Limity prędkości. Ile wynoszą w Polsce?

Motofakty.pl
Skoda
Poruszanie się samochodem wymaga znajomości obowiązujących prędkości, zależnych od rodzajów dróg. Sieć drogowych połączeń w Polsce jest zróżnicowana i często podczas jednej podróży, mamy okazję jechać zarówno drogą ekspresową, jak i autostradą, przejeżdżamy przez miasto, ale też poruszamy się poza nim.

Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Dla pełnego obrazu należy jeszcze przypomnieć kierowcom definicję jezdni, czyli części drogi przeznaczonej do ruchu pojazdów, oraz pasa ruchu - każdego z podłużnych pasów jezdni wystarczających do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczonych lub nieoznaczonych znakami drogowymi.

Znajomość tych definicji pomoże nam we właściwym określeniu limitu prędkości przypisanego do drogi, po której się przemieszczamy.
Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. Poruszając się po terenie zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Ustawodawca dodatkowo podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23.00 a 5.00.

Opisane wyżej limity prędkości są podniesione w odniesieniu do innych kategorii pojazdów. I tak, pojazdy ciężarowe i autobusy na terenie zabudowanym mogą poruszać się z takimi samymi prędkościami, jak auta osobowe. Na autostradach, drogach ekspresowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku dopuszczalna prędkość to 80 km/h. Na autostradach, autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym mogą jechać z prędkością 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit prędkości dla pojazdów ciężarowych i autobusów został ustalony na 70 km/h. Podobne limity dotyczą samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami - 50 i 60 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h w terenie niezabudowanym oraz 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Kierowcy powinni pamiętać, że na swojej drodze mogą trafić na tzw. strefę zamieszkania, czyli - według „Prawa o ruchu drogowym” - obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

- W strefie zamieszkania, maksymalna prędkość, z którą mogą poruszać się pojazdy to 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi – przestrzega instruktor Skoda Auto Szkoła, Radosław Jaskulski. Ustawodawca opisując temat dróg i limitów prędkości, bardzo mocno podkreślił zasady bezpieczeństwa. Kierowcy powinni pamiętać o dostosowywaniu prędkości do panujących warunków na drodze, stanu jezdni, ukształtowania terenu, pogody, widoczności, natężenia ruchu oraz stanu i ładunku pojazdu. Kluczem do bezpiecznej jazdy jest panowanie nad pojazdem. Kierowcy powinni pamiętać, żeby swoją jazdą nie utrudniać jazdy innym kierowcom. Zobowiązani są zachowywać bezpieczny odstęp, a także powinni uważać, by nie wykonywać nagłych manewrów, które mogłyby spowodować niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Limity prędkości. Ile wynoszą w Polsce? - Motofakty

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cebuliasz
Autostrady w Polsce to nie powinny mieć w ogóle limitu prędkości
D
Daniel
Dla zasady.. Ja jak jadę 70 to mam wrażenie że na 2 się kulam.. Dopuszczalne masz 10% tolerancji czyli na 50 max możesz jechać 55.. Ale foto radar to nie interesuje. I suszarki mama tolerancję + - 4km/h czyli jadąc nawet te 52 i trafisz w hujowy dzien suszarki to już masz 56 i mandat..
N
Netii
W dniu 10.12.2017 r. jadąc samochodem osobowym przez miejscowość Świecie n/ Wisłą na wysokości biurowca MONDI zatrzymał mnie patrol policyjny i zostałem ukarany mandatem za przekroczenie dozwolonej szybkości. Nie o mandat tutaj się jednak rozchodzi tylko o zachowanie i postawę policjantów. Pan policjant wystawiał (wypisywał) ten mandat przez prawie pół godziny. Była godzina 19.00 z minutami. W samochodzie była jeszcze moja córka z dwójką dzieci, z których jedno ( pięcioletnie ) dziecko jest chore na cukrzycę. Córka podeszła do radiowozu z prośbą o przyśpieszenie wystawiania tego mandatu ponieważ nadeszła już kolejna pora wykonania zastrzyku i podania dziecku insuliny. Nie wywarło to na policjancie żadnego wrażenia, który nadal mozolił się z wystawieniem tego mandatu. Gratuluję Panu Komendantowi Powiatowemu Policji ze Świecia tak operatywnych policjantów. Policjant powinien sobie zdawać sprawę z tego, że przez swoje niezrozumiałe i uparte zachowanie może spowodować więcej szkody niż korzyści.
G
Gosc
Dostałem mandat na 50tce poza terenem zabudowanym po 23 gdyż jechałem 65 i gdzie tu k**** logika w terenie zabudowanym po 23 bez większego problemu mógłbym jechać 65 i nie dostał bym mandatu!!!!
G
Gość
"- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h."

Na każdej drodze? Powinno być dodane że chodzi w tych przypadkach o drogę poza terenem zabudowanym. Nie każdy który czyta ten artykuł to wie.
F
Frank
Na bezpieczeństwo wpływa również trzeźwość kierowców, mamy w aucie alkomat AlcoBlow - alkomat przesiewowy pozwalający się szybko przekonać o stanie swojej trzeźwości, przydaje się po imprezach dla orientacji czy można już ruszać w trasę.
e
err
szmaty
m
motofakty.pl
a nawet jeśli przez Skodę czy Subaru to co za różnica?
Ą
Ącki
Co za bzdury. Przecież w Polsce są uznawane jedynie dwa ograniczenia prędkości - jedno jest prawne i nazywa się immunitet, drugie zaś technologiczne i znane jest jako ile fabryka dała.
a
afc
Droga 90 km/h to co innego niż miasto 50 km/h i brak sprecyzowania na temat MIASTA GDZIE JEST 50Km/h
Wróć na i.pl Portal i.pl