1/16
Pasożytnicze zakażenie układu pokarmowego może wywołać wiele...
fot. fot. Getty Images

Zioła na pasożyty układu pokarmowego. Napary z tych roślin wspierają odrobaczanie organizmu

Pasożytnicze zakażenie układu pokarmowego może wywołać wiele niebezpiecznych skutków dla organizmu, w tym niedobór witamin i składników odżywczych. Na kolejnych slajdach podpowiadamy, jakie napary roślinne wspierają pozbycie się pasożytów.

2/16
Najpopularniejszą rośliną stosowaną w przypadku zakażeń...
fot. HandmadePictures/Getty Images

Oregano na pasożyty

Najpopularniejszą rośliną stosowaną w przypadku zakażeń pasożytniczych jest oregano. Ziele tej rośliny stanowi źródło karwakrolu, czyli substancji o silnych właściwościach przeciwpasożytniczych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Napar z jednej łyżki oregano można stosować podczas terapii przeciwpasożytniczej lub jako element profilaktyki zakażeń.

Jak przygotować napar? Wystarczy łyżkę suszonego ziela zalać 300 ml wrzątku, parzyć pod przykryciem 35 minut, a następnie odcedzić. Tak przygotowany napój można pić 2 razy dziennie.

Dodatkowo w aptekach dostępny jest specjalny olejek oreganowy, który zawiera aż 70 proc. karwakrolu, dzięki czemu działa znacznie lepiej niż napary. Wystarczy 3 krople olejku wymieszać w 100 ml ciepłej wody i pić nawet 3 razy dziennie.

3/16
Bylica piołun zawiera tujon, który w niewielkich dawkach...
fot. Natalia Kuznetsova/Getty Images

Bylica piołun w leczeniu pasożytów

Bylica piołun zawiera tujon, który w niewielkich dawkach działa przeciwpasożytniczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Należy jednak pamiętać, że przedawkowanie piołunu jest niezwykle toksyczne i może wywołać halucynacje i silne drgawki całego ciała. Napary z piołunu wspierają także leczenie pasożytów zewnętrznych, w tym nużeńca ludzkiego, świerzbowca i wszy. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tej rośliny jest ciąża i karmienie piersią. Dodatkowo nie powinno się podawać ich dzieciom, a także chorym na padaczkę oraz choroby serca i nerek.

Napar można spożywać 2 razy dziennie przez 10 dni, a potem należy zrobić kilkutygodniową przerwę. Ze względu na obecność tujonu maksymalne dawki do spożycia wynoszą:

• 1-1,5 g ziela piołunu na 100-150 ml wrzątku – 2 razy dziennie,
• 5-10 ml nalewki z piołunu 2-3 razy dziennie.

4/16
Roślina ta również zawiera tujon, jednak znacznie mniejsze...
fot. ChamilleWhite/Getty Images

Wrotycz pospolity na owsiki i wszy

Roślina ta również zawiera tujon, jednak znacznie mniejsze ilości niż bylica piołun. Dawniej napary z wrotyczu stosowano zewnętrznie w przypadku wszawicy, świerzbowca i nużeńca. Dodatkowo wrotycz stosuje się w przypadku owsików i glisty ludzkiej. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest ciąża i karmienie piersią. Dodatkowo nie powinno się podawać naparów z wrotyczu w przypadku dzieci i osób z alergią na rośliny z rodziny astrowatych, czyli na słonecznik, nagietek lekarski i rumianek.

Napar można spożywać 2 razy dziennie przez 7 dni, a potem należy zrobić kilkutygodniową przerwę. Ze względu na obecność tujonu maksymalna jednorazowa dawka to 1 łyżka ziela zalana 350 ml wrzątku. W przypadku pasożytów zaleca się pić ciepły napar z wrotyczu na czczo.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Archeolodzy odkryli kolejne tajemnice dawnego Krakowa

Archeolodzy odkryli kolejne tajemnice dawnego Krakowa

Policja otoczyła konsulat Iranu. Mężczyzna groził detonacją bomby! Został zatrzymany

AKTUALIZACJA
Policja otoczyła konsulat Iranu. Mężczyzna groził detonacją bomby! Został zatrzymany

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Zobacz również

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!