Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
1 grudnia 2023 roku jest 646. dniem wojny. Spodziewamy się, że Rosja tej zimy ponownie będzie chciała zniszczyć infrastrukturę energetyczną Ukrainy - oświadczył w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak zaznaczył, przygotowanie Ukrainy na tę kampanię było priorytetem administracji Joe Bidena w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
22:3001.12.2023

Kobiety zza krat mają rodzić dzieci w zamian za ułaskawienie

22:1001.12.2023

Zełenska: Opowiadamy się za powołaniem międzynarodowej koalicji na rzecz odzyskania naszych dzieci

Opowiadamy się za powołaniem międzynarodowej koalicji na rzecz odzyskania naszych dzieci, uprowadzonych do Rosji w wyniku agresji Kremla; propozycję utworzenia takiego gremium zgłosiły pod koniec października władze Kanady - oznajmiła w piątek Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Strona kanadyjska wystąpiła z tą inicjatywą podczas spotkania 66 delegacji państwowych na Malcie, poświęconego planowi pokojowemu Kijowa w wojnie z Rosją - przypomniała Zełenska w piątkowej rozmowie z dziennikarzami z Japonii, Korei Południowej, Indonezji, Kambodży, Tajlandii, Singapuru i Mongolii. Wypowiedzi pierwszej damy przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.

Celem międzynarodowej koalicji byłoby prowadzenie stałego monitoringu w sprawie uprowadzonych dzieci i wywieranie nacisku na Rosję. Takie działania mogłyby np. zmusić Moskwę do przekazywania danych na temat porwanych osób poniżej 18. roku życia - wyjaśniła Zełenska.

"Chcemy, żeby każde państwo świata, które dysponuje prawem głosu na forach międzynarodowych, wsparło (utworzenie) tej koalicji i opowiedziało się za (powrotem) ukraińskich dzieci" - podkreśliła rozmówczyni mediów z krajów Azji.

Ukraińskie władze informują, że zidentyfikowały 19 546 dzieci zabranych do Rosji, a do rodzinnego kraju wróciło zaledwie 387 spośród nich. Rosja kwestionuje te dane i twierdzi, że "ewakuowane" dzieci mogą być zwrócone, jeżeli ich bliscy zgłoszą "uzasadnione roszczenie". Jednak wielu rodziców nie wie, dokąd wywieziono dzieci, a proces ich odzyskiwania jest bardzo trudny.

Kreml przyznaje, że od lutego 2022 roku, kiedy rosyjska armia wkroczyła na Ukrainę, władze w Moskwie "przyjęły" ponad 700 tys. ukraińskich dzieci.

W marcu 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał też nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin. (

21:5501.12.2023

Kirby: Jeśli Kongres nie uchwali pakietu środków na pomoc Ukrainie do końca roku, to dalsza pomoc będzie trudna

Jeśli Kongres nie uchwali pakietu środków na pomoc Ukrainie do końca roku, dalsze wsparcie Kijowa na wymaganym poziomie będzie niezmiernie trudne — oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Kirby po raz kolejny ponowił wezwanie pod adresem Kongresu do działania w sprawie zatwierdzenia funduszy potrzebnych do dalszej pomocy Ukrainie podczas piątkowego briefingu online. Jak zaznaczył, jest to konieczne do końca tego roku kalendarzowego, bo "po tej dacie, dostarczanie pomocy na poziomie którego potrzebują Ukraińcy, będzie niezmiernie trudne".

"Potrzebujemy tego wsparcia natychmiast, byśmy mogli dostarczać im pomoc w nieprzerwany sposób" - wyjaśnił. Zauważył przy tym, że z powodu zwłoki parlamentu administracja już teraz jest zmuszona ograniczać rozmiar pakietów uzbrojenia wysyłanych na Ukrainę.

Administracja wnosi o dodatkowe 61 mld dolarów, z czego prawie 12 mld ma zostać przeznaczonych na wsparcie ukraińskiego budżetu (pomoc finansowa z Waszyngtonu ustała już z końcem września), zaś większość na pomoc wojskową. Miałaby to być część szerszego pakietu obejmującego też wsparcie dla Izraela, Tajwanu oraz wzmocnienie granic.

Mimo przynagleń ze strony administracji, żadna z izb Kongresu nie przedstawiła jeszcze projektu ustawy, a główną przeszkodą są obecnie dyskusje na temat zaostrzenia polityki imigracyjnej i azylowej, czego domagają się Republikanie. Republikanie chcą też zmniejszenia kwoty wydatków.

Kirby jednocześnie odrzucił sugestie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który w wywiadzie dla agencji Associated Press stwierdził, że powodem niepowodzenia ukraińskiej ofensywy jesienią było niewystarczające wsparcie.

Kirby zaznaczył, że Ukraina otrzymała to, czego potrzebowała, a każdy pakiet uzbrojenia był komponowany w koordynacji z przedstawicielami Kijowa. Przyznał jednak, że "trudno winić prezydenta Zełenskiego za to, że chce więcej broni do powstrzymania tej nwazji".

21:4301.12.2023

Wszystkie cywilne placówki medyczne i 90 proc. szpitali z elektronicznym systemem zarządzania dokumentacją

We wszystkich cywilnych placówkach medycznych oraz w 90% szpitali wdrożono elektroniczny system zarządzania dokumentacją, który umożliwi wojsku przekazywanie niezbędnych dokumentów Wojskowej Komisji Lekarskiej. Poinformowała o tym wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar.

21:3201.12.2023

Policja zatrzymała oszusta. W obwodzie charkowskim wyłudzał pieniądze od bliskich poległych żołnierzy

Policja zatrzymała oszusta, który w obwodzie charkowskim wyłudzał pieniądze od bliskich poległych żołnierzy – podaje Policja. Sprawca przedstawił się jako pracownik SSU i przekonał bliskich, że ich bliscy żyją i przebywają w niewoli w Rosji. Zapewniał, że za określoną sumę pieniędzy może ich „uwolnić” z niewoli. Grozi mu do 12 lat więzienia i konfiskata mienia.

21:0001.12.2023

ONZ wzywa Rosję do cofnięcia decyzji o uznaniu „ruchu LGBT” za organizację ekstremistyczną

ONZ wzywa Rosję do cofnięcia decyzji o uznaniu „ruchu LGBT” za organizację ekstremistyczną.  Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk skrytykował decyzję Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej o uznaniu „międzynarodowego publicznego ruchu LGBT” za organizację ekstremistyczną. Wyrok grozi wprowadzeniem zakazu działalności grup i stowarzyszeń LGBT w Rosji, a przedstawicielom LGBT grozi kara karna i kara więzienia – stwierdziła ONZ.

20:3301.12.2023

Putin zwiększył liczbę żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do ponad 2 mln

Putin zwiększył liczbę pracowników Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do 2 milionów 209 tysięcy osób — Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Liczbę wojsk rosyjskich zwiększono ze 170 000 do 1 300 000.

19:4401.12.2023

W ciągu dnia doszło do 67 starć bojowych. Wróg wystrzelił 2 rakiety i 17 nalotów

W ciągu dnia doszło do 67 starć bojowych. Wróg wystrzelił 2 rakiety i 17 nalotów, przeprowadził 46 ostrzałów z MLRS na pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione. Jednostki sił rakietowych uderzyły w 3 obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego oraz 5 składów amunicji wroga.

19:1701.12.2023

Zełenski: Wszyscy na Ukrainie rozumieją, że w tym zakresie potrzebne są zmiany

Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu tak komentował kwestię mobilizacji i demobilizacji: „Wszyscy na Ukrainie rozumieją, że w tym zakresie potrzebne są zmiany. I nie chodzi tu tylko o liczbę tych, których można zmobilizować. To kwestia terminów – zarówno dla każdego, kto aktualnie jest w wojsku, na demobilizację, i dla tych, którzy pójdą do wojska. I to jest kwestia warunków”. Prezydent zauważył, że na dzisiejszym posiedzeniu Centrali zgłoszono pewne propozycje i oczekuje na kompleksowe decyzje.

18:3001.12.2023

Olena Zełenska mówi, że nie chce, aby jej mąż został wybrany na nową kadencję!

Żona prezydenta Ukrainy Olena Zełenska mówi, że nie chce, aby jej mąż został wybrany na nową kadencję – „The Economist”. „Nie chcę, żeby został prezydentem na następną kadencję ani na dwie kolejne kadencje, to niemożliwe. Prawdopodobnie będziemy zmuszeni szukać nowej drogi” – mówi.

18:0501.12.2023

Siły obronne na południu zniszczyły rosyjski BUK-M2

Siły obronne na południu zniszczyły rosyjski BUK-M2.

17:3901.12.2023

Zełenski: Nie osiągnęliśmy rezultatów, których bym sobie życzył

16:4501.12.2023

Nowy wiceminister obrony Ukrainy. To Witalij Połowenko

Gabinet Ministrów Ukrainy mianował Witalija Połowenkę na stanowisko wiceministra obrony Ukrainy. W zespole Ministerstwa Obrony pułkownik Połowenko skupi się na kwestiach logistycznych.

16:1501.12.2023

Wołodymyr Zełenski wręczył ukraińskim prokuratorom odznaczenia państwowe

Wołodymyr Zełenski wręczył ukraińskim prokuratorom odznaczenia państwowe. „Dziś udokumentowano ponad 110 tys. naruszeń praw i zwyczajów wojennych przez rosyjskich okupantów” – mówi prezydent.

15:5901.12.2023

PE: Bez sprawiedliwości nie będzie trwałego pokoju. Tylko poniesienie odpowiedzialności za wojnę i zbrodnie

"Bez sprawiedliwości nie będzie trwałego pokoju. Tylko poniesienie odpowiedzialności za wojnę i zbrodnie może zapewnić stabilność i bezpieczeństwo. I to jest naszym celem”– mówili w Parlamencie Europejskim w Brukseli uczestnicy konferencji pt. "Sprawiedliwość i odpowiedzialność za rosyjską agresję. Rekomendacje i dalsze działania".

Wydarzenie, którego inicjatorką była eurodeputowana PiS Anna Fotyga, zorganizowane zostało we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Prawników oraz Ukraińską Izbą Adwokacką i wzięli w nim udział uznani eksperci z zakresu prawa międzynarodowego z Europy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Konferencję otworzył Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

"Należy zrobić wszystko, aby winnych za zbrodnię agresji, zbrodnie wojenne i zbrodnię ludobójstwa ukarać. Zarówno tych, którzy dokonują barbarzyńskich czynów na terytorium Ukrainy, jak i najwyższe kierownictwo Federacji Rosyjskiej. Mechanizmy sprawiedliwości i kara za zbrodnie nie mogą czekać do końca wojny. Ani w ramach ukraińskiego procesu sądowego, ani w ramach międzynarodowych mechanizmów i instytucji" – mówiła Fotyga.

„Prawda o zbrodniach na Ukrainie musi dotrzeć do rosyjskiego społeczeństwa. To nie tylko Putin za nie odpowiada” – dodała polska polityk, przypominając o działaniach aliantów edukujących Niemców o popełnionych zbrodniach podczas II wojny światowej.

Eurodeputowana PiS mówiła, że rezultatem debaty ma być również przedstawienie zaleceń politycznych, dotyczących kolejnych kroków niezbędnych do zapewnienia sprawiedliwości oraz sposobów zapewnienia skutecznej współpracy między ukraińskimi i międzynarodowymi instytucjami.

Kułeba ze swej strony podkreślił, że bardzo docenia fakt, iż odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie znajduje się wysoko w agendzie politycznej UE i wpływa na bardzo potrzebne decyzje. „Wierzę, że sprawiedliwość ma kluczowe znaczenie nie tylko dla położenia kresu rosyjskiej agresji, ale także dla zmniejszenia ryzyka przyszłej agresji wobec innych narodów” - mówił szef ukraińskiej dyplomacji.

„Mam nadzieję, że pokusa rozmów z Putinem nie zwycięży nad koniecznością ukarania go” - podkreślił Kuleba, dodając: „Rosja walczy o bezkarność, a Ukraina o sprawiedliwość”.

„Jeśli puścimy w niepamięć rosyjskie zbrodnie, skażemy nasze własne dzieci na życie w świecie pełnym wojen i niesprawiedliwości. I to jest jeden z głównych powodów, dla których musimy odłożyć na bok różnice polityczne i prawne, aby ustanowić w pełni funkcjonalny specjalny trybunał do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie” - apelował ukraiński polityk.

"Na świecie jest zbyt wiele sił, które wierzą, że brutalna siła militarna jest najlepszym środkiem, aby osiągnąć swoje cele. Jeśli zobaczą, że rosyjska agresja spowodowała dla Moskwy kłopoty, sankcje i izolację, ale ostatecznie się opłaciła, bo skończyła się bezkarnością, nic nie powstrzyma ich przed powtórzeniem rosyjskich działań w innych częściach świata” - dodał.

Kuleba mówił także o powołanym w tym roku Międzynarodowym Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA). „To pierwsze działania społeczności międzynarodowej po II wojnie światowej mające ukarać zbrodnię agresji” – zaznaczył.

Z kolei Ołeksandra Matwijczuk, prawniczka zajmująca się prawami człowieka i szefowa ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich nagrodzonego Pokojową Nagrodą Nobla, mówiła o swoich doświadczeniach z pracy z ludźmi, którzy doświadczyli zbrodni wojennych: "Ci ludzie sprawiedliwość widzą bardzo różnie. Dla niektórych oznacza ona ujrzenie sprawców za kratami, czy uzyskanie odszkodowania. Dla innych sprawiedliwość to poznanie prawdy o tym, co przydarzyło się ich bliskim. Są też tacy, dla których sprawiedliwość oznacza po prostu uzyskanie oficjalnego uznania, że gdy coś przydarzyło się ich rodzinie, jest to nie tylko niemoralne, ale i nielegalne" – wskazała noblistka.

Jak mówiła, by sprostać tym wszystkim potrzebom, musimy odpowiedzieć sobie na pytania, jak skutecznie ścigać zbrodnie przeciw ludzkości, ludobójstwo, zbrodnie wojenne, agresję i jak ukarać Rosję za jej winy. Zdaniem ekspertki, aby odpowiedzieć na pierwsze pytanie, trzeba powołać Specjalny Trybunał ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie jako sąd międzynarodowy, który pociągnąłby Rosję do odpowiedzialności za zbrodnię agresji.

Mark Ellis, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników, podkreślił, iż osoby, które zaplanowały agresję i wydały rozkazy, muszą zostać ukarane, nawet jeśli dotyczy to głów państw. „Mamy do czynienia z wojną pomiędzy tyranią a opartym na prawie porządku międzynarodowym. Mamy pewne instrumenty, takie jak między Międzynarodowy Trybunał Karny, zasadę jurysdykcji uniwersalnej, ukraiński wymiar sprawiedliwości, ale potrzebny jest także międzynarodowy trybunał, który powinien odegrać kluczową rolę w ukaraniu Rosji za agresję” - mówił Ellis.

Natomiast Andreas Kleiser, dyrektor Międzynarodowej Komisji Osób Zaginionych podkreślił z kolei, jak istotne jest wykorzystywanie nowych technologii, w tym zbieranie i tworzenie baz danych DNA porwanych dzieci.

„Odpowiedzialność za zbrodnie ponosi cała Federacja Rosyjska jako państwo” – podkreślał z kolei Anton Korynewicz, przedstawiciel Ukrainy przy Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości.

Olga Butkiewicz, przewodnicząca stowarzyszenia skupiającego ukraińskich prawników, przypomniała, iż świat w tym stuleciu miał skupić się raczej na zapobieganiu konfliktom. „Nie udało się to, z wielu powodów. Jednym z nich, pomimo agresji na Gruzję w 2008 roku, była powszechna polityka appeasementu wobec Rosji, co doprowadziło do obecnej sytuacji. Dlatego tak istotne jest utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni agresji” – mówiła, opisując rodzaje przestępstw popełnionych przez Rosję.

Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego, w ramach którego działa Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, stwierdziła, iż wojna odbywa się na wielu płaszczyznach. „Jedną z nich jest pamięć. W Centrum Lemkina zbieramy dowody, które będą miały wpływ na postrzeganie tej wojny przez przyszłe pokolenia” – mówiła Gawin, szeroko opisując działania Instytutu Pileckiego oraz przygotowywane raporty.

Konferencja poprzedzona była immersyjną wystawą „Living The War”, poświęconą zbrodniom wojennym Rosji na terytorium Ukrainy. Wykorzystując rzeczywistość wirtualną (VR) politycy, dyplomaci, urzędnicy i eksperci mogli odczuć, jaką cenę ponoszą Ukraińcy walcząc o wolność i niepodległość. „Living the War” został stworzony przez filmowców i dokumentalistów, których kamery VR rejestrując zarówno przerażające, jak i inspirujące historie, zapisują setki przełomowych wydarzeń. Wyzwolona Bucza, ludobójstwo w Iziumie, ocalenie ludności cywilnej w Bachmucie, dokonania ratowników, medyków i inżynierów elektrowni otwierają przed widzami drzwi na Ukrainę, aby na własne oczy mogli zobaczyć prawdziwą wojenną rzeczywistość.

15:4201.12.2023

Zełenski: Mamy nowy etap wojny i to jest fakt. Ogólnie zima jest nową fazą wojny

Wraz z nadejściem zimy wojna Ukrainy z Rosją przechodzi na nowy etap; choć nie wystarcza nam mocy, by osiągnąć oczekiwane wyniki, nadal wiemy, o co walczymy – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press.

„Mamy nowy etap wojny i to jest fakt. Ogólnie zima jest nową fazą wojny” – oświadczył szef państwa w rozmowie, której fragmenty cytują w piątek media w jego kraju.

Zełenski wskazał, że armia ukraińska nie zamierza się poddawać, jednak w tej chwili nie osiągnęła rezultatów, których by sobie życzył.

„Nie wycofujemy się i jestem z tego zadowolony. Walczymy z drugą armią świata i jestem z tego zadowolony. Tracimy ludzi i z tego nie jestem zadowolony. Nie otrzymaliśmy uzbrojenia, które chcieliśmy dostać, i też nie mogę być z tego zadowolony, ale i nie mogę na to narzekać” – podkreślił.

„Nie wystarcza nam mocy, by szybciej dostać to, czego chcemy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się poddać, że powinniśmy skapitulować. Wierzymy w swoje działania. Walczymy o to, co do nas należy” – oświadczył Zełenski cytowany m.in. przez agencję Interfax-Ukraina.

15:3701.12.2023

Prezydenci Litwy, Łotwy i Polski odmówili zrobienia sobie zdjęć z Łukaszenką w Dubaju

Prezydenci Litwy, Łotwy i Polski odmówili zrobienia sobie zdjęć z Łukaszenką w Dubaju – LRT. „Obłudą byłoby stanąć ramię w ramię z głową państwa, które stało się odskocznią rosyjskiej agresji na Ukrainę i dyskutować o przyszłości świata i zmianach klimatycznych, jak gdyby nic się nie wydarzyło, – „Mówi litewski prezydent Gitanas Nausėda.

14:4101.12.2023

Poroszenko nie dostał pozwolenia na wyjazd służbowy za granicę. Nazwał to „antyukraińskim sabotażem”

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że straż graniczna nie pozwoliła mu na wyjazd służbowy za granicę i nazwał to „antyukraińskim sabotażem”. Według wicemarszałka Rady Najwyższej Kornienki podróż służbowa Poroszenki została odwołana po otrzymaniu przez niego dokumentu ostemplowanego do użytku służbowego, którego treści nie może komentować. Później w internecie pojawił się materiał filmowy przedstawiający rozmowę Poroszenki ze strażą graniczną. Na koniec rozmowy poseł powiedział: „Będziecie tego żałować”.

13:4201.12.2023

SSU wyeliminowało kanał „ukrytego” transportu z Ukrainy do Rosji i tymczasowo okupowanych regionów

SSU wyeliminowało kanał „ukrytego” transportu z Ukrainy do Rosji i tymczasowo okupowanych regionów. Z akt sprawy wynika, że ​​wśród klientów lotów metra byli kolaboranci, którzy w celu ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości próbowali wyjechać do Federacji Rosyjskiej. Koszt biletu na taki lot wynosił 350 dolarów amerykańskich w jedną stronę. Według dostępnych danych „zarabiali” oni co miesiąc nawet 1 milion hrywien. Obecnie zostali powiadomieni o podejrzeniu.

13:1501.12.2023

Pod gruzami domu w Noworodówce odnaleziono ciała dwóch kolejnych osób

Pod gruzami domu w Noworodówce odnaleziono ciała dwóch kolejnych osób – powiedział p.o. Ihor Moroz, szef donieckiej RMA. Tym samym liczba ofiar wzrosła do czterech. Trwają poszukiwania kolejnej osoby.

12:2201.12.2023

Żony i matki żołnierzy kontra Kreml. Jak to wpłynie na wojnę Rosji z Ukrainą?

11:1901.12.2023

Kreml ogarnia antyzachodnia paranoja. Rosja chce wprowadzić lojalki dla cudzoziemców

10:2201.12.2023

Dziś w Kijowie otwarto ruch pojazdów specjalnych, pojazdów służb ratowniczych dla pasażerów z lewego brzegu na prawy

Dziś w Kijowie otwarto ruch pojazdów specjalnych, pojazdów służb ratowniczych i autobusów dla pasażerów z lewego brzegu na prawy przez przeprawę mostową Podilsko-Woskresenskyi. Poinformował o tym burmistrz stolicy Witalij Kliczko. Przejście mostowe Podilsko-Woskresenskyi jest największym z obiektów infrastruktury transportowej Kijowa i Ukrainy. Długość przeprawy mostowej wynosi ponad 10 km.

09:3301.12.2023

O ewakuację ze Strefy Gazy wystąpiło kolejnych 146 Ukraińców

O ewakuację ze Strefy Gazy wystąpiło kolejnych 146 Ukraińców, w większości kobiety i dzieci. Poinformował o tym Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Korniichuk. Według ambasadora obecnym zadaniem jest jak najszybsze uzyskanie nowego zezwolenia i przewiezienie tych osób na terytorium Egiptu.

08:5001.12.2023

SSU zebrała nowe dowody zdrady stanu ze strony byłego zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

SSU zebrała nowe dowody zdrady stanu ze strony byłego zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Wołodymyra Siwkowycza Exposadovets zajmuje się organizacją zakrojonych na szeroką skalę kampanii informacyjnych, których celem jest sztuczna dyskredytacja najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego Ukrainy na korzyść Kremla. Do tego zaangażował znanych polityków kijowskich, m.in. Nestora Szufrycza. To on był jednym z głównych „mówców”, którzy pod przewodnictwem Sivkovycha nagłaśniali kremlowskie narracje podczas wystąpień w telewizji i na łamach publikacji internetowych.

07:3001.12.2023

W kierunku Tawrii Rosjanie kontynuują aktywne ataki piechoty lądowe

W kierunku Tawrii Rosjanie kontynuują aktywne ataki piechoty lądowej przy wsparciu pojazdów opancerzonych i lotnictwa. Ogłosił to generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca grupy operacyjno-strategicznej wojskowej „Tawrii”. Według niego łącznie odnotowano 49 starć bojowych, 890 pocisków artyleryjskich i 18 nalotów.

04:0901.12.2023

Wołodymyr Zełenski odwiedził linię frontu w pobliżu Kupiańska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek na froncie punkt dowodzenia obroną Kupiańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju, gdzie odznaczył żołnierzy ukraińskich.

„To honor odwiedzić i odznaczyć żołnierzy. Żołnierze na kierunku kupiańskim bronią pokojowego życia Ukraińców – mieszkańców obwodu charkowskiego. Dziękuję żołnierzom za służbę i za obronę naszego kraju” – napisał Zełenski na Telegramie.

Zełenski wraz z ministrem obrony Rustemem Umierowem wysłuchał m.in. relacji dowódcy ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandra Syrskiego z sytuacji operacyjnej na tym odcinku frontu. Omówiono też dalsze działania bojowe, m.in. odnośnie do obrony linii Kupiańsk-Łyman.

Prezydent omawiał też potrzeby żołnierzy, takie jak środki walki radiolokacyjnej, drony, obrona przed wrogimi dronami oraz stan umocnień.

Zełenski odznaczył pięciu żołnierzy i przekazał 18 kolejnych odznaczeń do wręczenia w miejscu odbywania służby.

04:0701.12.2023

Minister rolnictwa chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "Informacja ta powinna być transparentna"

01:1401.12.2023

Szokujące słowa niemieckiego politologa. "Europa musi zbudować potencjał jądrowy"

00:0201.12.2023

USA: spodziewamy się, że Rosja tej zimy ponownie będzie chciała zniszczyć infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Spodziewamy się, że Rosja tej zimy ponownie będzie chciała zniszczyć infrastrukturę energetyczną Ukrainy - oświadczył w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak zaznaczył, przygotowanie Ukrainy na tę kampanię było priorytetem administracji Joe Bidena w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

"W ciągu ostatnich dni byliśmy świadkami kilku nalotów przeprowadzonych przez Rosjan, które najwyraźniej miały na celu systemy obronne, jakie Ukraińcy posiadają w celu ochrony swojej infrastruktury energetycznej. W weekend ponownie przeprowadzili poważny atak dronów na Kijów i inne miejsca. Uważamy to za zapowiedź tego, co ma nadejść" - powiedział Kirby.

Jak dodał, po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu we wrześniu br. prezydent Biden polecił administracji, by przygotowanie Ukrainy na zimowe miesiące były priorytetem. Podkreślił, że robić to należy na trzech kierunkach: wzmacniania zdolności obrony powietrznej, wzmacniania zabezpieczeń obiektów infrastruktury, poprzez wysłanie sprzętu takiego jak siatki, pręty zbrojeniowe czy bariery oraz zapewnienia zapasowych elementów infrastruktury energetycznej, w tym automatycznych transformatorów wysokiego napięcia, przemysłowych generatorów gazu i innego mobilnego sprzętu tego typu.

Przyznał jednocześnie, że potrzebne jest więcej pracy i po raz kolejny wezwał Kongres do uchwalenia 61 mld dolarów środków na pomoc dla Ukrainy, o które wystąpił Biały Dom. Zaznaczył przy tym, że kwota ta "nie wzięła się znikąd", ale jest wynikiem dokładnych wyliczeń. Według doniesień mediów, część Republikanów w Izbie chce mniejszej kwoty: 47 mld lub 15-20 mld.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl