1/11
Największy na Mazurach zamek krzyżacki można zwiedzać w...
fot. markoz66, CC BY-SA 3.0

Zamek w Nidzicy

Największy na Mazurach zamek krzyżacki można zwiedzać w Nidzicy. Na wzgórzu, które dziś gęsto porastają drzewa, Zakon zbudował w 1370 r. potężną warownię z kwadratowymi wieżami i krużgankami obronnymi. Mury i obwarowania nie na wiele się jednak zdały – zamek w Nidzicy został łatwo zdobyty przez polskie wojsko, maszerujące pod Grunwald.

W kolejnych wiekach zamek niszczał. Splądrowali go Francuzi w XIX w., a w 1945 r. zbombardowali Rosjanie. W latach 60. XX w. zamek przeszedł jednak gruntowną rewitalizację i dziś znowu prezentuje się bardzo imponująco. Działa w nim Muzeum Ziemi Nidzickiej, hotel z restauracją, a także Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej.






Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.

2/11
Między jeziorami Ryńskim i Ołów wznosi się pięknie położony...
fot. Semu, CC BY-SA 4.0

Zamek Ryn

Między jeziorami Ryńskim i Ołów wznosi się pięknie położony zamek, górujący nad miejscowością Ryn. Miał służyć Krzyżakom do podboju Litwy, ale klęska w bitwie pod Grunwaldem zahamowała na jakiś czas jego budowę.

Zamek służył Prusakom jako więzienie. Nic dziwnego, że w jego murach ma straszyć. Podobno można tu spotkać Białą Damę (najpowszechniejsza odmiana zamkowego ducha). Biała Dama z Rynu to – według najpopularniejszej wersji opowieści – księżna Anna, żona Witolda, zamurowana przez Krzyżaków wraz z dziećmi na zamku w ramach zemsty na Litwinach. Duch Anny ma ukazywać się wieczorami, zwłaszcza mężczyznom, szczególnie tym wychodzącym w piwnicy na wino.

Niestety, legenda o Annie nie jest prawdziwa. Nawet tablica zawieszona w korytarzu na zamku w Rynie informuje, że księżna zmarła spokojnie w Trokach w 1418 r. i jest pochowana w katedrze wileńskiej. Pozostaje więc pytanie, czyj właściwie duch snuje się nocami w okolicy piwnicy na wino na zamku w Rynie?





Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.

3/11
W XIV w. w zakolu Łyny w Olsztynie wzniesiono zamek, który...
fot. gumbao, 123RF.com

Zamek w Olsztynie

W XIV w. w zakolu Łyny w Olsztynie wzniesiono zamek, który jest dziś jedyną dobrze zachowaną dawną siedzibą Kapituły Warmińskiej.

Jednak to nie z Kapitułą wiążę się sława zamku w Olsztynie, lecz z postacią Mikołaja Kopernika, który zrewolucjonizował poglądy ludzkości na działanie wszechświata. Kopernik mieszkał w olsztyńskim zamku jako kanonik i pełnił funkcje administratora. Dowodził nawet skuteczną obroną zamku przed Krzyżakami w 1521 r.

To właśnie na zamku w Olsztynie Kopernik prowadził niektóre ze swoich badań, czego świadectwem jest zachowana w krużgankach tablica astronomiczna, używana przez uczonego do obliczania kąta padania słońca w dniach równonocy wiosennej i jesiennej. Właśnie w Olsztynie Kopernik miał zacząć pisać swoje najsłynniejsze dzieło, „O obrotach sfer niebieskich”.

Dziś na zamku w Olsztynie działa Muzeum Warmii i Mazur z ciekawą wystawą poświęconą Kopernikowi, a także Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn, organizujące pokazy, turnieje i rekonstrukcje historyczne. Na dziedzińcu zamku można oglądać ciekawostkę – tzw. pruską babę, czyli wykonany przez pogańskich Prusów posąg wojownika, być może wodza, bóstwa wojny i jednego z czcigodnych przodków.



4/11
Zamek w Reszlu najpierw był siedzibą rycerzy Zakonu...
fot. 89275, Pixabay.com

Zamek w Reszlu

Zamek w Reszlu najpierw był siedzibą rycerzy Zakonu Krzyżackiego, a potem biskupów warmińskich. Wzniesiono go na potrzeby wojen z Prusami i był wielokrotnie palony, aż w końcu w XVI w. przebudowano go na wygodną rezydencję, pozbawioną charakteru obronnego. Do dziś zachowała się m.in. imponująca wieża o 8 kondygnacjach.

Z zamkiem w Reszlu wiążę się ponura historia Barbary Zdunk, ostatniej kobiety w Europie, oskarżonej o czary i spalonej na stosie w 1811 r. Zdunk prawdopodobnie niechcący podpaliła Reszel, chcąc zemścić się na swoim kochanku, ale pożar wymknął się spod kontroli i spłonęło wiele budynków. Kobietę oskarżono o czary i przetrzymywano w lochach zamku w Reszlu, aż w końcu, po długiej batalii prawnej, król Prus Fryderyk Wilhelm III zatwierdził wyrok i Zdunk została spalona.

Dziś w zamku w Reszlu działa muzeum z odtworzoną salą tortur, hotel z restauracją i galeria sztuki.




Pozostało jeszcze 7 zdjęć.

Polecamy

Michał Skóraś prywatnie. Piłkarz ma szansę zagrać w finale Ligi Konferencji

Michał Skóraś prywatnie. Piłkarz ma szansę zagrać w finale Ligi Konferencji

Pożar w biurowcu w centrum Warszawy. Ewakuowano kilkaset osób

Pożar w biurowcu w centrum Warszawy. Ewakuowano kilkaset osób

W Częstochowie upamiętniono pierwszą rocznicę śmierci skatowanego Kamilka

W Częstochowie upamiętniono pierwszą rocznicę śmierci skatowanego Kamilka

Zobacz również

Real znowu to zrobił. Remontada Królewskich na wagę finału Ligi Mistrzów

Real znowu to zrobił. Remontada Królewskich na wagę finału Ligi Mistrzów

W Częstochowie upamiętniono pierwszą rocznicę śmierci skatowanego Kamilka

W Częstochowie upamiętniono pierwszą rocznicę śmierci skatowanego Kamilka