czego się spodziewać. Eksperci zidentyfikowali jednak kilka ważnych różnic, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy przed wykonaniem testu.

Jak rozpoznać, czy to grypa, czy COVID-19?

Objawy wywołane przez koronawirusa SARS-CoV-2 bardziej niż dotychczas przypominają teraz symptomy innych infekcji oddechowych, a zwłaszcza grypy. Kluczowa różnica dotyczy występujących dolegliwości.

  1. Rodzaj infekcji można poznać po jej pierwszych objawach. Jak wykazało jedno z badań, u osób z sezonową grypą częściej występuje sytuacja, w której kaszel występuje wcześniej niż rozwój gorączki. Podczas gdy grypa typowo zaczyna się kaszlem lub bólem mięśni, pierwszym objawem COVID-19 jest gorączka.

  2. Objawami charakterystycznymi dla COVID-19, choć obecnie rzadkimi, są nagła utrata węchu i smaku (anosmia), a także reakcje zapalne skóry. Te problemy nie występują przy grypie.

  3. Ważne różnice dotyczą także nasilenia dwóch objawów. To dreszcze oraz biegunka, które przy grypie występują rzadko. Oprócz tego gorączka jest niska, a łagodne bóle ciała mało powszechne.

  4. Przy covid regułą jest także pojawianie się objawów po 5-6 dniach od narażenia na koronawirusa i infekcja trwająca 1-14 dni. Natomiast grypa rozpoczyna się szybciej, bo po 2-3 dniach od zarażenia i trwa do tygodnia.

  5. Chociaż grypa rozwija się w szybkim tempie z objawami takimi, jak ból pleców, dreszcze i suchy kaszel, zwykle przebiega łagodnie. I choć stwarza dyskomfort, nie powoduje tak częstych komplikacji, jak covid.

  6. W przypadku koronawirusa mogą nie wystąpić żadne objawy, a może też dojść do ciężkiego przebiegu zakażenia, powikłań i hospitalizacji.

Symptomy covid i grypy są jednak wspólne, dlatego jedynym sposobem na postawienie prawdziwej diagnozy jest wykonaniu testu na covid lub testu combo.

Jak objawia się teraz COVID-19?

Objawy COVID-19 w 2024 roku są podobne, jak w przypadku wcześniejszych szczepów wirusa, ale istnieje kilka kluczowych różnic. Kluczowa jest m.in. zwłaszcza kolejność powstawania objawów.

Główne objawy covid nowych wariantów mogą wystąpić w tej kolejności:

  • gorączka,

  • kaszel,

  • kichanie,

  • wydzielina z nosa.

Dodatkowo może wystąpić ból gardła, ból mięśni i/lub głowy, nudności lub wymioty i biegunka.

Koronawirus jest jednak nieprzewidywalny i niektórzy mogą tylko stracić czucie w nosie, inni mogą jedynie czuć się źle, a tzw. covidowe palce mogą powstać bez innych wskaźników choroby. Części pacjentów dokucza jedynie ból i zawroty głowy wraz ze złym samopoczuciem, które bardziej przypominają oznaki udaru niż infekcji układu oddechowego, bo nie występują jej charakterystyczne symptomy.

Zdarzają się także pacjenci z samym bólem w klatce piersiowej. Również zestaw taki, jak nudności, wymioty i gorączka może wskazywać na COVID-19.

U osób z obniżoną odpornością i starszych, u których stwierdzono objawy i otrzymano pozytywny wynik testu na COVID-19, istnieje zagrożenie zaostrzeniem infekcji powikłaniami takimi, jak zapalenie płuc. Takie osoby powinny leczyć się pod kontrolą lekarza.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl