Wirus mokradeł jest przenoszony przez kleszcze. Może doprowadzić do infekcji mózgu i śpiączki, a nawet śmierci

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Przerażające odkrycie naukowców. Nowy wirus, znany jako wirus mokradeł, został wykryty u ludzi. Wirus mokradeł jest przenoszony przez kleszcze i może prowadzić do śmiertelnych infekcji mózgu. Sprawdź, jakie objawy wywołuje nowo odkryty ortonawirus.

Spis treści

Wirus mokradeł wykryty u ludzi. Jakie objawy wywołuje?

Wirus mokradeł, który jest przenoszony przez kleszcze i może powodować śmiertelne infekcje mózgu, został po raz pierwszy wykryty u ludzi. Ortonawirus – bo tak wcześniej był nazywany wirus mokradeł – został wykryty u 61-letniego mężczyzny po tym, jak został ugryziony przez kleszcze w parku w północnych Chinach. Objawy, jakie u niego wystąpiły po ok. pięciu dniach po wizycie tam, to:

  • gorączka,

  • ból głowy,

  • wymioty.

Badanie chińskich naukowców wykazało, że wirus mokradeł może potencjalnie dotrzeć do mózgu i doprowadzić do śpiączki.
Badanie chińskich naukowców wykazało, że wirus mokradeł może potencjalnie dotrzeć do mózgu i doprowadzić do śpiączki. Marino Linic/Unsplash

Mężczyzna był leczony w mieście Jinzhou w czerwcu 2019 r., a jego przypadek został opisany w New England Journal of Medicine we wrześniu 2024 r. Jego choroba doprowadziła do dochodzenia w sprawie zakażenia, a chińscy naukowcy zbadali związek między kleszczami a zwierzętami.

– W czerwcu 2019 r. u pacjenta wystąpiła uporczywa gorączka i dysfunkcja wielu narządów po ukąszeniu kleszcza w parku podmokłym w Mongolii Wewnętrznej. Sekwencjonowanie nowej generacji u tego pacjenta ujawniło zakażenie nieznanym wcześniej ortonawirusem, który nazwaliśmy wirusem mokradeł – stwierdzono.

Nieznany wcześniej ortonawirus przenoszą kleszcze

Badanie chińskich naukowców wykazało, że wirus mokradeł może potencjalnie dotrzeć do mózgu i doprowadzić do śpiączki. 61-letniemu mężczyźnie podano antybiotyki, które nie złagodziły objawów. Lekarze zdali sobie wtedy sprawę, że musiał to być wirus, a nie infekcja bakteryjna. Jak wykazały badania krwi, był to nieznany wcześniej ortonawirus, który jest przenoszony przez kleszcze.

Naukowcy przeanalizowali prawie 14 600 kleszczy z wirusem mokradeł znalezionym w pięciu gatunkach kleszczy. Najczęściej występował u haemaphysalis concinna, gatunku kleszcza gryzoni występującego głównie w Chinach, Rosji i środkowej części Europy.

Eksperci z The New England Journal of Medicine stwierdzili, że wirus mokradeł nie został wcześniej wykryty u zwierząt ani u ludzi. Naukowcy przeanalizowali zdrowych strażników leśnych, którzy pracowali na mokradłach, gdzie zachorował 61-letni mężczyzna i odkryli, że 12 z 640 było nosicielami przeciwciał przeciwko wirusowi.

Potencjalnie śmiertelnie wirus mokradeł

Naukowcy sprawdzili obecność wirusa u pacjentów szpitalnych, którzy cierpieli na gorączkę po ukąszeniu kleszcza. 17 osób zostało zakażonych nowym wirusem i wyzdrowiało. Jedna osoba, która zapadła w śpiączkę, miała wysoką liczbę białych krwinek w płynie mózgowo-rdzeniowym, co wskazywało na infekcję mózgu, a wirus ogólnie powodował uszkodzenie tkanek i krzepnięcie krwi.

Obecność nowego wirusa stwierdzono również wśród zwierząt, a u myszy laboratoryjnych wirus doprowadził do śmiertelnych infekcji, które dotarły do mózgu.

– Podsumowując, dane te sugerują, że nowo odkryty ortonawirus, WELV, jest [patogenny] dla ludzi ... i krąży wśród ludzi, kleszczy i różnych zwierząt w północno-wschodnich Chinach – stwierdzili naukowcy.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl