Zakaz nocnych lodów i przekąsek na ulicach? Taki jest pomysł władz Mediolanu

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Noce przekąski, w tym lody, mogą być wkrótce zakazane w Mediolanie. Powód? Władze chcą walczyć z ulicznym hałasem. To nie pierwsza próba wprowadzenia takiego rozwiązania, która nie podoba się wielu włoskim tradycjonalistom, przywiązanym do kulinarnych zwyczajów tego kraju.

Spis treści

Zakaz lodów na ulicach w Mediolanie?

Projekt miejskiego rozporządzenia w sprawia zakazania nocnych przekąsek na ulicach przedstawiły władze Mediolanu. Jeśli wejdzie w życie, to będzie on obowiązywać od maja do listopada.

Propozycja władz miejskich przewiduje, że po godzinie 0:30 w nocy, a w święta oraz weekendy o 1:30, będzie obowiązywał zakaz sprzedaży jakiejkolwiek przekąsek na wynos, w tym lodów, pizzy, czy napojów. Szczególnie pozbawienie możliwości sprzedaży lodów jest przedmiotem sporu, gdyż nocne włoskie „gelato” jest uznawane za jedną z lokalnych tradycji.

Mediolan chce w ten sposób dbać o „spokój i zdrowie mieszkańców” i ograniczyć liczbę chodzących po ulicach grupek turystów, którzy generują hałas.

Spór o nocne przekąski na ulicach Mediolanu

Przepisy miałyby obowiązywać w 12 dzielnicach miasta, w tym popularnych dystryktach centralnych.

Burmistrz Giuseppe Sala mówił w marcu o tym, że „znacząca grupa mieszkańców skarży się na nadmierny hałas”.

– Moją rolą jest słuchać wszystkich mieszkańców, w tym tych, którzy pracują i tych, którzy prowadzą swoje interesy – powiedział.

Jego zastępca ds. bezpieczeństwa Marco Granelli dodał, że władze Mediolanu chcą „zachować balans między towarzyskością i rozrywką, spokojem i zdrowiem mieszkańców oraz wolnością gospodarczą handlarzy i przedsiębiorców.

Kto ma rację? Mieszkańcy czy biznes?

Przedstawiciele branży turystycznej oraz gastronomicznej przekonują, że proponowane rozwiązania są szkodliwe dla biznesu.

– Problem nocnego życia oczywiście istnieje, ale ten zakaz spowoduje tylko szkody dla firm – mówił Lino Stoppani, szef Fipe, włoskiej organizacji zrzeszającej biura turystyczne.

Podobne rozwiązanie próbowano wprowadzić w 2013 roku, jednak po masowym sprzeciwie, określonym przez media jako „bitwa o rożki”, nie weszło ono w życie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: Euronews

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl