Zajęcia w Programie Szkolny Klub Sportowy – różnorodność sportów i dyscyplin oraz możliwość rozwijania sportowych talentów

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Sport to dziesiątki dyscyplin indywidualnych oraz drużynowych. Którą z nich wybrać? Popularną czy najlepszą dla siebie? Z tymi – wbrew pozorom – trudnymi pytaniami pomaga zmierzyć się program Szkolnych Klubów Sportowych, które promują aktywność wśród dzieci, przybliżając im ciekawe dyscypliny. Przekonaj się, jakie sporty może uprawiać Twoje dziecko w ramach SKS-ów!

Rugby – sport dla każdego

Narodowy Stadion Rugby w Gdyni to miejsce wyjątkowe dla wszystkich fanów tej kontaktowej dyscypliny sportu. Tu swoje mecze rozgrywa reprezentacja Polski, ale także ekstraligowy zespół Rugby Club Arka Gdynia. Legendą jest tutaj m.in. Dariusz Komisarczuk. Trener „Buldogów” bardzo chętnie przystał na propozycję SKS-u, aby poprowadzić zajęcia dla dzieci z Trójmiasta i Przodkowa.

Rugby to sport wszechstronny. Może w nim odnaleźć się każdy: duży, mały, szczupły, czy nawet trochę grubszy. Rugby uczy koordynacji ruchowej, biegowej, poruszania się po boisku, współdziałania z innymi zawodnikami. W wieku szkolnym to sport, który może dzieciaki ukształtowaćwyjaśnia dwukrotny mistrz Polski z Arką, wychowanek Ogniwa Sopot, a obecnie szkoleniowiec.

Dariusz Komisarczuk to doświadczony nauczyciel rugby, który z uśmiechem stara się zachęcić dzieci do wysiłku i złapania tzw. bakcyla. Rugby nie jest wśród wiodących dyscyplin w kraju. W Trójmieście ma jednak ugruntowaną pozycję i wieloletnie tradycje.

Jeśli chodzi o dostępność klubów, to jest z czego wybierać. Mamy Lechię Gdańsk, Ogniwo Sopot, Arkę Gdynia, a są jeszcze kluby w Rumi i Pruszczu Gdańskim. To kluby, które się wspierają i tworzą wspólnotę rugbowąprzekonuje Komisarczuk.

Lekkoatletyka to świetny początek przygody ze sportem

Wśród dzieci z uśmiechem na ustach biegała także była znakomita płotkarka Emilia Ankiewicz-Obukowicz. Lekkoatletka buty na przysłowiowym kołku zawiesiła w sierpniu 2021 roku. Teraz realizuje się zawodowo w Instytucie Sportu. Zachęca dzieci do aktywności, która jest szczególnie ważna w okresie po pandemii i związanymi z nią lockdownami.

Covid troszeczkę pokrzyżował plany. Tak naprawdę uziemił wszystkich, którzy siedzieli w domu i zaprzestali mieć potrzebę wyjścia na dwór. Lekcje były online, wychowanie fizyczne też było online. Fajnie byłoby rozruszać całe społeczeństwo, nie tylko dzieci. Myślę, że sport, ruch, aktywność są bardzo ważne w rozwoju. Dzięki temu kształtujemy charakter i to jest również niezwykle istotnemówi olimpijka z Rio de Janeiro.

Szkoła szkole równa nie jest. W każdym miejscu na swój sposób radzono sobie z zachowaniem normalności.

Pandemia utrudniła nam uprawianie sportumówi Marta Raniszewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdańsku.

Często kwarantanny wykluczały dzieci lub mnie z uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego. Źle to wpływało na drużynę. Staram się, aby dzieci czuły ze sobą łączność. Staram się, aby stworzyły jedną, wspólną rodzinę. Trenuję z dziećmi od trzeciej do ósmej klasy szkoły podstawowej, a to duża rozbieżność. Zbudowana jestem, kiedy widzę na przerwach, jak czwartoklasiści przybijają piątki z ósmoklasistami. To pokazuje, jak są zżyci - wyjaśnia Marta Raniszewska.

Piłka ręczna i rozwój fizyczny dziecka

Marta Raniszewska trenuje piłkę ręczną oraz goalchę. Nie wahała się jednak, aby przyjąć zaproszenie SKS-ów do udziału w zajęciach z rugby. I nie żałowała, bo dzieci z dużym zaangażowaniem poznawały nową dla siebie dyscyplinę.

Staramy się stawiać na piłkę ręczną, ale chciałabym też, aby dzieci miały okazję poznawania innych sportów. Kiedy trenujemy, to również staram się przemycać niektóre dyscypliny, jak na przykład pady na boisko zaczerpnięte z judo. Tak samo jest z przelotami przez materac, które mają pomagać nie bać się przeciwnikówdodaje nauczycielka z gdańskiej szkoły.

Dwóch podopiecznych pani Marty rozpoczęło właśnie treningi w Wybrzeżu Gdańsk. Wiadomo jednak, że nie każdemu pisana jest profesjonalna kariera sportowa.

Wiemy, że nie każdy zostanie zawodowcem. Statystycznie około jednego procenta dzieci uczęszczających na zajęcia sportowe decyduje się na profesjonalną karierę. Każdy z nas wie, jak wygrywać. Sport doskonale uczy, jak przegrywać, a to też umiejętność ważna w życiu. Naszym dzieciom staramy się wpajać różne wartościtłumaczy Piotr Maj z Instytutu Sportu.

Różnorodność w sporcie ma znaczenie

Pozaszkolne zajęcia w ramach Szkolnych Klubów Sportowych stawiają na różnorodność. Nie zawsze wiadomo bowiem, w jakiej dyscyplinie odniesie się najlepsze rezultaty. Pokazuje to przykład wspomnianej Emilii Ankiewicz-Obukowicz.

Ja byłam zakochana w siatkówce. Uczestniczyłam w zajęciach SKS-u. Chodziłam na unihokeja, na koszykówkę i siatkówkę. Robiłam wiele różnych rzeczy, a skończyłam na lekkoatletycemówi wychowanka Zatoki Braniewo, późniejsza reprezentantka AZS-ów w Gdańsku i Warszawie.

Najtrudniejszym elementem w naszej dyscyplinie jest zapewne kontaktwyjaśnia trener Dariusz Komisarczuk.

Podawanie piłki, nauka taktyki, różne umiejętności wymagające sprytu to jest sfera, w której dzieci świetnie się odnajdują. Kiedy jednak przychodzi kontakt, czyli szarże, powalenie przeciwnika, to jest to utrudnienie. Rugby trzeba poznać, a wtedy często łapie się bakcyla i przy nim zostaje. Nawet, jeśli się nie gra, to można zostać kibicem, przychodzić na mecze, śledzić wyniki. To jest fajna rzecz, ale trzeba na początku dzieci do sportu zachęcić - dodaje.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl