Te trzy zachowania powinny cię zaniepokoić! Psycholog wyróżnia znaki świadczące o tym, że przyjaciel może wcale nie być przyjacielem

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Niekiedy nie widzimy, że jakaś znajomość może być dla nas szkodliwa.
Niekiedy nie widzimy, że jakaś znajomość może być dla nas szkodliwa. Gianne Karla Tolentino/ pexels.com
Prawdziwa przyjaźń jest znacznie więcej niż zwykłą znajomością, to wyjątkowa więź, która rozwija się na bazie wzajemnego szacunku, zaufania i wsparcia. To właśnie przyjaciele stoją przy nas przez dobre i złe. Taka relacja jest bezcenna, ale czasami może okazać się, że coś, co nam się wydaje przyjaźnią, wcale nią nie jest. Niepokojące sygnały trudno jest rozpoznać, ponieważ w grę wchodzą emocje i przyzwyczajenie. Amerykański psycholog Mark Travers podpowiada, co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu drugiej osoby.

Spis treści

Zerwanie przyjaźni nie jest łatwe, ale może być dobrym rozwiązaniem

Często mimo złych przeczuć tkwimy w nieudanych przyjaźniach, ponieważ ich zerwanie jest bardzo trudne. Co więcej, nie chcemy kogoś niesłusznie skrzywdzić, boimy się jego reakcji i spychamy na dalszy plan własne potrzeby. Ponadto nie każdemu łatwo przychodzi nawiązywanie nowych znajomości, a jednak towarzystwo innych jest nam w życiu bardzo potrzebne. Co, jednak gdy okazuje się ono wręcz destrukcyjne?

Jak pisze doktor Mark Travers w magazynie Psychology Today, jest wiele osób, które podczas terapii zastanawiają się nad relacjami z przyjaciółmi. Mówią, że w czyimś towarzystwie nie czują się najlepiej, biorą pod uwagę, że zasługują na coś lepszego. Takich przypadków wcale nie jest mało.

Przyjaźnie mogą zmieniać się w zależności od etapu, na którym ktoś się znajduje, czasami wygasają i po czasie powracają. Co jednak zrobić, gdy znajomość trwa, ale czujemy, że nie sprzyja ona naszemu samopoczuciu, a co więcej nawet zdrowiu psychicznemu? Psycholog wymienia trzy sposoby na sprawdzenie sytuacji.

Jak przyjaciel reaguje, gdy dzielimy się z nim ekscytującymi wiadomościami?

Reakcja przyjaciela na dobre wieści w naszym życiu może sporo o nim powiedzieć. Podczas gdy jednym udzieli się szczęście, to inni zareagują powściągliwie lub wręcz negatywnie. Osoby z tej drugiej grupy nie będą dobrze wpływać na nasze samopoczucie. To ważne, by mieć wokół siebie ludzi, na których można liczyć i którzy udzielą wsparcia. Z dobrym przyjacielem można podzielić się tak radością, jak i smutkiem. Jednocześnie nie oznacza to, że należy zerwać relację z każdym, kto nie zareaguje dobrze na nasz sukces. Jesteśmy tylko ludźmi i miewamy gorsze dni. Jednakże oznaki biernej agresji lub wrogości są wyraźnymi sygnałami do ponownej oceny przyjaźni.

Nie jest skupiony jedynie na sobie, a interesuje się również tobą

W zdrowych relacjach należy dawać i brać. Gdy zabraknie jednego z tych dwóch czynników, równowaga jest zachwiana. Przyjaciel, który nie pyta o nasze samopoczucie i nie interesuje się naszymi problemami, sprawi w końcu, że będziemy czuć się niedoceniani. Podstawą wzajemnego zaufania, szacunku i przyjaźni jest komunikacja dwukierunkowa, a zarazem empatyczna. Dobry przyjaciel dołoży wszelkich starań, by cię wysłuchać i zrozumieć.

Czujesz się przy nim sobą

Jeśli czujesz, że musisz dopasowywać się do danej osoby, to zły znak. To ważne, by otaczać się ludźmi, którzy akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy. Petra Kipfelsberger, autorka jednego z badań dotyczącego autentyczności, zachęca, by być bardziej prawdziwym, stosując pewne zachowania.

  • Należy zmniejszyć wewnętrzne poczucie alienacji, nieznania siebie.
  • Zwięszenie autentyczności życia, zachowując się w sposób zgodny ze sobą.
  • Odrzucenie zewnętrznych wpływów, czyli kierowanie się własnymi zasadami i przekonaniami.

Doktor Mark Travers zauważa, że wszystkie znajomości mają jakąś wartość i nie jest dobrym pomysłem, by palić za sobą mosty i odcinać się od ludzi z trywialnych powodów. Jednocześnie warto być świadomym, kto nas naprawdę wspiera. Taka wiedza pomoże ustalić priorytety w życiu i w relacjach.

Źródło: Psychology Today

Promocje w Reserved

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te trzy zachowania powinny cię zaniepokoić! Psycholog wyróżnia znaki świadczące o tym, że przyjaciel może wcale nie być przyjacielem - Strona Kobiet

Wróć na i.pl Portal i.pl