„Ukraina. Pod innym niebem”. Wystawa, która powinna stanowić przestrogę

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Ukraińscy artyści dzielą się traumatycznym doświadczeniem z polskim widzem
Ukraińscy artyści dzielą się traumatycznym doświadczeniem z polskim widzem Fot. PAP/Piotr Nowak
Wystawa „Ukraina. Pod innym niebem” to „próba ukazania, ale i intymnego podzielenia się traumatycznym doświadczeniem, które powinno być dziś dla nas wszystkich przestrogą” – napisał minister kultury Piotr Gliński o wystawie ukraińskich artystów, którą otwarto w piątek w Warszawie.

„Ukraina. Pod innym niebem” to wyjątkowe wydarzenie

„Dzisiejsze uroczyste otwarcie wystawy »Ukraina. Pod innym niebem« to wyjątkowe artystyczne wydarzenie. Ekspozycja przygotowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest odpowiedzią na społeczną i moralną potrzebę ukazania, poprzez sztukę i dokumentację, walki narodu ukraińskiego o wolność” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym w piątek przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką podczas uroczystego otwarcia ekspozycji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wystawę będzie można oglądać do 12 marca 2023 r.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że wystawa „Ukraina. Pod innym niebem” jest także wyzwaniem dla polskiego widza i polskiego społeczeństwa, które przez ostatnie osiem miesięcy ofiarnie niosło pomoc ukraińskim uchodźcom, by zmierzyło się z obrazem wojny. „Jeżeli sztuka jest sublimacją przeżyć, to potraktujmy dzieła zaproszonych tu artystów jako próbę ukazania, ale i intymnego podzielenia się traumatycznym doświadczeniem, które powinno być dziś dla nas wszystkich przestrogą” – napisał wicepremier Gliński.

„Ukraina. Pod innym niebem” to reakcja na rosyjską agresją

Podkreślił, że ekspozycja prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej jest jedną z największych wystaw aktualnej sztuki naszych sąsiadów, organizowanych w Polsce – gromadzi bowiem ponad dwieście prac 32 reprezentantów środowiska artystycznego Ukrainy.

Dzieła zgromadzone na wystawie „Ukraina. Pod innym niebem” powstały w ciągu ostatnich miesięcy jako reakcja twórców na rosyjską agresję. Działający w różnych mediach artyści po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Zaprezentowane prace dokumentują bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apelują do sumienia świata.

Skąd tytuł: „Ukraina. Pod innym niebem”?

Genezę tytułu „Ukraina. Pod innym niebem” wyjaśnia w katalogu wystawy kuratorka Victoria Burlaka: „Pod niebem, które stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia jesteśmy zjednoczeni, jesteśmy wspólnotą, która stawi potężny opór. Ta nowa jedność Ukraińców, to pojawienie się nowego narodu jest uderzające…”

Na wystawie swoje prace prezentują: Piotr Armianovski & Mykhailo Zharzhailo, Andriy Boyko, Yuriy Bolsa, Roman Bordun, Taras Bychko, Igor Chekachkov, Bogdana Davydiuk, Olga Drozd, Etchingroom1 (Anna Khodkova, Kristina Yarosh), Oleksiy Furman, Daniil Galkin, Pavlo Itkin, Dmytro Iv, Andriy Yermolenko, Nikolay Karabinovych, Kinder Album, Waldemart Klyuzko, Daria Koltsova, Maria Kulikovska, Danylo Movchan, Stanislav Ostrous, Dasha Podolstseva, Andriy Rachinskiy & Daniil Revkovskiy, Margo Reznik, Oleksiy Sai, Yuriy Sivirin, Mykhailo Skop, Oleg Tistol i Julia Zakharova.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Ukraina. Pod innym niebem”. Wystawa, która powinna stanowić przestrogę - Portal i.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl